Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 23:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ulga dla młodych. Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia

Roczne rozliczenie podatku dochodowego za 2023 rok zbliża się wielkimi krokami. Warto sprawdzić z jakich obowiązków musimy się wywiązać, a z jakich ulg możemy skorzystać. Tym razem Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia "ulgę dla młodych".
Ulga dla młodych. Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia

Na wstępie pragniemy przypomnieć, że zeznania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2023 należy składać w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. 

Zachęcamy do skorzystania z usług e-Urzędu Skarbowego pod adresem www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy  Jest to bezpieczny i nowoczesny portal przeznaczony do obsługi osób załatwiających sprawy z urzędami skarbowymi.

Dokonując rozliczenia rocznego możemy skorzystać z wielu ulg i odliczeń. Jedną z bardziej powszechnie stosowanych jest tzw. ulga dla młodych.

Przysługuje ona osobom, które nie ukończyły 26. roku życia i uzyskały przychody:

  • z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej),
  • z umów zlecenia zawartych z firmą,
  • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich (regulowanych ustawą o praktykach absolwenckich) oraz
  • z tytułu stażu uczniowskiego (regulowanych ustawą Prawo oświatowe),

a ich łączna wysokość nie przekroczyła 85.528 zł w roku podatkowym.

Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników (zakładów pracy).

Jeśli w 2023 r. podatnik uzyskał wyłącznie przychody objęte omawianą ulgą, to nie musi składać zeznania rocznego.

Przy wyższych przychodach nadwyżka ponad 85.528 zł będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Podatnik  traci prawo do ulgi z końcem dnia, w którym przypadają jego 26. urodziny. Oznacza to, że jeśli wypłata przypada po ukończeniu 26 roku życia, uzyskane przychody będą mniejsze o zaliczkę na poczet podatku dochodowego.

Jeżeli zajdzie konieczność złożenia zeznania (PIT-36, PIT-37), to należy w nim wykazać również przychody objęte ulgą dla młodych.

Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na www.podatki.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pan Herakliusz ateista 20.01.2024 19:58
Czyżby fiskus niebawem pozyskał nowy podmiot objęty podatkiem? Słyszę o jakimś kompromisie z Kościołem w sprawie funduszu kościelnego? Jaki kompromis z pasożytniczą instytucją? Fundusz Kościelny powstał w ramach kundlenia się z władzą jako forma rekompensaty za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. A skąd oni w ogóle mieli jakieś nieruchomości skoro w Pismie stoi: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. (…) Gdzie bowiem jest wasz skarb, tam będzie i wasze serce. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.” Mat. 6:19… Niezależnie od tego przez okres transformacji nachapali się już tyle że powinno im starczyć do dni ich ostatnich. Zatem żadnych kompromisów. Odciąć od korytka - jako instytucja niech doskonali system ogłupiania gawiedzi na tyle aby utrzymać swój wysoki status egzystowania. A jak zbraknie to trudno - na osiołki jak Jezus zwany Chrystusem, albowiem zaprawdę powiadam ... niebo im ważniejsze niż rozpusta na tym łez padole... Amen!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama