Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Szczepienia przeciw HPV, w powiecie lubańskim przychodnie nie chcą szczepić

Od 1 czerwca dzieci z rocznika 2010 i 2011 mogą być bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV. Niestety powtarza się sytuacja z pandemii, kiedy lubańskie przychodnie nie chciały szczepić pacjentów przeciw Covid-19.

Autor: Obraz Katja Fuhlert z Pixabay

Co roku na świecie odnotowuje się ok. 470 tys. zachorowań na nowotwór szyjki macicy (w Polsce około 3 tys.). Ocenia się, że z tego powodu rocznie umiera 230 tys. kobiet. 99 proc. przypadków przedrakowych zmian szyjki macicy jest spowodowanych wirusem HPV. Tym wirusem, którym według szacunków zakaża się nawet 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn.

Powszechny program szczepień przeciwko HPV

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, ale może wywoływać również:

  • raka pochwy i sromu u kobiet,
  • raka prącia u mężczyzn,
  • raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Polska właśnie uruchamia powszechny program szczepień przeciwko HPV. Będą podawane preparat Cervarix oraz Gardasil 9. W każdym przypadku potrzebne jest podanie dwóch dawek. Rekomendowany odstęp między szczepieniami to 6 miesięcy, ale druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Mogłoby się wydawać, że w tym programie chodzi tylko o dziewczynki, ale szczepienia są skierowane także do chłopców. Szczepionka przeciwko HPV powinna być podana przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po ukończeniu 9 roku życia. Najczęściej mówi się o wieku 11-13 lat, dlatego 1 czerwca rozpoczną się w Polsce szczepienia roczników 2010 i 2011.

Kto będzie szczepił przeciw HPV w powiecie lubańskim?

W powiecie lubańskim niestety powtarza się sytuacja z okresu pandemii, kiedy lekarze rodzinni odmawiali wykonywania szczepień na Covid-19. Powszechny program szczepień na HPV wymaga od jednostek podstawowej ochrony zdrowia zgłoszenia gotowości do wykonywania szczepień. Dotychczas taką gotowość w powiecie lubańskim zgłosiły trzy placówki w Lubaniu i po jednej w Leśnej, Pobiednej i Olszynie. (poniżej znajdziecie link do aktywnej mapy punktów szczepień). Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lubaniu posiada już szczepionki dla 999 dzieci objętych programem, jednak punktów szczepień jest za mało.

 Szczepić przeciw HPV mogą punkty zarejestrowane w centralnej bazie. I tutaj mamy wielki problem, ponieważ nasze placówki medyczne, niestety, ale nie chcą się rejestrować. Ten problem przerabialiśmy już przy covidzie i niestety znowu się pojawia. Na dzień dzisiejszy Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lubaniu przyjęła od placówek medycznych zapotrzebowanie na 334 dawki szczepionek, czyli to niecała połowa. - powiedziała Honorata Stachowicz, dyrektor PSSE w Lubaniu, podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Lubańskiego. 

Już można się zapisywać

Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię pod numerem 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7 do 20). Druga droga to e-rejestracja poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Dziecko można zapisać także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w których realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Jak zapisać dziecko na szczepienie? 

Ministerstwa Zdrowia podpowiada:

  • zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta,
  • wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”,
  • przejdź na konto Twojego dziecka,
  • wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”,
  • wybierz „Umów się na szczepienie”,
  • wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwała także inne szczepienia),
  • wybierz termin i miejsce,
  • potwierdź wybór.

Interaktywna mapa placówek znajduje się w tym miejscu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zorientowana 31.05.2023 12:28
Przychodnie w Lubaniu rządzą się swoimi prawami, Aby tam się dostać to jest nie lada sztuka. Są tak zarobieni, że nie mają czasu dla pacjentów, a co dopiero dodatkowe obowiązki jak szczepienia? Tylko, że co miesiąc za każdego zapisanego do swojej praktyki pacjenta mają kasę z NFZ... Więc po co się wysilać??? Pewnie i tym razem takie małe praktyki jak Siekierczyn i Zaręba podejmą się szczepień, jak to było przy szczepieniach przeciw COVID-19, a lubańskim praktykom się to nie opłaca???

Ktoś 30.05.2023 21:42
A roczniki 2009 2008 już za stare?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama