Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wiosenne spacery edukacyjne 2023 r. Podsumowanie RCEE

W tym roku, po raz osiemnasty Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Oddział Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu i Stowarzyszenie Południowo Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu wspólnie zorganizowały cykl dwóch „Wiosennych spacerów edukacyjnych”.
Wiosenne spacery edukacyjne 2023 r. Podsumowanie RCEE

Tegoroczne „Wiosenne spacery edukacyjne” rozpoczął spacer na Sępią Górę w Świeradowie – Zdroju. 
27 maja 2023 r. rano grupa uczestników wyjechała z Lubania do Świeradowa - Zdroju. Na miejscu przy siedzibie Nadleśnictwa Świeradów czekała na nas Pani Teresa Fierkowicz przewodnik sudecki. Dołączyli do nas członkowie Stowarzyszenia „Kreatywni i Aktywni Świeradów – Zdrój”, którego Pani Teresa jest prezesem. Spacer rozpoczął się od rozwiązania Questu przyrodniczego „Izerska Chatka” na terenie ogrodu "Izery Trzech Żywiołów" znajdującego się przy siedzibie Nadleśnictwa Świeradów. Potem ruszyliśmy na szlak. W czasie wędrówki na Sępią Górę dołączył do nas Pan Jakub Tomków podleśniczy leśnictwa Kotlina w Nadleśnictwie Świeradów. Spacer był bardzo interesujących, uczestnicy mogli wysłuchać wielu ciekawych historii regionalnych, informacji o bezpieczeństwie w górach (Pani Teresa) wzbogaconych o wiedzę dotyczącą środowiska leśnego (Pan Jakub). Po zdobyciu szczytu Sępiej Góry był czas na relaks, odpoczynek, podziwianie widoków na Świeradów i okolicę. Droga powrotna prowadziła łagodniejszą trasą, przez co, można było zgłębić wiedzę z zagadnień leśnych i przyrodniczych. Spacer zakończył się przy Miejskim Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY w Świeradowie-Zdroju gdzie obejrzeliśmy makietę kolejową przedstawiającą fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo.

Kolejna wyprawa odbyła się 24 czerwca 2023 r. tym razem zaprosiliśmy uczestników na „Spacer edukacyjny po Szwajcarii Lwóweckiej”. Przewodnikiem był Pan Lubomir Leszczyński leśniczy leśnictwa Kotliska w Nadleśnictwie Lwówek Śląski. Wędrówka rozpoczęła się od wspięcia się na szczyt form skalnych Szwajcarii Lwóweckiej i podziwianiu przepięknych widoków. Następnie udaliśmy się trasą biegową Run Track. Run Track to specjalnie przygotowane jednokierunkowe ścieżki leśne, które służą do biegania i spacerów. Ich największą zaletą jest miękkie podłoże, bezpośredni kontakt z naturą i świetne oznakowanie. W czasie spacerów Pan Lubomir pokazał nam las widziany oczami leśnika, zwrócił naszą uwagę na zjawiska, o których zwykli użytkownicy lasu nie słyszeli. Podzielił się z nami swoją pasją i nie przeciętną wiedzą. Spacer zakończył się na Wzgórzu Kombatantów, gdzie można było odpocząć i posłuchać historii tego miejsca.

Udział w działaniu wzięło: 53 osoby w tym 6 dzieci. Spacery finansowane były ze środków RCEE Oddziału MiPBP w Lubaniu.

Uczestnikom, wszystkim osobom i jednostką wspierającym serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok, na przyrodniczym szlaku.

A. Łasica RCEE Lubań


„Wiosenne spacery edukacyjne” kierowane są do osób dorosłych, rodzin z dziećmi, seniorów i wszystkich zainteresowanych odkrywaniem wspaniałości naszego regionu. Są to wędrówki z ekologami, przewodnikami, leśnikami o różnej trudności i zróżnicowanej tematyce.

Celem spacerów jest pokazanie i poznanie walorów przyrodniczych okolicy, zachęcanie do aktywnego stylu życia, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego i dbanie o zachowanie bioróżnorodności.

Zasady organizacyjne? Organizatorzy zapewniają trasę, bezpłatny transport, przewodnika. Uczestnicy samodzielnie pokrywają koszty wyżywienia, ubezpieczenia. Zawsze trzeba pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama