Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 16:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nie czekaj na ugryzienie kleszcza

W niektórych regionach Polski nawet kilkadziesiąt procent kleszczy może być nosicielami boreliozy. Część pajęczaków przenosi także inne groźne choroby, między innymi kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę. Zobacz, jak chronić siebie oraz swoich najbliższych.
Nie czekaj na ugryzienie kleszcza

„Kleszcze nigdy nie zasiedlają terenów równomiernie. Raczej wybierają miejsca, w których panuje wyższa wilgotność, zacienione. Doskonale czują się w lasach, gdzie mamy podszyt liściasty, gdzie runo leśne jest bardzo bogate w niewysokie rośliny” – mówi mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W jaki sposób bronić się przed kleszczami? Jeśli mieszkamy w domu stojącym na podwórku, powinniśmy regularnie kosić na nim trawę. Poza tym warto zainwestować w preparaty chemiczne, którymi możemy spryskać teren wokół domu. Pamiętajmy jednak, że będą one szkodliwe również dla pożytecznych owadów, dlatego najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom, którzy wiedzą, jak minimalizować ryzyko niepotrzebnych zatruć. Zauważmy też, że zabiegów tych nie należy wykonywać zbyt często i na zbyt dużych obszarach.

Przed wyjściem do lasu musimy zadbać o odpowiedni ubiór: załóżmy bluzkę z długim rękawem, długie spodnie i czapkę. Oprócz tego zastosujmy substancje maskujące oraz repelenty. Po powrocie do domu weźmy prysznic (kleszcz może szukać miejsca do wbicia nawet przez kilka godzin, więc jest szansa, że go spłuczemy) i obejrzyjmy dokładnie swoje ciało. Jeżeli znajdziemy na nim kleszcza, chwyćmy go pęsetą przy narządzie gębowym i energicznym ruchem wyciągnijmy. Możemy także użyć urządzenia do usuwania kleszczy lub zamrozić pajęczaka specjalnym środkiem. Nie zapominajmy również o zabezpieczaniu i kontrolowaniu swoich zwierząt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gugle Doks 19.06.2017 15:36
jest fajny nowy sposób na kleszcze i komary, czyli ubrania odstraszające złośliwe robactwo np. z firmy nano-outfits.com, które zawierają w swoich włóknach specjalne mikrokapsuły z substancją aktywną, trwałość nawet do 70 prań, czyli przez 2-3 sezony. nie trzeba już spryskiwać skóry aerozolem, ochrona jest w ubraniu zamiast na naszej skórze, działa gdziekolwiek się nie ruszę, wystarczy założyć ubranie cieszyć się z mega komfortu:)

Aguś 17.06.2017 23:30
Ale śmieszne...Babeszjoza należy do chorób przenoszonych przez kleszcze. Ilość zachorowań na babeszjozę nie jest duża, ale z roku na rok rośnie. Babeszjoza często towarzyszy boreliozie. Leczenie babeszjozy jest konieczne - dopóki babeszjoza nie zostanie wyleczona, terapia boreliozy nie będzie skuteczna.

Herakliusz 18.06.2017 21:23
Tylko że babeszjozę (zakażenie: Babesia canis canis, lub Babesia canis vogeli) leczą z zasady weterynarze.

Herakliusz 16.06.2017 20:47
Babeszjoza to chyba ta prezenterka.

depecheman 16.06.2017 18:15
Jakaś nowa choroba "babeszjoza". prawie się wywróciłem na plecy.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama