Współorganizowany przez Urząd Miejski w Leśnej, Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, Radę Sołecką oraz mieszkańców wsi Smolnik i Zespół Ludowy „Smolniczanie” festiwal ma na celu podkreślenie wartości kultury ludowej i promocję działań wspólnot społecznych z wielu miejscowości przy zachodniej granicy Polski. Wielokulturowości, wynikająca z historii tzw. Ziem Odzyskanych, ujawnia się w różnorodności folklorystycznych tradycji słownych i muzycznych, jakie podczas Festiwalu prezentują wykonawcy.
W tegorocznej edycji udział wzięło 18 zespołów prezentujących swój dorobek artystyczny, ale także swoją pasję i radość ze wspólnego twórczego działania. Wykonawcy poddani byli życzliwej, ale sprawiedliwej ocenie jury w składzie: Zuzanna Lelek – członek Centrali Muzyki Tradycyjnej i pracownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Jerzy Bzowski – muzyk, kapelmistrz. Komisja konkursowa przyznała liczne nagrody.
W kategorii Zespół śpiewaczy z towarzyszeniem kapeli:
I miejsce – Świdniczanie ze Świdnicy k/Zielonej Góry
II miejsce – Zachęta z Zimnej Wody
III miejsce – Diabaz z Drawska Pomorskiego
W kategorii Zespół śpiewaczy z towarzyszeniem instrumentalisty:
I miejsce – Czerwone Róże z Dobromierza
II miejsce – Kapela Kunice z Kunic
III miejsce – Żurawianki z Żarek Wielkich
Nagrody Specjalne:
Niespodzianka z Tomaszowa Bolesławieckiego
Milikowianki z Milikowa
Kołczanki z Ludwikowic Kłodzkich
Dodatkowe wyróżnienie, dla „najmłodszego zespołu”, który najkrócej funkcjonuje na scenach ludowych, przyznał Prezes HDK w Leśnej, Piotr Erling grupie Tacy Sami.
Grand Prix VII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie” otrzymał zespół Polne Maki z Grębocic.
Każdy zespół otrzymał wyjątkowe statuetki – moździerze odlane w fabryce Baworowo S.A. oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez: Urząd Miejski w Leśnej, Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, Agencję Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu, Zarząd Główny Związku OSP RP w Warszawie.
Obsługę konferansjerską Festiwalu pełniła Małgorzata Majeran-Kokott, prowadząca na antenie Radia Wrocław „Listę przebojów… ludowych”, której znajomość ludowego nurtu artystycznego w połączeniu z wyjątkową osobowością nadała przeglądowi niezwykłego charakteru.
Część konkursowa okraszona została występami lokalnych grup. Niezwykłą prezentacją swych umiejętności i kierunku poszukiwań źródeł kultury ludowej uraczył widzów zespół „Osadnicy” z Grabiszyc. Podczas przerwy w przesłuchaniach czas umilił widzom zespół „Łużyczanki”, a na zakończenie zaprezentowała się współorganizujący wydarzenie zespół „Smolniczanie”. Poza konkursem zaprezentowała się także sekcja taneczna zespołu Diabaz z Drawska Pomorskiego, w tradycyjnych tańcach ludowych.
Atrakcyjny program Festiwalu oraz doskonała pogoda sprawiły, że do parku rekreacyjnego w Smolniku przybyło wielu widzów z Leśnej oraz liczni goście z ościennych miejscowości.
Ze względu na rolę Festiwalu w pielęgnowaniu tradycji ludowych objęty został on licznymi patronatami honorowymi:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego
Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego
Starosty Powiatu Lubańskiego, Walerego Czarneckiego
Burmistrza Leśnej, Mirosława Markiewicza
Dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, Piotra Regieca
Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, Leszka Grali
Członka Zarządu Głównego OSP RP w Warszawie, Zbigniewa Kaliszyka
Organizatorzy pragną podziękować wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, w tym wymienionym powyżej patronom honorowym, fundatorom nagród, Ochotniczej Straży Pożarnej z Szyszkowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Leśnej, Radom Sołeckim i mieszkańcom Sołectw: Smolnik, Kościelniki, Szyszkowa, Miłoszów, Złotniki Lubańskie, sponsorom: firmie Anstal – Andrzej Jurczenko z Leśnej, Bielawa – Bieleccy z Leśnej, Tomkop – Tomasz Śliwiński ze Stankowic, Janowi Dworzeckiemu, Bogusławowi Rorbachowi – współwłaścicielowi Restauracji Leliwa w Leśnej.
Napisz komentarz
Komentarze