Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 14:36
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Masz kablówkę zapłacisz abonament

Uproszczenie rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - to główne, jak podał CIR, założenia projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, który w środę przyjął rząd.
Masz kablówkę zapłacisz abonament

"Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament" - wskazało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. "Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług" - czytamy w komunikacie CIR.

Jak zapewniono, dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament, byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych. CIR zaznaczył, że w proponowanych przepisach zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji.

"Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych" - wskazano. "Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej" - dodano. CIR poinformował, że zgodnie z propozycją dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji.

"Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej" - doprecyzowano.

Projekt zakłada ponadto, że wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. "Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych" - napisano w komunikacie CIR.

"Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie - tak jak dotychczas - podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej" - czytamy w komunikacie.

Propozycja przyjęta przez rząd przewiduje też odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie.

Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ehhh wsted 27.05.2017 22:04
trzeba jacusiowi i magdusi zafundować wakacje na majorce i premie okolicznościową za nic nie robienie

krzychu 26.05.2017 15:20
Co w sytuacji gdy dajmy na to rodzina posiada jeden odbiornik telewizyjny, za który abonament opłaca Pan X, natomiast jego pełnoletni syn zawiera umowę z jedną z platform telewizji satelitarnej, dekoder współpracuje z telewizorem, za który jest już opłacany abonament. Co w takiej sytuacji? Przecież syn Pana X nie łamie obowiązujących przepisów, a mimo to będzie zmuszony do zapłaty haraczu, który w tym przypadku jest nieuzasadniony?

Herakliusz 27.05.2017 08:59
W założeniach jest opłata od gospodarstwa domowego-rodzinnego (w instytucjach inaczej) zatem w tym przypadku będzie jedna opłata.

Iza 26.05.2017 14:33
Dobrze dobrane zdjęcie ilustracyjne :D

Sansui 26.05.2017 11:24
Zakodować. Nagle się okaże że mają 5% oglądalności.

Herakliusz 27.05.2017 09:00
5% ale tylko przy okazji transmisji sportowych.

Herakliusz 26.05.2017 08:58
Nareszcie żont robi porządek w tej materii. Jak to możliwe aby w katolickim (do bulu) narodzie obowiązkową daninę spełniało tylko 30 % zobowiązanych? Czyli 70 % oszustów uchyla się od chrześcijańskiego obowiązku z narażeniem piekła - albowiem wykracza przeciwko przykazaniu bożemu - nie kradnij.O usakralniona obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!Co ciekawe, że w całym kraju nikt i nigdy nie słyszał z ambony nawoływania do spełniania tego ustawowego przecież obowiązku.A ich Pan Bóg wszystko widzi i wszystko wie!

Jarosław N 26.05.2017 10:07
debile, wszędzie debile :/

Herakliusz 26.05.2017 16:13
Nie ubliżaj niepłacącym - może i jakieś debilstwo tam się trafi, ale generalnie to przy zdrowych zmysłach wyznawcy jedynie słusznej religii poza którą nie ma zbawienia. Zdrowych, na ile można być przy zdrowych zmysłach wyznając jakieś urojone transcendencje.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama