Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 15:32
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Głos Seniora: Gdzie ci mężczyźni?

Emerytura to czas zasłużonego odpoczynku, jednak wiele osób nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Wydaje się, że zwłaszcza mężczyznom ciężko jest otworzyć się na nowe możliwości, jakie otwierają się przed nimi dzięki większej ilości wolnego czasu.
  • Źródło: luban.pl
Głos Seniora: Gdzie ci mężczyźni?

Populacja osób w tzw. trzecim wieku jest coraz liczniejsza. Niestety, jak większość Europy, jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Musimy nauczyć się z tym żyć, co dotyczy zwłaszcza ludzi w wieku 60+. Wraz z wiekiem aktywność człowieka maleje, choć część seniorów chętnie uczestniczy w różnych formach działalności czy to kulturalnej, czy to hobbystycznej. Przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, miejscowa bibliotek również organizuje szereg zajęć twórczych i artystycznych: wykłady, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy itp.

Do UTW zgłoszone jest ogółem 154 osoby, w tym tylko 22 mężczyzn, czyli na 7 pań przypada zaledwie 1 pan. Tak to wygląda, nie jest to imponujący wynik. Panowie chyba nie bardzo lubią się integrować z e swoim środowiskiem. Problemem jest zachęcenie mężczyzn do większej aktywności. Do tego populacja "chłopców" jest z natury niższa w tym przedziale wiekowym. A przecież opcji ciekawego spędzania wolnego czasu jest wiele. W samym tylko UTW jest 6 różnorakich propozycji edukacyjnych i nie tylko: koncerty, spektakle, wykłady, wieczorki taneczne. Wolimy jednak siedzieć przed telewizorem lub leżeć na kanapie, choć oczywiście nie jest to regułą. Są osoby, które mają ogrody działkowe i tam spędzają wolny czas, ale przecież tylko od wiosny do jesieni.

Wydaje mi się, że należy jeszcze bardziej propagować wśród osób 60+ różne formy spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza panowie potrzebują chyba specjalnych zaproszeń. Może należy pomyśleć nad zajęciami skierowanymi typowo do „chłopaków”? My, mężczyźni, przez brak ruchu, spotkań i aktywności społecznej, gnuśniejemy. A przecież tyle jeszcze mamy do zaoferowania społeczeństwu i wcale nie chcemy stać się „kanapowcami”, tylko często brak nam tego impulsu, który zachęci nas do działania.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Harnaś 02.05.2023 10:39
Ten brakujący impuls to zanikający testosteron 2 procent co roku,od 25 roku życia spada.A ci co gnuśnieją i na kanapie siedzą to już nic z nich nie będzie przemienili się w baby seriale,o polityce i ,że wszyscy kradną ,,tematy,, miastowi lipa ,znam takich co mieszkają na wsi mają obowiązki 80 lat zaraz ,a taki potrafi wyczyścić i po zwierzętach i sam przyczepę gnoju załadować ,nic go nie boli i takiemu nie jest potrzebna integracja z miastowymi leniami,po co by miał wysłuchiwać co tamtych boli,albo co w serialu było o Zgrozo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama