Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 01:56
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Poprawiają się warunki leczenia skutków koronawirusa

Poprawiają się warunki leczenia skutków koronawirusa
W legnickim szpitalu trwa jeszcze budowa nowoczesnego oddziału chorób zakaźnych

Wielu Dolnoślązaków nadal walczy z powikłaniami po koronawirusie. Pandemia pokazała również, jak wiele potrzeb mają placówki medyczne. Dlatego Unia Europejska przeznaczyła dodatkowe środki, by zapewnić pacjentom właściwą opiekę, a szpitalom i przychodniom odpowiednią jakość świadczonych usług.

Realizacja planów była możliwa dzięki zaangażowaniu unijnych funduszy, czasem sięgającemu nawet 100 procent wartości zaplanowanego zadania. Oto kilka przykładów.

Nowy oddział w Legnicy

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy dobiega końca budowa pawilonu oraz przebudowa parteru przylegającego do niego budynku, w których uruchomiony zostanie oddział chorób zakaźnych. Przed laty w legnickim szpitalu zlikwidowano taki oddział, ale pandemia pokazała, jak bardzo jest on ważny dla sprawnego funkcjonowania placówki i samych pacjentów. Nowy oddział będzie miał wydzieloną izbę przyjęć i własny podjazd dla karetek. Urządzone zostaną sale chorych dla 15 osób wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, wszystko ściśle dostosowane do przepisów dotyczących funkcjonowania oddziałów zakaźnych.
- To będzie najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju. Pierwszych pacjentów przyjmiemy jeszcze w tym roku – mówi Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor szpitala.

Wyposażenie dla poradni

Także Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „Izer-Med” w Szklarskiej Porębie postawiło sobie za cel zwiększenie zakresu porad dla pacjentów cierpiących na powikłania pocovidowe. Konieczne było kupienie do poradni chorób płuc wysokiej jakości sprzętu medycznego, m.in.: fiberoskopu intubacyjnego, toru wizyjnego z wideobronchoskopami, zestawu do bronchoskopii oraz aparatu USG z głowicą. Dzięki temu jednodniowy pobyt w szpitalu konieczny do przeprowadzenia badań diagnostycznych zastąpiono badaniem w ambulatorium. Efekt - wykonywanie w krótszym czasie dokładniejszych badań i mniej inwazyjnych zabiegów. Teraz można przebadać więcej pacjentów.

Kompleksowa rehabilitacja

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, aby zwiększyć dostęp do świadczeń medycznych dla osób które wygrały walkę z chorobą, ale nadal odczuwają jej skutki, utworzyło transgraniczne centrum kompleksowej rehabilitacji pocovidowej. Projekt przewidywał zakup aparatury medycznej i sprzętu rehabilitacyjnego.
- Zależało nam na poprawie komfortu pacjentów, jakości i większej dostępności do świadczeń medycznych w zakresie rehabilitacji pocovidowej. Teraz czekamy jeszcze na ostatnie dostawy sprzętu – mówi Sylwia Modrzyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.
Zakupiony nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna do rehabilitacji pacjentów dostępna jest dla mieszkańców województwa dolnośląskiego, w szczególności Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego.

Przebudowa w Obornikach Śląskich

W Szpitalu „Leśne”, zamiejscowej placówce Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, działającej w Obornikach Śląskich, przeprowadzono modernizację istniejącego już budynku, wybudowano jednokondygnacyjny pawilon zakaźny i zakupiono potrzebne wyposażenie. „Leśne” może pełnić rolę szpitala izolacyjnego. Teraz możliwe jest kompleksowe diagnozowanie i leczenie pacjentów w zakresie chorób zakaźnych i ich powikłań, a także izolowanie różnych grup pacjentów.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są pacjenci z Dolnego Śląska, specjalistycznymi usługami zdrowotnymi można objąć kolejne 1 300 osób. W projekcie przewidziano też utworzenie 10 etatów - dla pielęgniarek i opiekunów medycznych.


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama