Modernizacja lubańskiego oświetlenia ulicznego przez ostatnie kilkanaście miesięcy była jednym z głównych tematów dyskusji mieszkańców. Jeszcze kilka dni temu poruszaliśmy kwestię braku oświetlenia w newralgicznych rejonach miasta, gdzie sztandarowym przykładem lubańskich ciemności była ul. Armii Krajowej. Jak się okazuje, wykonawca zakończył już modernizację oświetlenia w mieście i usunął wszystkie usterki. Natomiast Miasto przez trzy ostatnie tygodnie sprawdzało jakość wykonania zadania, aby wczoraj, 27 listopada ostatecznie odebrać inwestycję.
W dniu wczorajszym dokonaliśmy wieczornego objazdu i potwierdziliśmy, że wszystkie wady zostały usunięte, poza jedna oprawą, która podlega wymianie u producenta. Była to niezwykle trudna inwestycja - wiemy o tym wszyscy. Pojawiały się awarie, które na bieżąco, sukcesywnie i w ramach możliwości były usuwane. Wczorajszy odbiór wad, wczorajszy objazd wieczorny potwierdziły, że wszystko jest sprawne i życzymy sobie i Państwu żeby Lubań był rozświetlony i żeby było jak najmniej awarii - podsumowała inwestycję Aneta Pijanowska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji Urzędu Miasta Lubań.
Jak wiadomo infrastruktura miejskiego oświetlenia nie jest najnowsza, w niektórych miejscach okablowanie ma po kilkadziesiąt lat, a przy wymianie słupów doszło do nadwyrężeń, co pewnie będzie skutkowało awariami na obwodach, w których nie wymieniono lub wymieniono częściowo kable. To zadanie Miasto będzie jednak musiało zrealizować w najbliższej przyszłości. (Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Lubańskie ciemności). Jeśli jednak dojdzie do awarii mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi tak do radnych, jak do magistratu. Na dzisiejszej sesji rady miasta padła nawet propozycja, aby uruchomić bezpośredni numer telefonu lub zgłoszeniowy adres mailowy. Z perspektywy mieszkańców to na pewno dobry pomysł, jeżeli jednocześnie słupy oświetleniowe zostaną oznakowane, to zgłoszenie i lokalizacja awarii będą szybsze i skuteczniejsze - niby błaha sprawa, a w praktyce pomocna.
Modernizacja oświetlenia ulicznego w Lubaniu kosztowała 4 871 644,23 zł i polegała na montażu 555 słupów, 1671 opraw oświetleniowych, częściowej wymianie okablowania (około 4000 m) i zastosowaniu 37 programatorów astronomicznych. Inwestycja ma polepszyć jakość światła i obniżyć koszty zużycia energii o 71%, a oświetlenie przyjazne dla środowiska ma poprawić bezpieczeństwo i wizerunek miasta.
Projekt realizowano w partnerstwie z Gminą i Miastem Lwówek Śląski, Gminą Miejską Zgorzelec, Gminą Miejską Duszniki - Zdrój, Gminą Miejską Lubań, Gminą i Miastem Bogatynia, Gminą Miejską Zawidów. Gmina Miejska Bolesławiec jest liderem projektu.
Napisz komentarz
Komentarze