Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 20:48
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Odbiorcy energii mniej zapłacą za prąd

Ceny w sklepach nie odpuszczają, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku przyoszczędzimy trochę na prądzie.

Sejm znowelizował ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zakłada ona podwyższenie obowiązujących limitów zużycia energii elektrycznej po zamrożonej stawce.

Ceny w dół

Po nowelizacji limity zużycia energii elektrycznej, dla których ceny prądu zostaną zamrożone, wynoszą:

  • 3000 kWh dla większości gospodarstw domowych,
  • 3600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 4000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Dodatkowo od października maksymalna stawka za energię dla samorządów, małych i średnich firm oraz podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale czy szkoły, zostanie obniżona do poziomu stawki dla gospodarstw domowych, czyli 69 gr za kWh.

Więcej zostanie w kieszeni 

Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej powiedział, że podwyższone limity są znacznie większe niż przeciętne zużycie energii w polskich domach i obejmują również te gospodarstwa, które przekroczyły wcześniejszy limit w ramach tarczy solidarnościowej. W przypadku ewentualnej nadpłaty zostanie ona zaliczona na poczet kolejnej faktury.

Dzięki tym zmianom przeciętna polska rodzina zapłaci za prąd od 3 do nawet 4 tys. zł mniej w tym roku. To znaczne oszczędności dla około 8 mln polskich gospodarstw domowych.

Co więcej, nawet przekroczenie nowych limitów nie spowoduje drastycznego wzrostu rachunków. Cena energii wyniesie około 69 gr za 1 kWh. Energia zużyta poniżej limitu kosztować będzie tyle, co w roku ubiegłym, czyli około 41 gr za kWh netto.

Różnica między zamrożoną a rynkową ceną energii pokrywana jest z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Finansują go wytwórcy energii, budżet państwa oraz spółki węglowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

!!! YebaćPIS !!! 20.08.2023 22:05
Przecież to nie ma sensu. Nikt o normalnych zmysłach nie uwierzy, że koszty zamrożenia cen biorą na siebie łaskawie inni a nie końcowy odbiorca, czyt. podatnik. Po jaką cholerę mydlić ludziom oczy. Pochwalcie się jakaż to stawka obowiązywać będzie po wyborach.

emeryt 19.08.2023 15:11
Oj, po przeczytaniu aż mnie brzuch rozbolał ze śmiechu. Jeżeli Tauron nie może sobie poradzić z takimi prostymi sprawami jak zmiana umowy, która trwała 4 (cztery) miesiące to co będzie jak trzeba będzie znowu zmienić system i naliczać po nowemu.

Tomek 20.08.2023 16:15
Podziękuj PiSowi który zmienia taryfy, opłaty, podatki, dodatki co chwilę. Ure regulowało cenę raz w roku, policz ile razy była zmieniana taryfa za PiSu. ***e nie wiedzą o co chodzi ale w internecie po szkole Fejsbuka gość jest magistrem z dziedziny energetyki. Same tumany w koło.

Lenin 18.08.2023 20:16
21 - wiek a prąd , paliwo i węgiel to towary luksusowe w kraju leżącym w środku Europy?Ktoś was dyma towarzysze.

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama