„Kleszcze nigdy nie zasiedlają terenów równomiernie. Raczej wybierają miejsca, w których panuje wyższa wilgotność, zacienione. Doskonale czują się w lasach, gdzie mamy podszyt liściasty, gdzie runo leśne jest bardzo bogate w niewysokie rośliny” – mówi mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W jaki sposób bronić się przed kleszczami? Jeśli mieszkamy w domu stojącym na podwórku, powinniśmy regularnie kosić na nim trawę. Poza tym warto zainwestować w preparaty chemiczne, którymi możemy spryskać teren wokół domu. Pamiętajmy jednak, że będą one szkodliwe również dla pożytecznych owadów, dlatego najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom, którzy wiedzą, jak minimalizować ryzyko niepotrzebnych zatruć. Zauważmy też, że zabiegów tych nie należy wykonywać zbyt często i na zbyt dużych obszarach.
Przed wyjściem do lasu musimy zadbać o odpowiedni ubiór: załóżmy bluzkę z długim rękawem, długie spodnie i czapkę. Oprócz tego zastosujmy substancje maskujące oraz repelenty. Po powrocie do domu weźmy prysznic (kleszcz może szukać miejsca do wbicia nawet przez kilka godzin, więc jest szansa, że go spłuczemy) i obejrzyjmy dokładnie swoje ciało. Jeżeli znajdziemy na nim kleszcza, chwyćmy go pęsetą przy narządzie gębowym i energicznym ruchem wyciągnijmy. Możemy także użyć urządzenia do usuwania kleszczy lub zamrozić pajęczaka specjalnym środkiem. Nie zapominajmy również o zabezpieczaniu i kontrolowaniu swoich zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze