"Wspólnota" w swoich rankingach bada działalność samorządów na wielu polach, systematycznie publikuje tematyczne rankingi. Tym razem podsumowała działalność samorządów w trakcie właśnie kończącej się kadencji.
Zgodnie z zapowiedziami prezentujemy najbardziej wyczekiwane zestawienie. Próbujemy w nim – za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych – oszacować sukces, jaki odniosły samorządy w dobiegającej właśnie końca kadencji. W numerach 1 i 2 „Wspólnoty” zaprezentowaliśmy liderów podsumowań cząstkowych: sukcesu finansowego, ekonomicznego, infrastrukturalnego i społecznego. Dziś ostateczne posumowanie stworzone na ich bazie. - informują autorzy rankingu.
Według Rankingu Wspólnoty największy sukces w ostatniej kadencji w kategorii miasteczek (w rankingu ujęto ich 631) osiągnęła Krynica Morska, na drugim miejscu jest Józefów (mazowieckie), a na trzecim Kamieńsk (łódzkie), natomiast miejsce tuż za podium zajął Świeradów-Zdrój i jest niekwestionowanym liderem rankingu w regionie. We wszystkich składowych rankingach Świeradów-Zdrój poprawił swoje wyniki. Najbardziej spektakularny skok dotyczy sukcesu społecznego, tutaj kurort poprawił wynik o 468 miejsc i zajął 61 lokatę. W zestawieniu dotyczącym sukcesu infrastrukturalnego Świeradów-Zdrój przesunął się o 332 miejsca i zajął 14 pozycję. W głównym rankingu sukcesu kadencji 2018-2023 Świeradów-Zdrój również odnotował znaczący skok, bo o 252 miejsca i zajął 4 miejsce w rankingu.
Gminy powiatu lubańskiego zajęły w rankingu miejsca daleko za Świeradowem-Zdrojem. W rankingu Gmina Olszyna zajęła 433 miejsce, Leśna 475, Platerówka 823, Gmina Lubań 1242, a Siekierczyn 1294.
Ranking oszacował sukces kadencji 267 miast powiatowych. Liderem jest Zakopane, a dolnośląskie Polkowice zajęły czwarte miejsce. W regionie największy sukces odniósł Bolesławiec. Mimo że zanotował znaczny spadek, bo o 75 miejsc rankingowych, to zajmuje 116 pozycję w rankingu. Kolejny, również ze spadkiem, jest Zgorzelec i zajmuje miejsce 216. Lwówek Śląski poprawił swój wynik o 35 miejsc i zajmuje 197 lokatę.
Lubań niestety zamyka stawkę, zajmuje 226 pozycję i spadł w rankingu o 41 miejsc. Wyniki składowych rankingów są zróżnicowane - w ocenie sukcesu finansowego Lubań utrzymał 162 miejsce, natomiast w sukcesie infrastrukturalnym odnotował spadek o 92 miejsca, społecznym o 44 miejsca, natomiast w rankingu dobrze oceniono sukces ekonomiczny, bo ze 153 miejsca Lubań przesunął się na miejsce 92.
Napisz komentarz
Komentarze