Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Akcja zbierania deszczówki. Bądź Eko - Złap Deszcz

Lubańskie wodociągi zapraszają mieszkańców do udziału w akcji "Bądź Eko - Złap deszcz"
  • Źródło: LPWiK

Autor: LPWiK

Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach promowania działań proekologicznych związanych z wychwytywaniem i wykorzystywanie wód opadowych zachęca mieszkańców Lubania do wzięcia udziału w AKCJI ZBIERANIA WODY DESZCZOWEJ pn. „BĄDŹ EKO – ZŁAP DESZCZ”, w ramach której do wygrania jest 5 zbiorników na deszczówkę o poj. 240 litrów każdy przystosowanych do montażu do rynny. 

Szczegóły akcji w Regulaminie.

Termin składania wniosków : od 27.12.2023r. do 04.01.2024r. do godz. 1500

Akcja ma na celu poszerzenie świadomości mieszkańców miasta na temat możliwości prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w obrębie własnej posesji oraz wsparcie dla mieszkańców, chcących założyć lub rozbudować  przydomową mikroinstalację do gromadzenia i wykorzystywania wód opadowych.

Woda należy do najważniejszych zasobów naturalnych na Ziemi. Pozwala na utrzymanie równowagi środowiska, ale przede wszystkim jest niezbędna 

dla życia i zdrowia człowieka. Chociaż woda pokrywa ponad 70 proc. naszej planety, to zaledwie około 2,5 proc. stanowi woda słodka, a tylko około 0,6 proc. jej zasobów to wody słodkie będące źródłem wody pitnej . Dlatego kluczowe jest podjęcie działań służących ochronie jej zasobów.

Mając powyższe na uwadze LPWiK podjęło decyzję o zorganizowaniu tej akcji a poprzez nią o „dołożenie cegiełki” do działań  mieszkańców miasta mających na celu zatrzymanie wody opadowej.

W Polsce zaczyna brakować wody. Nasze zasoby wodne są bardzo małe w porównaniu z naszymi sąsiadami z Europy. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio rocznie 1600m3 wody w retencji. Jest to trzykrotnie mniej niż średnia dla Europy – 4500m3/rok. 

Każdego dnia przeciętna czteroosobowa rodzina jest w stanie zużyć łącznie nawet ponad pół tysiąca litrów wody. Ilość ta może wydawać się zawyżona, jednak gdy zliczymy wszystkie czynności, do których niezbędna jest nam woda (przykładowo: pranie, sprzątanie, kąpiel, przygotowywanie posiłków, mycie naczyń i podłóg, mycie samochodu, podlewanie zieleni oraz warzyw w ogródkach przydomowych), możemy w łatwy sposób oszacować, że powyższe dane oddają realne zużycie wody w polskich domach.

Alternatywne sposoby zaopatrywania w wodę stwarzają nam możliwość znacznego obniżenia miesięcznego zużycia wody pobieranej z instalacji wodociągowych.  Rozwiązaniem  problemu może być instalacja do zbierania wody opadowej. Zbiorniki na popularną „deszczówkę” stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie, główne z uwagi na sprzyjający klimat oraz właściwości wody opadowej i jej szerokie spektrum zastosowań. Deszczówkę możemy wykorzystać do wielu domowych czynności, w których sprawdza się ona tak samo dobrze, a często nawet lepiej niż woda z sieci miejskiej. Wystarczy wspomnieć, że woda opadowa jest miękka. Sprawia to, że podczas jej użytkowania nie wytrąca się osad, jak ma to miejsce w przypadku wody twardej.

Inwestycja w zbieranie deszczówki ogranicza się w zasadzie do zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę czy ewentualne dodatkowe rury spustowe a korzyści płynące z tej inwestycji są niewspółmiernie wysokie w stosunku do poniesionych nakładów. 

KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE ZBIERANIA WODY DESZCZOWEJ 

  • deszczówka stanowi względnie czyste i zupełnie darmowe źródło wody,
  • gromadząc deszczówkę, mamy kontrolę nad swoim zaopatrzeniem w wodę,
  • stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek suszy,
  • woda deszczowa jest w stu procentach przyjazna dla środowiska,
  • samowystarczalność oraz oszczędność finansowa,
  • idealnie sprawdza się przy codziennej pielęgnacji kwiatów, trawników i roślin, w tym także owoców i warzyw,
  • mniejszy odpływ wody deszczowej z gospodarstw domowych.

 

Podsumowując: „BĄDŹ EKO – ZŁAP DESZCZ”

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama