Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:21
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Senior za kółkiem. Sprawdź kiedy wejdą w życie nowe przepisy drogowe

Pytanie: kiedy senior nie powinien już siadać za kółkiem? – wraca za każdym razem, gdy osoba z tej grupy wiekowej spowoduje wypadek.

Kierujący audi 86-latek jechał pod prąd autostradą A4 i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym hyundaiem, którym kierował 42-letni mieszkaniec Rzeszowa. Policjanci udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. Pomimo reanimacji, nie udało się uratować życia 42-latkowi. Kierujący audi 86-latek został ranny. 

To jeden z wielu wypadków z kronik policyjnych. Dlatego między innymi Unia Europejska planuje gruntowną reformę prawa jazdy, która ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. W Polsce nowe przepisy dotyczące kierowców-seniorów wejdą w życie od stycznia 2024.

Jakie dolegliwości utrudniają bezpieczne prowadzenie auta?

Według ekspertów – jak czytamy w serwisie superbiz.se.pl – „demencja, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona to nie jedyne schorzenia, których występowanie jest silnym przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów”. Na tej liście znalazły się także:

  • ubytek słuchu,
  • znaczne pogorszenie wzroku,
  • cukrzyca,
  • udar mózgu,
  • choroby nerek,
  • problemy neurologiczne,
  • zapalenie stawów,
  • zaburzenia psychiczne,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego.

Styczeń 2024: zmiany w prawie drogowym. Co się zmieni?

Bezpieczeństwo seniorów i innych użytkowników ruchu drogowego to jeden z powodów, dla których Unia Europejska, w tym także Polska, wprowadza nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Co się zmieni?

- Kierowcy w wieku 65 lub 70 lat, żeby dalej jeździć, będą musieli przejść obowiązkowe badania psychologiczne; jeśli wynik bedzie pozytywny, dalej będą mogli prowadzić auta;

- dla osób po 70 roku życia zostaną wprowadzone odświeżające testy;

- maksymalny termin ważności prawa jazdy dla seniorów zostanie skrócony do 5 lat;

- osoby powyżej 75 roku życia będą musiały przechodzić badania psychologiczne co roku.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zulu 22.08.2023 15:56
Oczywiście ta troska o seniorów będzie dodatkowo płatna ,tak badania jak i nowe dokumenty.Pijawki w akcji.

Cogito 22.08.2023 15:24
Badania 70+, tak jednak nie sądzę żeby to rozwiązało problemy. Bardziej to osobami do 25 roku życia powinni jeździć starsi, bądź autami z z ograniczeniem prędkości .!! Przejrzyjcie statystyki kto i ile powoduje śmiertelnych wypadków ! Młodości, masz swoje prawa ale nie za kółkiem!!!!

czesio 22.08.2023 12:45
po*******y maszynka do robienia pieniedzy zadne tam bezpieczenstwo... wypadki z definicji beda sie zdarzac niezaleznie od wieku i kazdy senior powinnien sam decydowac czy chce siadac za kolko czy nie

Konkret 22.08.2023 12:27
Jestem za. Jestem za ponowieniem testów i badań lekarskich także dla wszystkich młodszych ktorzy jeżdżą pod wpływem alkoholu i niedozwolonych substancji. Dlaczego? Bo w ich mózgach mogą być juz nieodwracalne zmiany i myślenie, spostrzeganie, przewidywanie jest zaburzone. Jestem za, aby ci, którzy przekraczają dozwoloną prędkosć też byli przebadani, bo albo nie znają przepisów albo coś nie tak z ich myśleniem i spostrzeganiem. W tych obu grupach seniorów byłoby raczej mało. Natomiast wymienione schorzenia, które powyżej przypisywane są seniorom nie tylko ich dotyczą. Coraz więcej młodych ludzi choruje na cukrzycę, a i inne choroby i niedomagania przypisywane seniorom występują również u osob znacznie młodszych. Wg mnie jest to trochę dyskryminacja ze wzg. na wiek. Może tak zbadać przy okazji wyobraźnię (raczej jej brak) u mlodzieży, bo tu brawura zbiera tragiczne żniwo. Zainteresować się wyścigami ulicznymi, bo to jest nocna plaga większych miast. W nich seniorzy nie biorą udziału.

Krystyna 22.08.2023 12:26
Proszę zwrócić uwagę na kierujących w młodym wieku i na statystyki ile młodych ludzi zginęło w wypadkach bo starsi jeżdżą bardzo ostrożnie natomiast ci młodsi szaleją i powodują wypadki i sami giną.

zan 22.08.2023 11:57
ZANIM WEJDĄ PRZEPISY W ŻYCIE POWINNI SPRAWDZIĆ STATYSTYKI ILE WYPADKÓW POWODUJĄ KIEROWCY STARSI PO DRUGIE PRZEPISY DOTYCZĄCE ZDROWIA DOTYCZĄ TEŻ MŁODYCH KIEROWCÓW I NP KIEROWCA Z CHORYMI NERKAMI BEZ WZGLĘDU NA WIEK JEST JAK BOMBA NA DRODZE WIĘC TEŻ POWINNI PRZECHODZIĆ CO ROKU BADANIA

Jurek 22.08.2023 11:22
Fajnie, że tak troszczą się o seniorów. Szkoda, że w całęj Polsce są miejsca, do których nie dociara żaden środek transportu publicznego. Niech ten starzec uwalony na testach sam dojdzie do lekarza z ul. Dymińsko-Górnej albo po chleb z Kolejowej.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama