Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:32
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

W niemieckim Lubaniu zabijano będących „ciężarem” dla społeczeństwa

Historia naszego miasta nieustannie mnie zaskakuje. Szczególnie interesujące, a nawet tajemnicze są losy Lubania podczas II wojny światowej. Tu ulokowano bowiem m.in. tajne zakłady radarowe Gema Werke, założono przymusowe obozy pracy i kuto podziemne sztolnie na Kamiennej Górze. Gród nad Kwisą odegrał też istotną rolę w niemieckiej Akcji „Noc i Mgła ” (niem. „Nacht und Nebel”). Niedawno dotarłem do informacji, że inna hitlerowska tajna „Akcja T4” (niem. „Aktion T4”) również miała miejsce w Lubaniu. Był to program realizowany w III Rzeszy w latach 1939-1944, polegający na zabijaniu osób niepełnosprawnych, będących „ciężarem” ekonomicznym dla społeczeństwa.
W niemieckim Lubaniu zabijano będących „ciężarem” dla społeczeństwa

W ramach akcji mordowano chorych na schizofrenię, niektóre postacie padaczki, otępienie, osoby niepoczytalne, chorych, przebywających w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat, oraz ludzi z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi. Już w 1933 r. , wdrożono w hitlerowskich Niemczech program przymusowej sterylizacji osób upośledzonych i kalekich, w wyniku którego wysterylizowano około 400 tyś. obywateli III Rzeszy. Początkowo tylko dzieci, później także dorosłych. Tuż przed wybuchem II wojny światowej wprowadzono obowiązek meldowania narodzin „zdeformowanych” noworodków, który spoczywał na akuszerkach. Za każdy tego rodzaju meldunek otrzymywały one od państwa 2 Marki. Obowiązek zgłaszania upośledzonych dzieci dotyczył także lekarzy urzędowych, pediatrów i pielęgniarek środowiskowych. Dzieci te były szczegółowo badane i kierowane do wyznaczonych zakładów opiekuńczych. Decyzję co do ich losów podejmowali na podstawie dokumentów konsultanci Komitetu Rzeszy. W przypadku decyzji o zabiciu dziecka śmiertelny zastrzyk wykonywał personel pielęgniarski i lekarski. Uznawano to za zwykły zabieg medyczny, oficjalnie np. jako „szczepienie”.


foto 2

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem „Akcji T4” w prawie 40 oddziałach pediatrycznych szpitali i zakładów zamordowano co najmniej 5000 dzieci i młodzieży, wstrzykując im śmiertelne dawki barbituranów lub morfiny. 21 września 1939 r. w „Grand Hotelu” w Sopocie, odbyła się narada z udziałem Hitlera, na której to Führer przedstawił plany dotyczące likwidacji na terenie Niemiec osób umysłowo chorych, wychodząc z założenia, że wpłynie to na utrzymanie „czystości niemieckiej krwi”. Podjęte decyzje przyjęły formę dyrektywy Hitlera z października 1939 r. (antydatowanej na 1 września 1939 r.). Powołano m.in. w tym celu Spółkę Transportu Medycznego, odpowiadającą za przewożenie pacjentów do zakładów zagłady.


foto 3

Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (niem. Reichssicherheitshauptamt RSHA), miał opracować skuteczny i tani sposób zabijania. Pierwszy pokaz „łaskawej śmierci” dla niemieckich medyków, odbył się w więzieniu karnym w Brandenburgu na początku 1940 r. Wybrani lekarze zobaczyli, jak zabija się pacjentów zastrzykiem ze skopolaminy. Niedługo potem upośledzonych i niepełnosprawnych zaczęto przywozić do wytypowanych szpitali, w których przeprowadzano metodyczne mordowanie. Jednym z takich ośrodków był szpital w Lubaniu, którego kilka sal przystosowano do tego procederu. Nie wiadomo jednak do dziś ile przeprowadzono tu egzekucji i co zrobiono ze zwłokami ? Czy były one kremowane, czy też chowane w pobliżu szpitala? Sprawa ta, warta jest na pewno dokładnego zbadania. Od kwietnia 1941 r. program ten rozszerzono o „Akcję 14 f 13” (niem. „Aktion 14 f 13”), obejmującą chorych psychicznie i niepełnosprawnych nie-niemieckich więźniów obozów koncentracyjnych.


foto 4

Liczba zamordowanych w czasie trwania „Akcji T4” jest trudna do oszacowania ze względu na jej półoficjalny charakter, a w późniejszym okresie jej utajnienie. Szacuje się, że w okresie szczytowym tego programu, tj. w latach 1940–1941, zabito w jego ramach 70 273 chorych i niepełnosprawnych. Uważa się także, że ogółem w latach 1939-1945 zabito (rozstrzelano, zagazowano lub otruto) ok. 200 000 ludzi upośledzonych i niepełnosprawnych.


foto 5

Opis fotografii:

fot. 1 Lubański szpital przed wojną, objęty był Akcją T4, fot. ze zbiorów autora
fot. 2 Lubański szpital od strony podwórza, fotografia przedwojenna, zbiory autora.
fot. 3 Jedna z sal operacyjnych lubańskiego szpitala przed wojną, fot. ze zbiorów autora.
fot. 4 Sala dla chorych dzieci w lubańskim szpitalu, przedwojenna fot. ze zbiorów autora
fot. 5 Autobus, którym przewożono upośledzone dzieci do miejsc zagłady


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

historyk 11.07.2017 11:56
"Niedawno dotarłem do informacji, że inna hitlerowska tajna „Akcja T4” (niem. „Aktion T4”) również miała miejsce w Lubaniu" - w zasadzie autor nie podaje, jaka to informacja i na jakich dokumentach oparta. Cała reszta jest okołohistoryczna , z pokazaniem kilku przedwojennych zdjęć lubańskiego szpitala. I co z tego ma wynikać? Jedynie kilka tzw. neutralnych" zdjęć i rozpisanie się o akcji T4. To trochę za mało aby jednoznacznie wyrokować, że taki proceder miał miejsce w Lauban. Nie twierdzę, że nie miał - ale dla historycznej poprawności WYPADA podać lub pokazać źródła tej informacji a nie tylko o nich pisać, że "się dotarło". To trochę za mało. Nawet jeśli informacje uchodziły za tajne lub takie, których Niemcy do się wstydzą.

Paweł 09.07.2017 17:02
Mieszkania w tymże zbrodniczym niemieckim szpitalu to ironia losu.Ludzie mieszkający tam płacili za metr kwadratowy grube pieniądze by tam(o zgrozo) zamieszkać. Ta sprawa z zagładą niepełnosprawnych to tylko jedna z wielu tajemnic tego ohydnego zbroczonego ludzką krwią pseudo-szpitala niemieckiego.Żeby płacili mi grube pieniądze nie zamieszkałbym w tym przybytku śmierci.Moim zdaniem adaptacja tego miejsca na mieszkania to delikatnie rzecz ujmując zwyrodnienie. To tak jakby wybudować apartamentowiec w AUSHWITZ.

Gizmo 09.07.2017 18:16
Ale żadna z osób tam ówcześnie mieszkających nie miała na pewno pojęcia o fakcie opisanym w artykule więc wydaje mi się, że dopiero teraz mogą się zastanawiać gdzie mieszkają. Pozostaje jeszcze fakt niewydobytych szczątków niemieckich żołnierzy, którzy są pogrzebani obok szpitala ( w miejscu pochówku obecnie stoi nieczynny pawilon handlowy jak i budka dla ciecia zbierającego opłaty za wjazd ) z czasów zarówno I i II wojny światowej.

Greg 09.07.2017 18:25
Święta prawda

Lol 09.07.2017 18:33
Pewnie o tym nikt nie wiedział, więc po co.tyle jadu wobec tych ludzi??? A park na mogilkach Ci nie przeszkadza? Tam był cmentarz a teraz młodzież ma miejsce do popijawy na weekendy? Zanim coś napiszesz to się zastanów....

Herakliusz 09.07.2017 22:27
Nie podniecaj się tak hipokryto - albowiem innym "zbrodniczym" obiektem jest dzisiejsza siedziba Gabinetów Medycznych na pl. Okrzei - siedziba NSDAP. Bank WBK też był siedziba zbrodniczej organizacji a na Sikorskiego rezydowało przez lata zbrodnicze UB i SB a dzisiaj umiłowana przez wszystkich i jedynie słuszna "błaszczakowa" Policja, natomiast w koszarach Wehmacht i komórki SS.Wyburzyć to wszystko - zrównać z ziemią...?Przecież w tym "starym" szpitalu przyszło na świat pól Lubania a wielu uzyskało zdrowie czy nawet uratowano im życie.Takie życie Panie Pawle! Takie życie....

Janusz 09.07.2017 23:41
Idąc tym tokiem myślenia to powinnienes sobie ten apartament wybudowac na środku oceanu bo tam żaden czlowiek nie umarł... bo skad mozesz wiedziec ze akurat u ciebie w domu albo obok nikt nie umarł? No nie wiesz... Ja jako osoba ktora tam mieszkala nie odczulem nic dziwnego w tym miejscu

[email protected] 26.06.2023 11:41
Witam Nie znam całości historii tego szpitala ale mieszkali tam normalni ludzie. Sam urodziłem się i mieszkałem w tym szpitalu do 8go roku życia (mama była zatrudniona jako laborantka i mieszkaliśmy w pokoju dla pracowników). Osobiście mam wspaniałe wspomnienia z tego szpitala. Najlepsze lata mojego dzieciństwie tam przeżyłem. Spotkałem wspaniałych ludzi. Mieszkam od 30 lat we Francji ale zawsze kiedy jestem w Lubaniu wracam do starego szpitala. Pozdrawiam

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama