Mąż pacjentki zachował zimną krew i usunął żądło zaraz po ugryzieniu - to jeden z najważniejszych elementów pierwszej pomocy w takich sytuacjach. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, ratownicy Ewa i Szymon podali kobiecie leki przerywające reakcje uczuleniowe - to drugi, bardzo ważny element pomocy osobom silnie uczulonym m.in. na jad pszczół. Stan poszkodowanej kobiety poprawił się na tyle, że pozostała na miejscu zdarzenia i nie był konieczny jej transport do szpitala. - informuje poprzez media społecznościowe Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze.
Ratownicy przypominają, że pierwsza pomoc w takich sytuacjach to:
usunięcie czynnika, na który osoba poszkodowana jest uczulona (czyli np. usunięcie żądła pszczoły lub osy)
wezwanie pomocy przez 999 lub 112 - jeśli stan pacjenta szybko się pogarsza i ma trudności w oddychaniu, narastający obrzęk języka lub ust.
podanie Adrenaliny domięśniowo - jeśli mamy dostęp do epi-pena (ampułkostrzykawki). Ten krok może wykonać każdy - świadek zdarzenia lub pacjent we własnym zakresie!
W przypadku reakcji alergicznych, które nie nastąpiły gwałtownie, a objawy pojawiały się przez dłuższy czas - pomóc powinny leki przeciwhistaminowe. Wówczas pacjent może zgłosić się do lekarza POZ lub Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej.
Napisz komentarz
Komentarze