Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Kleszcze - małe, ale niebezpieczne. Co zrobić, gdy cię ugryzie?

Planujesz spacery lub wycieczki w piękny majowy weekend? Uważaj na kleszcze, które mogą być niebezpieczne. Te drobne pajęczaki przenoszą groźne choroby, którym można zapobiegać. W artykule dowiesz się, jak się chronić przed kleszczami i co robić, gdy cię ugryzą.
  • Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, atakują także psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.

Kiedy i gdzie spotkamy kleszcza

Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym, na żywopłocie.

Larwy kleszczy są zazwyczaj spotykane w trawie do 30 cm, nimfy – w trawach i roślinach niższych niż 1 m, a dorosłe postaci kleszczy na chwastach i krzewach do 1,5 m.

Jak uchronić się przed kleszczem

Przed wyjściem na tereny zielone należy ubrać się tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.

Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka.

Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne  preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.

Jak usunąć kleszcza

Jeśli kleszcz wczepił się w twoje ciało – nie panikuj. Najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć. Można użyć  pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwasz kleszcza pęsetą - chwyć go jak najbliżej skóry. Nie zgniataj, nie przekręcaj- usuń go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie go pionowo do góry. Zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę. Dokładnie umyj ręce. Obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc.

Nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.

Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.

Ważne!

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepionka. Szczepienie zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hebel 02.05.2023 19:18
Nie łazić tam gdzie są kleszcze. Zabezpieczyć koty i psy żeby nie przyniosły do domu lub w pobliże. Szczepionka na boreliozę była: Lymex. Lymex powodował zapalenie stawów i został wycofany. Nowa ciągle 5 lat przed nami. Szczepić się na zapalenie mózgu trzeba mimo że uzyskanie odporności trwa długo i trochę kosztuje. Zapalenie mózgu wywołuje wirus i dużo łatwiej i szybciej łapiemy choróbsko od zarażonego kleszcza niż bakteryjną boreliozę. No i co 5 chyba lat trzeba akbo co 3 lata powtarzać ale warto. Jak ktoś chodzi po lesie to bez tego się nie da.

Żuczek 01.05.2023 19:55
Kleszcz nie gryzie - bo nie ma zębów.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama