Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 05:42
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zostań poławiaczem pereł

Przed kilku laty Stowarzyszenie Leśna – Marklissa postanowiło przypomnieć mieszkańcom regionu o perłach, które niegdyś rozsławiały rzekę Kwisę. Za ich sprawą co roku do rzeki trafiają mięczaki z cenną zawartością. Podobnie będzie 1 lipca, dzięki temu każdy chętny może zostać poławiaczem pereł.
Zostań poławiaczem pereł

Za sprawą stowarzyszenia Leśna - Marklissa oraz Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej w okolice dawnej szlifierni pereł co roku wracają cenne mięczaki. W tym roku po raz czwarty odbędzie się „Międzynarodowe Poławianie Pereł w rzece Kwisie”. Do zabawy zapraszamy wszystkich, którym nie straszne jest zamoczenie w rzece i oddanie się „gorączce poszukiwania pereł”. Dodatkowo w okolicy zagości festyn, który nawiązuje do historii tego miejsca. W okolicy, bowiem znajdowała się swego czasu gospoda i młyn Hagenmühle, która ściągała do siebie mieszkańców chętnych biesiady. Szczegóły imprezy na plakacie.

Perły występujące w Kwisie, niegdyś rozsławiały rzekę w całej Europie. Nie wiadomo kiedy dokładnie odkryto ich występowanie, faktem jest jednak, że w małżach tu żyjących, nazwanych skójką perłorodną, znajdowano perły. Pierwsze prawodawstwo dotyczące ich połowu pojawiło się pod koniec XVI wieku. W okolicach Leśnej występował małż z gatunku skójka perłorodna, zwane też perłoródką rzeczną, który jak sama nazwa wskazuje, produkował perły. W porównaniu z morskimi były one mniej kuliste, czasami wręcz bobkowate i posiadały trochę gorszy połysk oraz barwę. W związku z tym na dużą skalę perły zaczęto nie tylko poławiać, ale i obrabiać. Niestety, skójka z biegiem lat występowała coraz rzadziej. W 1729 władca Saksonii zabronił nawet ich odłowu, wprowadził okresy ochronne. Nie na wiele to się zdało. Jednakże jeszcze około 1800 roku skójka występowała w Kwisie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 04.07.2017 07:04
Chyba nic nie wyszło z tej idiotyczne imprezy tak jak że Swojskiego grania na Smolniku bo cisza jak makiem zasiał, z roku na rok w Leśnej coraz większą maniana, jaki burmistrz taka impreza ???

na-nie 27.06.2017 18:58
no to rośnie szkółka kłusownictwa, wstyd, że pod parasolem legalnych władz

chmurka 14.06.2017 15:47
"Niestety, skójka z biegiem lat występowała coraz rzadziej. W 1729 władca Saksonii zabronił nawet ich odłowu, wprowadził okresy ochronne. Nie na wiele to się zdało". Obecnie skójka w Kwisie wymarła, do czego przyczyniło się właśnie jej poławianie. Zabawa polegająca na ich poławianiu jest więc jak by nie patrzeć kultywowaniem procederu, który doprowadził do wyginięcia tego zwierzęcia...Czy 2 maja, w święto Orła Białego, będziemy strzelać do bielików?

gość 14.06.2017 17:53
Może zaapelować do organizatorów, by był to dzień, nie wiem, zamałżawiania, Kwisy

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama