W sobotę, 20 maja o 14. na ulicy Brackiej miała miejsce krótka inscenizacja historyczna wyjaśniająca jakim sposobem w Lubaniu pojawiła się jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej XVII wieku.
Kepler najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac Astronomia nova, Harmonices Mundi i Epitome astronomiae Copernicanae. Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Isaaca Newtona.
W trakcie swojej kariery Kepler był nauczycielem matematyki w Grazu, asystentem astronoma Tychona Brahe, matematykiem na dworze Rudolfa II Habsburga, nauczycielem matematyki w Linzu i doradcą Albrechta von Wallensteina. Poza badaniami astronomicznymi prowadził badania w zakresie optyki i ulepszył teleskop soczewkowy Galileusza.
Johannes Kepler 25 lipca 1628 roku na wezwanie Wallensteina przybył wraz z żoną i dziećmi do Żagania. Tam poznał swego przyszłego zięcia, mieszkającego w Lubaniu Jakuba Bartscha, który pomógł mu uruchomić w Żaganiu własną drukarnię.
Za sprawą współpracy z Jakubem Bartschem, który również był astronomem i jego małżeństwem z córką Keplera Susanną, Johannes Kepler gościł w Lubaniu w sierpniu 1629 oraz lutym i wrześniu 1630 roku.
Napisz komentarz
Komentarze