Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi. To naukowiec specjalizujący się w badaniu wpływu promieniowania kosmicznego na człowieka. Już wiadomo, że poleci w kosmos.
Negocjacje trwały kilka miesięcy
Takie sensacyjne informacje pojawiły się miesiąc temu, ale zostały szybko zdementowane. Wówczas European Space Agency tłumaczyła, że Uznański jest na krótkiej liście kandydatów, ale finalne decyzje nie zapadły. Teraz wszystko jest już jasne.
Lot Polaka jest możliwy dzięki porozumieniu podpisanemu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Negocjacje trwały kilka miesięcy, a teraz nadeszło ostateczne potwierdzenie co do wyprawy Uznańskiego.
Polaka na stację kosmiczną wyniesie Axiom Space – amerykańska firma obsługująca stację na zlecenia NASA.
Historia dzieje się na naszych oczach
– Historia dzieje się na naszych oczach! Nasz absolwent najprawdopodobniej poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)!!! – nie kryje zadowolenie Politechnika Łódzka.
A Polska Fundacja Fantastyki Naukowej dodaje, że Uznański zapewne poleci rakietą Falcon 9.
– W przyszłym roku lub za dwa lata – uzupełnia.
I wyjaśnia: – Jak podaje POLSA, Sławosz będzie przeprowadzał testy technologii wielu firm polskiego sektora kosmicznego, realizował program edukacyjny dla uczniów szkół oraz wykonywał eksperymenty nadesłane przez polskich pasjonatów i uczonych biorących udział w konkursie rodzimej agencji kosmicznej, który ta ogłosiła w lipcu.
Dostęp do europejskiego laboratorium kosmicznego
POLSA to Polska Agencja Kosmiczna, której prezes – prof. Grzegorz Wrochna – tłumaczy, że podpisane umowy dają gwarancję, że polscy naukowcy i inżynierowie uzyskają dostęp do europejskiego laboratorium kosmicznego, a ono z kolei oferuje warunki jakich nie można uzyskać na Ziemi.
– Jestem przekonany, że wybrane eksperymenty będą miały wysoki potencjał zwrotu w dłuższej perspektywie, bo umożliwią rozwinięcie technologii przydatnych nie tylko w sektorze kosmicznym. Nowoczesna gospodarka już nie może się obyć bez kosmosu – podkreśla naukowiec.
W kosmos chciało lecieć 22 tysiące osób
Rekrutacja na tę misję była długa. W kosmos chciało lecieć 22 tys. osób, z czego do finału wybrano 17. Trzeba było się sprawdzić w 5 etapach w kilku częściach Europy. Badano percepcję, przetwarzanie informacji, pamięć wzrokową, wiedzę z matematyki, fizyki i języka angielskiego.
Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był gen. Mirosław Hermaszewski (1941-2022). W kosmos poleciał 45 lat temu – 27 czerwca 1978 roku na pokładzie radzieckiego statku Sojuz 30. Był z nim radziecki kosmonauta Piotr Klimuk. Ich lot trwał 8 dni, w czasie których dokonano 126 okrążeń Ziemi.
Napisz komentarz
Komentarze