Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Od środy nowe ograniczenia dla lekarzy i pacjentów

2 sierpnia zaczną obowiązywać ograniczenia w wystawianiu e-recept na niektóre leki. To cześć planu walki z internetowymi fabrykami produkującymi wręcz recepty.

Chodzi o to, że są firmy, lekarze specjalizujący się w wystawianiu elektronicznych recept. Za drobną opłatą – i wówczas gdy pacjent za pośrednictwem internetu opisze swój przypadek – wydają receptę. Ministerstwo Zdrowia postanowiło z tym skończyć i od lipca wprowadziło limity. Jeden lekarz może wystawić, w czasie swojego dyżuru, maksymalnie 300 e-recept dla 80 pacjentów.

Konieczna wizyta

Teraz wchodzą nowe ograniczenia. Zgodnie z zapowiedziami, od 2 sierpnia trudniej będzie otrzymać e-receptę na leki psychotropowe i odurzające. Przepisaniu leku musi towarzyszyć „badanie i ocena wpływu leku na pacjenta”.

- Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków - wyjaśnia resort zdrowia.

Nowe zasady oznaczają, że leki bez takiej rozmowy lub osobistej wizyty otrzyma się tylko w przypadku kontynuacji leczenia i pod warunkiem, że nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta.

- Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta – zaznacza MZ.

Chcą zmian

Kiedy tylko resort wprowadził limity dotyczące recept zaprotestowali lekarze i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ocenili, że trzeba wprowadzić inny system, który będzie mniej szkodził pacjentom.

MZ się ugięło i zarządziło, że limitom nie podlegają leki refundowane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Waneczka 01.08.2023 11:05
Ten, komu leki na prawdę potrzebne, bez problemu receptę na nie dostaje. Krętacze kombinują i utrudniają innym. Pora wprowadzić opłaty za nieodbyte wizyty i przesiadywanie w przychodniach.

Nowa Nadzieja Tylko w Konfederacji 01.08.2023 09:33
Jedne darmozjady wmówili nam epidemia a drugie darmozjady symulują i e recepty chcą na krzywy ryj !!! Proponuję zagonić ich do pracy na polu 12 h a później nauka ekonomi przez 4 h . Wezta sie do roboty to banderowcy przestaną do nas więcej przyjeżdżać za to się modlę .

Taaa 02.08.2023 16:09
A nie było epidemii? Jakieś darmozjady to wymyśliły? Widocznie nikt z twojego najbliższego otoczenia nie zmarł, nikt nie chorował, nikt nie pracował na oddziale covidowym, że tak smętne bredzisz. Jakbyś widział, że ktoś ci bliski słabnie nagle z minuty na minutę od tego podstępnego choróbska, od razu zmieniłbyś poglądy. Chcesz ludzi pracą karać, a ciekawe czy ty robisz cokolwiek poza durnym pisaniem w necie.

zulu 02.08.2023 23:08
Epidemię zakończyły bomby Putina.Osiem milionów uchodzców bez szczepień i żaden z covidem?Bardzo wybiórcza ta choroba .

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama