Rządowy projekt sieci szpitali zakłada usprawnienie systemu szpitalnych świadczeń zdrowotnych, zarówno w obszarze finansowania jak i realizacji. Dla pacjenta ma to oznaczać lepszą dostępność do przyszpitalnych poradni, skrócenie kolejek na SOR i w izbach przyjęć oraz kompleksową opiekę rozumianą jako zapewnienie pacjentowi leczenia szpitalnego, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.
Rozwiązania zawarte w ustawie mają zagwarantować odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali. Oznacza to, że Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu będzie miało zapewnione finansowanie, w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia do czerwca 2021 roku.
Znaleźliśmy się w sieci jako czwarta placówka z naszego województwa, to ogromne wyróżnienie dla nas. Gdybyśmy zostali zakwalifikowani do sieci jako szpital stopnia I-go musielibyśmy zamknąć pięć oddziałów. To że jesteśmy szpitalem specjalistycznym stopnia II gwarantuje nam finansowanie wszystkich oddziałów z środków publicznych. A jak to będzie wyglądało dokładnie dowiemy się w październiku. - mówi Krzysztof Konopka, prezes zarządu ŁCM w Lubaniu.
Placówki, które znajdą się w sieci, zostały podzielone na sześć różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. W większości województw najliczniejszą grupę stanowią szpitale pierwszego stopnia.
W naszym województwie do placówek II stopnia zakwalifikowanych zostało jedynie siedem szpitali – Zgorzelec, Świdnica, Lubin, Lubań, Legnica, Kłodzko oraz Kamienna Góra. Natomiast do sieci nie weszły aż 33 placówki. Które szpitale z Dolnośląskiego są w sieci i będą leczyć pacjentów za darmo? Tutaj znajdziecie listę 39 placówek, które zakwalifikowały się do sieci szpitali.
Napisz komentarz
Komentarze