Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 03:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wideoinformator

Zespół Łużyckiego Centrum Rozwoju opowiada o oficjalnym otwarciu boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Działkowej oraz obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ponad 3 miliony złotych i ponad rok trwających prac budowlanych. Wreszcie wszyscy mogą w pełni cieszyć się wspaniałym miejscem do uprawiania aktywności fizycznej. 

Jedni sprzątali, inni edukowali. Jak co roku wiosną miejskie placówki oświatowe aktywnie włączyły się w obchody największego ekologicznego święta. 

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o oficjalnym otwarciu boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Działkowej oraz obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi. 

 

24 kwietnia samorządowcy, mieszkańcy i przyjaciele Lubania spotkali się na oficjalnym otwarciu obiektu sportowego przy ulicy Działkowej. 

Nowy skatepark, tor rowerowy typu pumptrack, plac zabaw, skałka wspinaczkowa, plac do street workoutu, boisko do koszykówki ulicznej, bieżnia lekkoatletyczna, tor rolkarski oraz boisko wielofunkcyjne – dzięki tak bogatej infrastrukturze każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

- Ja bym chciał, żeby także we wszystkich miastach, w proporcji do ludności, były takie obiektypodkreślił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Już teraz widać, że dawne „kartingi” stały się sportowo-rekreacyjnym miejscem spotkań i zabawy przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, co cieszy wszystkich, którym na sercu leży zdrowie oraz kondycja psychiczna i fizyczna najmłodszych.

- Jesteśmy w szczególnym momencie, w momencie po pandemii. Słyszymy o problemach psychologiczno-pedagogicznych dzieci. Do szkół trafiło prawie 2 miliardy dodatkowych środków na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, ale bez takich inwestycji, w których dzieci będą mogły się bawić, wspólnie przebywać, rywalizować, uprawiać sport – nic się nie uda, więc bardzo się cieszę, gratuluję burmistrzowi, cieszę się, że na Dolnym Śląsku, w mieście Lubań powstaje kolejna inwestycja, która służy mieszkańcommówiła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek.

Prace modernizacyjne trwały ponad rok. W tym czasie niemal całkowicie zmieniło się oblicze obiektu. Wcześniejsze działania, wykonywane na miarę posiadanych środków, były jedynie cząstkowe. Dziś kompleksowo wykonana infrastruktura cieszy lubanian w każdym wieku.

- Polski szansa, Polski przyszłość może być zbudowana tylko na równomiernym rozwoju Polski. Dlatego tego typu obiekty są wspierane środkami rządowymi, ale oczywiście trzeba tutaj oddać samorządom, bo samorządy muszą znaleźć miejsce, wypracować koncepcję, znaleźć te potrzeby, które powinny być zaspokajane, dlatego tutaj ta współpraca z samorządami jest konieczna i ona jest. Ja się z tego cieszę – podsumował Senator RP Rafał Ślusarz

Zalety zmodernizowanego obiektu widzą nawet najbardziej wymagający jego użytkownicy.

- Więc najważniejsze jest podłoże, czyli ta betonowa posadzka, która jest idealna. Od tego się wszystko zaczyna. Jeżeli mamy dobre podłoże, to rampy jakby są jeszcze dodatkiem do tego, prawda? Żeby było jeszcze lepiej ocenił Kamil Zabielski, instruktor jazdy na deskorolce.

Cieszy fakt, że mamy piękny obiekt, który będzie służył nam przez lata.

- Użytkujmy go w pełni, ale bezpiecznie. Dbajmy o swoje zdrowie, dbajmy o ten majątek, który jest naszym wspólnym majątkiem, nie zanieczyszczajmy, a my – zdając sobie sprawę z tego, że pewnych elementów tzw. małej architektury brakuje – systematycznie tę architekturę będziemy uzupełniać – czy o nowe ławeczki, czy o nowe kosze na śmiecimówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Całkowity koszt inwestycji to 4 miliony 176 tysięcy 290 złotych, w tym półtora miliona dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi jak co roku był świetnym pretekstem, by zachęcić najmłodszych lubanian do dbałości o otaczający nas świat.

- Dzień Ziemi jest po to, żeby ten świat, który nas otacza, zmienił się w czysty, bo np. niektórzy ludzie, którzy nie myślą, rzucają śmieci po całej Ziemi, nie segregują i potem zamiast życia ludzi, to będzie setki tych śmietniskmówił Janek z klasy 2a, SP4.

Mimo że skala problemów z zanieczyszczeniem naszej planety jest ogromna, to warto zacząć od działań w najbliższym otoczeniu – zgodnie z zasadą „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

- Ja już sprzątam drugi worek i sprzątamy z moimi koleżankami folie i inne plastiki, papiery i metaleoznajmiła Ania z kl. 1c, SP1

- Staram się wszystko segregować, o tak, jak dzisiaj – jestem z klasą, żeby sprzątać i staram się pomagać tak, jak mogęwyliczał Paweł z kl. 3c, SP4.

- Jeżeli wszyscy dzisiaj mogą czyścić Ziemię, to jeżeli będziemy po kawałeczku robić, to możemy wysprzątać dużopodsumował Tobiasz z kl. 2a, SP4.

Dzieci dobrze wiedzą, jakie zagrożenia niesie coraz większe zanieczyszczenie naszej planety.

- Ziemia może stać się nie taką trawą, tylko stosami i nie będzie tamtej górki, tylko będzie zamiast tamtej górki - górka śmiecizauważyła Ania.

Mają też swoje pomysły, jak wpłynąć na osoby lekceważące ten problem.

- Powiedzieć im, żeby nie zatruwali Ziemi, bo potem nie będziemy mogli tu żyć, bo będzie wielkie wysypisko – zaproponował Tobiasz.

- I wytłumaczyć, że psują jakby swoim wnukom, dzieciom świat. A jeżeli by nie dotarło, to powinno być coś takiego, że za to grozi więzieniedodał Krystian z kl. 2a, SP4.

Na szczęście gdzieniegdzie widać poprawę.

- Jeżeli chodzi o to miejsce, to widzę ogromną zmianę i mam nadzieję, że taka będzie. Dużo, dużo więcej tutaj było nieczystości, szczególnie tam, koło placu zabawmówiła z optymizmem Joanna Czerwiec, wychowawczyni klasy 1c, SP1.

Podczas akcji prowadzonych przez lubańskie placówki oświatowe w tym roku, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej wydało już ponad 2 tysiące rękawic i prawie 9 tysięcy worków na odpady.

- Postęp jest, na pewno jest postęp. Samo to, że włodarze dużych miast, państw zauważają problem. Na pewno efekt ma to, że zmienia się klimat i my widzimy już naocznie te zmiany klimatu i to ludziom daje do myślenia, że jednak nie możemy sobie odpuszczać tych działań proekologicznych – nadmieniła Agnieszka Łasica, kierownik RCEE w Lubaniu.

Jedni sprzątali Ziemię, inni postawili na edukację, skierowaną nie tylko do najmłodszych, ale i do seniorów.

W ramach projektu „Oświeceni” Szkoła Podstawowa nr 2 wraz ze stowarzyszeniem „Nasza Szkoła” zorganizowała spotkanie, podczas którego dzieci zaprezentowały plakaty, a także zabawki i stroje z recyklingu, a starsi mieli szansę poszerzyć wiedzę na temat prostych działań, dzięki którym można być bardziej eko na co dzień. 

- Na przykład o pralce. Ja też mam ten system ECO, ale w życiu go nie używałam. No taka prawda jest – nie używałam jego przyznała pani Maria.

Miejmy nadzieję, że te małe i większe działania w końcu przyniosą skutek. Ziemia to nasz wspólny dom – innej planety do życia nie mamy, dlatego dbanie o nią to obowiązek – nie tylko w Dniu Ziemi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama