Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 01:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 80. rocznica "krwawej niedzieli"

80 lat temu, w niedzielę 11 lipca 1943 roku, na Wołyniu rozpoczęła się masowa, skoordynowana akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez OUN-UPA. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.
  • Źródło: IPN
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 80. rocznica "krwawej niedzieli"

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, uchwalone przez Sejm RP 22 lipca 2016 r. jako wyraz hołdu ofiarom morderstw dokonywanych w latach 1943 - 1945. To również dowód uznania dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, które podjęły walkę w obronie ludności cywilnej. Jako dzień obchodów ustalono datę 11 lipca, bowiem 11 lipca 1943 r. doszło do największej fali mordów na Wołyniu, tzw. „krwawej niedzieli”.

W 1943 r. na terenie Wołynia, a następnie na innych obszarach Kresów Południowo-Wschodnich II RP doszło do jednej z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej. W ludobójczych mordach, z rąk nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA, zginęło – według szacunków Ewy Siemaszko – blisko 130 tys. Polaków. Grupę społeczną dotkniętą największym cierpieniem stanowili mieszkańcy wsi. Apogeum zbrodni miało miejsce 11 lipca 1943 r. Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, dlatego kwiat tej rośliny – powszechnie uprawianej na Wołyniu przed II wojną światową, używanej przez rolników w gospodarstwie domowym, stosowanej w kuchni, lecznictwie itp. – symbolicznie przywołuje pamięć o tych wydarzeniach.

Kwiat lnu kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar. Len to cierpliwość, czystość, prostota, ale też niewinność – podstawowy przymiot osób dotkniętych przemocą. Roślina kwitnie na niebiesko, kolor ten w psychologii barw oznacza wytrwałość, uosabia zatem ludzi, którzy od lat zabiegają o przywrócenie pamięci o ludobójstwie. Len leczy rany, alegorycznie więc przypomina o upływie czasu, który zabliźnia rany fizyczne i psychiczne, koi cierpienia.

Symbol przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie wg projektu studenta wzornictwa – Jakuba Gorczycy.
Premiera znaczka odbyła się podczas otwarcia wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Wołyń 1943. Ocalmy pamięć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Witold 11.07.2023 18:18
A taki sef ukraińskiego IPN'u chce tablicy upamiętniającej UPA w Polsce i to jest warunek zezwolenia na ekshumację i pochówek polaków pochowanych w masowych grobach na Ukrainie.

Witold 11.07.2023 18:18
A taki sef ukraińskiego IPN'u chce tablicy upamiętniającej UPA w Polsce i to jest warunek zezwolenia na ekshumację i pochówek polaków pochowanych w masowych grobach na Ukrainie.

RP 11.07.2023 15:45
Kwiat Inu kwitnie niezwykle krótko, ale kult Bandery jest na Ukrainie stalowy. Tyle na temat obchodów masakry na Wołyniu.

ABC 11.07.2023 14:45
Znaczka już nie ma... Nie został reprodukowany... A szkoda. Gwoli ścisłości redakcjo, to ukraińscy sąsiedzi mordowali swoich polskich sąsiadów. Widłami, siekierami, nożami, nabijając na pal.... Zadni nacjonaliści tylko zwykli ukraińcy. Polecam relacje żyjących świadków. Nie narracja się liczy, a rzeczywistość jaka wtedy była.... Rodziny Wołyńskie wołają o sprawiedliwość cały czas, także w Lubaniu. Pamiętajcie. Nie wolno zapominać i nazywać inaczej niż było. P. S. Wolność słowa redakcjo.... DEMOKRACJA & KONSTYTUCJA!!!!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama