Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 09:15
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

System ostrzegania na Kwisie. Stan rzeki można sprawdzić online

Powodzie, które dotykały powiat lubański w latach 2010-2016 dobrze zapamiętali nie tylko mieszkańcy, ale i samorząd. Przez ostatnie 2,5 roku Powiat Lubański realizował projekt ukierunkowany na ochronę mieszkańców przed katastrofami naturalnymi. Powstał system ostrzegania przeciwpowodziowego na Kwisie, a stan rzeki możecie sprawdzić w aplikacji.
System ostrzegania na Kwisie. Stan rzeki można sprawdzić online
Lubań. Wodowskaz na Kwisie

Autor: eLuban.pl

W marcu Powiat Lubański zakończył realizację projektu Kom(m)ando "Zur Hilfe!/Na pomoc!". To już drugi projekt zrealizowany z niemieckim partnerem - miastem Löbau w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Wspólne działania ukierunkowane na ochronę mieszkańców przed katastrofami naturalnymi pozwoliły na stworzenie systemu ostrzegania przeciwpowodziowego na rzece Kwisie, a także doposażenie lubańskiej straży pożarnej. Całkowita wartość projektu to nieco ponad 1,75 mln euro. 

Powiat Lubański zrealizował system ostrzegania na rzece Kwisie. Jest to 12 stacji wodowskazowych, które mają na celu mierzenie poziomu wody, nie tylko na Kwisie, ale i na ciekach zasilających tę rzekę. System jest bardzo prosty, wskazuje poziom wody w Kwisie, ale też kiedy zostanie przekroczony stan ostrzegawczy i stan alarmowy. Jest to bardzo istotne dla podejmowania działań przez służby, ale też przez samych mieszkańców. Taki wczesny system ostrzegania byłby bardzo przydatny w trakcie powodzi jakie nawiedzały powiat lubański w latach 2010-2016. Co więcej, z systemu nie będą korzystać tylko służby zarządzania kryzysowego powiatu lubańskiego, ale też powiatu bolesławieckiego, lwóweckiego i żagańskiego. Więc system będzie służył mieszkańcom regionu. - powiedział Walery Czarnecki, Starosta Lubański.

Mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzić stan Kwisy poprzez SOP - Kwisa. Dwanaście automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowano na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku oraz zbiorniku złotnickim i leśniańskim. W systemie można sprawdzić aktualne dane, ale też sprawdzić archiwalne wskazania. Ponieważ system jest jeszcze w fazie testowania, niektóre dane mogą być sprzeczne ze stanem faktycznym.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
f3 26.05.2023 22:27
Teraz powinni oczyścić dna rzek i brzegów z krzaków aby potem znowu miasto nie pływało.

olo 26.05.2023 16:18
i bez tego systemu wiemy kiedy nas zaleje po opadach deszczu - może by tak zainwestować w małą retencję - zbiornik retencyjny przed sztolniami w Leśnej a drugi zbiornik na granicy w Miłoszowie - cała filozofia !!!!

avanti 25.05.2023 01:37
Jest chociaz minimalna szansa na to, ze w koncu pojawia sie urzadzenia monitorujace ile szamba wplywa do Kwisy ze Swieradowa? Taki wczesny system ostrzegania bardzo przydalby sie latem, a mieszkancy byliby bardzo wdzieczni za informacje, ktore uchroniloby ich od rozczarowania podczas wycieczki na Zalew Zlotnicki, lub Lesnianski.

kaj 24.05.2023 11:38
Kwisa teraz to strumykiem jest.

Zaręba 24.05.2023 11:20
Dobra dobra kolejny przekręt by unijne pieniądze wyrwać niech pokażą ile to kosztowało, stan rzek jest opłakanym nikt tego nie sprawdza.Zareba siekierki odcinek na wysokości pierwszego przystanku od strony Lubania ,co tam płynie jedno szambo ludzie podłączenie do rzeki kto pilnuje rzek?

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama