Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 16:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lekarze: Nie możemy wystawiać e-recept. Pacjenci: Co mamy robić?

Zamieszanie z wystawianiem recept po wprowadzeniu limitu. Pacjenci w gabinetach dowiadują się, że ich nie otrzymają, bo… został on przekroczony. Lekarze protestują.

Od poniedziałku 3 lipca – przypomnijmy – obowiązuje limit, który ogranicza liczbę wystawianych przez lekarza recept. Zgodnie z nowymi przepisami, podczas 10-godzinnego dyżuru lekarz może wypisać maksymalnie 300 e-recept dla 80 pacjentów. I z miejsca zaczęły się problemy. 

Każda ze stron ma swoje argumenty

Lekarze alarmują, ze nie mogą wystawiać e-recept pacjentom z powodu przekroczenia dziennego limitu – podał rynekzdrowia.pl. Niektórzy pacjenci podczas wizyty w gabinecie mieli się dowiadywać, że z tego powodu nie otrzymają recepty. Alternatywą ma być recepta papierowa, która jednak zajmuje więcej czasu.

Niedzielski odpowiedział, że „W 2 dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 godzin swojej pracy. Większość to pracownicy tzw. receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept” – czytamy na Twitterze. 

Jeśli to prawda, oznaczałby to, że przez 10 godzin pracy recepta musiałaby być wystawiana co 1,2 sekundy.

„Czy to jeszcze medycyna, czy już tylko biznes?” – pyta Niedzielski

W odpowiedzi na biurko Niedzielskiego trafił list-protest Naczelnej Rady Lekarskiej. Jej szef Łukasz Jankowski w imieniu lekarzy domaga się zniesienia limitu. I pyta o podstawę prawną decyzji.

Lekarze domagają się zniesienia limitu

„Samorząd lekarski stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu, w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym” – czytamy. 

„Domagamy się niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim”. 

Prezes NRL zastrzega przy tym, że samorząd lekarski popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku firm, które wystawiają recepty. I przypomina, że lekarze proponowali rozwiązania uniemożliwiające ich rejestrację. Tyle że bezskutecznie. 

Powód ograniczeń

Przypomnijmy, że kilka dni temu minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie na 10 lekarzy, którzy – jak powiedział – dopuścili się co najmniej 5 przestępstw. Mieli wystawiać od 300 do ponad 1000 recept dziennie.  

Niedzielski zapowiedział wtedy ograniczenia w wystawianiu e-recept. 

– W ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić około 300 recept – poinformował. 

I dodał, że resort wyda rozporządzenie, które ograniczy możliwość wystawiania leków psychotropowych przez internet.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pacjent 07.07.2023 08:36
Nasz kraj, to dom wariatów. Co władza to głupsza.

Pacjentka 06.07.2023 11:25
Czy to, że lekarze wystawiają multum recept to przestęczy proceder, czy fakt, że mamy chorowite społeczeństwo? Niech każdy popatrzy na siebie I swoje rodziny. Każdy ma jakieś leki na stałe, a to na serce, a to na nadciśnienie, a to na cukrzyce, a to na alergie itd. To wzięli pisiory jakiegos rekordziste i zamiast jemu zrobić limit to zrobili wszystkim. A ty pacjencie lecz się sam, może pokrzywą, może skrzypem polnym, może mleczem. Żałosny ten nasz kraj, a służba zdrowia to już kaplica.

Obserwator1 06.07.2023 19:13
Raczej lekarze to nie PiSu elektorat.. Większość to uczciwi lekarze tylko niektórym wiecznie mało.A patologia na żywca wyrwa pieniądze gdzie się da

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama