Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 4 kwietnia 2025 22:30
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Poprawiają się warunki leczenia skutków koronawirusa

Poprawiają się warunki leczenia skutków koronawirusa
W legnickim szpitalu trwa jeszcze budowa nowoczesnego oddziału chorób zakaźnych

Wielu Dolnoślązaków nadal walczy z powikłaniami po koronawirusie. Pandemia pokazała również, jak wiele potrzeb mają placówki medyczne. Dlatego Unia Europejska przeznaczyła dodatkowe środki, by zapewnić pacjentom właściwą opiekę, a szpitalom i przychodniom odpowiednią jakość świadczonych usług.

Realizacja planów była możliwa dzięki zaangażowaniu unijnych funduszy, czasem sięgającemu nawet 100 procent wartości zaplanowanego zadania. Oto kilka przykładów.

Nowy oddział w Legnicy

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy dobiega końca budowa pawilonu oraz przebudowa parteru przylegającego do niego budynku, w których uruchomiony zostanie oddział chorób zakaźnych. Przed laty w legnickim szpitalu zlikwidowano taki oddział, ale pandemia pokazała, jak bardzo jest on ważny dla sprawnego funkcjonowania placówki i samych pacjentów. Nowy oddział będzie miał wydzieloną izbę przyjęć i własny podjazd dla karetek. Urządzone zostaną sale chorych dla 15 osób wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, wszystko ściśle dostosowane do przepisów dotyczących funkcjonowania oddziałów zakaźnych.
- To będzie najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju. Pierwszych pacjentów przyjmiemy jeszcze w tym roku – mówi Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor szpitala.

Wyposażenie dla poradni

Także Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „Izer-Med” w Szklarskiej Porębie postawiło sobie za cel zwiększenie zakresu porad dla pacjentów cierpiących na powikłania pocovidowe. Konieczne było kupienie do poradni chorób płuc wysokiej jakości sprzętu medycznego, m.in.: fiberoskopu intubacyjnego, toru wizyjnego z wideobronchoskopami, zestawu do bronchoskopii oraz aparatu USG z głowicą. Dzięki temu jednodniowy pobyt w szpitalu konieczny do przeprowadzenia badań diagnostycznych zastąpiono badaniem w ambulatorium. Efekt - wykonywanie w krótszym czasie dokładniejszych badań i mniej inwazyjnych zabiegów. Teraz można przebadać więcej pacjentów.

Kompleksowa rehabilitacja

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, aby zwiększyć dostęp do świadczeń medycznych dla osób które wygrały walkę z chorobą, ale nadal odczuwają jej skutki, utworzyło transgraniczne centrum kompleksowej rehabilitacji pocovidowej. Projekt przewidywał zakup aparatury medycznej i sprzętu rehabilitacyjnego.
- Zależało nam na poprawie komfortu pacjentów, jakości i większej dostępności do świadczeń medycznych w zakresie rehabilitacji pocovidowej. Teraz czekamy jeszcze na ostatnie dostawy sprzętu – mówi Sylwia Modrzyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.
Zakupiony nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna do rehabilitacji pacjentów dostępna jest dla mieszkańców województwa dolnośląskiego, w szczególności Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego.

Przebudowa w Obornikach Śląskich

W Szpitalu „Leśne”, zamiejscowej placówce Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, działającej w Obornikach Śląskich, przeprowadzono modernizację istniejącego już budynku, wybudowano jednokondygnacyjny pawilon zakaźny i zakupiono potrzebne wyposażenie. „Leśne” może pełnić rolę szpitala izolacyjnego. Teraz możliwe jest kompleksowe diagnozowanie i leczenie pacjentów w zakresie chorób zakaźnych i ich powikłań, a także izolowanie różnych grup pacjentów.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są pacjenci z Dolnego Śląska, specjalistycznymi usługami zdrowotnymi można objąć kolejne 1 300 osób. W projekcie przewidziano też utworzenie 10 etatów - dla pielęgniarek i opiekunów medycznych.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GumiśTreść komentarza: Temida widzę wiedzą twoja opiera się o artykuły tv internet (ślepi i głusi) to zapomniałaś o alkocholu co tam się dzieje w niektórych zawiłych relacjach kto nie widział nie był to nie wie.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 17:08Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: TemidaTreść komentarza: Projekt przewiduje pozbawienie policji tej kompetencji? Jako argument przywołuje się to, że nie ma ona odpowiednich kwalifikacji do podważania opinii specjalistów. A właśnie, że ma. Posiada wiedzę, kto działał i nadal działa niezgodnie z polskim i międzynarodowym prawem, łamiąc je, kto jest notowany w "przestępczych gangach" , ale nie został złapany dotąd, na dokonaniu przestępstwa i ukarany.. Wyłączenie roli policji w opiniowaniu, to potężny krok w tworzenie przez polityków przeogromnego zamętu i realną przesłankę w otrzymaniu pozwolenia, przez początkujących, lub skrytych przestępców. A wiem, co piszę. .Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:58Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: WoKanTreść komentarza: Kolejny pałac, kolejnego księcia, kolejnej spółki Wieczorka 😔 A zapłaci Pani, zapłaci Pan, zapłacimy MyData dodania komentarza: 4.04.2025, 16:37Źródło komentarza: LPWiK zmienia siedzibęAutor komentarza: LubaniakTreść komentarza: Piszecie o jakichś ościennych powiatach, a dlaczego nie napiszecie o zeszłotygodniowych wydarzeniach w Lubańskim starostwie? Jakiś naćpany koleś ukradł pracownicy tablice rejestracyjne, a później na tych tablicach przyjechał rejestrować samochód. Policja wyprowadziła go w kajdankach, a do tego wyszły jeszcze jakieś "fanty".Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Miał prawo jazdy od czterech miesięcy – stracił je na trzy
ReklamaPowiat Lubań
Reklama