Lubań pamięta i docenia osoby, które miały szczególny wpływ na jego najnowszą historię.
Nie mniej ważne jest „tu i teraz”, a tę przestrzeń tworzą społecznicy i pasjonaci, którzy jak co roku zaprosili lubanian do wspólnej zabawy.
Dziś przedstawimy kolejnych odznaczonych Medalami Za Zasługi Dla Miasta Lubania oraz opowiemy o Dniu Aktywnej Rodziny.
W tym roku mijają 33 lata od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Na pamiątkę tego wydarzenia 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.
W przeddzień tego święta odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wręczone zostały najwyższe lubańskie odznaczenia.
- Jeszcze w roku 2020 Rada Miasta Lubań, z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego przyznała Medale Za Zasługi Dla Miasta Lubania byłym burmistrzom, panu skarbnikowi oraz byłym przewodniczącym Rady Miasta. Oczywiście w tym gronie znaleźli się również: pan Jerzy Zieliński – burmistrz dwóch kadencji oraz pan Marian Zwierzański – skarbnik miasta wszystkich kadencji od 30 lat – wyjaśnił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer.
Jerzy Zieliński właśnie w Lubaniu rozpoczął swoją działalność samorządową, biorąc udział w pierwszych wyborach w 1990 roku. Jako burmistrz w latach 1993 – 1998 postawił przede wszystkim na rozwój gospodarczy i społeczny naszego miasta.
- Moja radość polegała na tym, że mogłem w tym uczestniczyć od samego początku, zarówno przy tworzeniu samorządu gminnego, powiatowego, jak i wojewódzkiego, i w każdym z tych samorządów udawało się osiągać sukcesy, które dzisiaj procentują. Dziś pozwalają żyć nam w miarę normalnym kraju, w normalnych warunkach, cieszyć się tymi osiągnięciami, które mają nasze jednostki, nasze spółki, nasze szkoły. To jest ta wielka radość – wspominał Jerzy Zieliński.
Z kolei Marian Zwierzański z lubańskim samorządem związany był nieprzerwanie od 1990 do 2019 roku. W tym czasie wspierał kolejnych włodarzy miasta, a jego umiejętność sprawnego zarządzania budżetem sprawiła, że możliwa była realizacja wielkich inwestycji, takich jak budowa hali sportowej i krytej pływalni przy ul. Różanej czy odbudowa tak zwanego „tretu”.
- Nie było inwestycji, która by nie rozwijała miasta. Każda inwestycja była przedyskutowana, świadomie podjęta przez Radę i na do dzisiaj służy. Nie znam inwestycji, która po prostu by szkodziła miastu. Wszystkie były pozytywne i oby tak dalej – podkreślił Marian Zwierzański.
Początki samorządności to także powstawanie i rozwój infrastruktury i jednostek organizacyjnych, bez których dziś nie wyobrażamy sobie Lubania.
- Jak widać w ocenach, które pojawiały się właśnie przy okazji takich jubileuszy, niezależnie od opcji politycznej – wszyscy samorządem się chwalą, że to ta najlepsza z wszystkich reform i ta Polsce się udała – podsumował J. Zieliński.
Odznaczonym serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z tak wyjątkowych osobowości, które tworzyły podwaliny samorządu terytorialnego, a potem przez lata ciężko pracowały na rzecz Lubania i jego mieszkańców.
W pierwszy czerwcowy weekend centrum naszego miasta objęły we władanie stowarzyszenia, fundacje, kluby i grupy pasjonatów, które do wspólnej zabawy zaprosiły lubanian w każdym wieku.
- Piękną sprawą jest to, że możemy się dzielić tymi swoimi talentami. Cieszę się, że robią to lubańskie stowarzyszenia. Cieszę się, że są one reprezentowane tutaj na lubańskim rynku tak licznie, a naszą rolą, rolą samorządu jest tylko wspieranie tego typu inicjatyw. Oby było ich jak najwięcej – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Dzień Aktywnej Rodziny to wyjątkowe wydarzenie, które ma promować działalność lokalnych organizacji pozarządowych oraz aktywizować rodziny do kreatywnego spędzania czasu.
- Celem stowarzyszenia jest propagowanie historii Górnych Łużyc i Lubania w Polsce i poza granicami, tak że taka okazja, jak dzisiaj, jest okazją właśnie do pokazania, że istniejemy, że łączy nas pasja, historia, chwalimy się tym, co dokonaliśmy, co jest przed nami – wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc Janusz Kulczycki.
Organizacje przygotowały dla uczestników imprezy zadania, będące częścią gry terenowej.
- Najpierw na przykład trzeba było w piasku poszukać jakąś metalową rzecz, później trzeba było zrobić deskę minutę i tutaj przed chwilą robiłem quiz, żeby zadania pani mi zadawała – opowiadał Maks.
- Wykonywaliśmy zadanie fizyczne, dziewczynka musiała wykonać 10 skłonów, takich pogłębiających. Mamy na swoim stanowisku quiz albo zadania fizyczne do wykonania i dzieci poprzez sport troszkę się poruszają – opisywała pani Gabriela z Bojan Boks.
- Ciężko było. Deskę musiałam zrobić – wyznała Julia.
Każdy, kto zapełnił kartę gry, miał szansę otrzymać nagrodę główną, a wszyscy grający mogli liczyć na drobne upominki.
- Te dzieci tylko w tych telefonach i w telefonach, a teraz aktywnie – cieszyła się pani Wioleta.
Nagrody przygotowano też dla osób, które pojawiły się w najbardziej fantazyjnych nakryciach głowy.
W trakcie imprezy odbywały się występy na scenie. Najpierw zaprezentowały swoje umiejętności dzieci z miejskiego żłobka, potem przedszkolaki i uczniowie lubańskich podstawówek.
Swoje wejścia mieli też członkowie organizacji pozarządowych. Jak ryby w wodzie czuli się tam artyści na co dzień działający w Miejskim Domu Kultury.
Na najmłodszych czekało mnóstwo innych darmowych atrakcji. Dmuchańce, przejazdy ciuchcią, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka oraz bogata oferta warsztatów sprawiły, że nie było czasu na nudę.
- Wszystko jest fajne, bardzo dużo wszystkiego, dużo zabaw różnych – mówiła Alona.
- Warsztaty dla dzieci super są, naprawdę. Córka właśnie teraz tam sobie robi jakieś z gliny, breloczki… Tak że bardzo fajnie – dodała pani Magdalena z Lubania.
- Daje się szablon, na ten szablon klej no i po prostu na wybrane kolory przez siebie no… dajesz brokat, jak jakby uzupełniasz. No i potem się to zdejmuje no i to ponoć na długo jest i można w tym wszystko robić – opowiadała Lena.
Tegoroczną nowością były stanowiska służb mundurowych, które budziły żywe zainteresowanie nie tylko najmłodszych.
- Tak, jak dla chłopczyka, to i wozy strażackie, i policyjne, tak że tutaj pod tym względem plus na pewno duży – nadmieniła pani Monika.
Jak zawsze mieszkańcy Lubania pamiętają o potrzebujących. Stowarzyszenie Młodzi Dla Lubania prowadziło stoisko charytatywne, którego celem było wsparcie Oriany Pudy w powrocie do zdrowia po wypadku samochodowym.
DAR zakończyło rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Rodzinnie tu i teraz – w Lubaniem w tle” oraz głównych nagród w grze terenowej. Szczęśliwcy otrzymali bony o wartości 200, 300 i 500 zł.
Pełen wrażeń dzień zakończył się pokazem ogniowym Grupy Prototype.
Piękna pogoda sprzyjała, a lubanianie jak co roku tłumnie zjawili się, by świetnie się bawić, a tym samym przyjąć ten najpiękniejszy DAR od miejscowych aktywistów.
- I to bardzo cieszy, że wychodzimy z tych domów, jesteśmy na wolnym powietrzu, korzystamy z atrakcji i mam nadzieję, że później będziemy – po wchłonięciu tej pozytywnej energii – dzielić się również nią na zewnątrz - burmistrz
Bogata oferta i niespotykany klimat Dnia Aktywnej Rodziny to zasługa wielu osób i ich ciężkiej pracy. Nagrodą dla organizatorów z pewnością były radosne uśmiechy najmłodszych i pozytywne opinie ich rodziców.
Zadanie dofinansowane zostało ze środków budżetu Gminy Miejskiej Lubań. Sponsorem nagród głównych w grze terenowej była firma Chromex.
Wydarzenie koordynowały Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu, Łużyckie Centrum Rozwoju i Miejski Dom Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze