Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Przed nami  Niedziela Palmowa. Tak świętujemy wjazdu Jezusa do Jerozolimy

Niedziela Palmowa lub inaczej – Niedziela Męki Pańskiej. Tego dnia w Kościele rozpoczyna się Wielki Tydzień – czas oczekiwania na zmartwychwstanie.

Niedziela Palmowa to święto ruchome. Przypada 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień, który obchodzimy na pamiątkę ostatnich dni życia Jezusa. Wypada pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.

W tym roku wypada 24 marca, Wielkanoc – 31 marca. 

Tłum witał go liśćmi palm

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Przybył tam wraz ze swoimi uczniami. Jezus wjechał do miasta na osiołku, a tłum ludzi witał go liśćmi palm. 

Dlatego tego dnia w drodze do kościoła towarzyszą nam palmy – ważny element tego święta. W krajach południowych są to żywe liście. W Polsce palmy przygotowują wierni, wykorzystując do tego różne materiały. 

Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową podczas mszy czytane są fragmenty Ewangelii o triumfalnym wkroczeniu Jezusa do Jerozolimy oraz męce pańskiej. Dlatego ten dzień nazywany jest także Niedzielą Męki Pańskiej.

Palmowa, kwietna, wierzbna

W Niedzielę Palmową w kościołach są też święcone palmy wielkanocne – symbol odradzającego się życia. Palmy te – jak chce tradycja – powinny zostać spalone w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystany w następnym roku do znaczenia czół wiernych w Środę Popielcową.

Ta tradycja została zapoczątkowana w IV wieku w Jerozolimie. I szybko się rozprzestrzeniła. W XI wieku do liturgii Kościoła katolickiego wprowadzono obrzęd święcenia gałązek.

W Polsce świętowano to już w średniowieczu, a ten dzień nazywano „palmowym”, „kwietnym” lub „wierzbnym”.

Żebyśmy byli zdrowi

Gdy już z poświęconą palmą wracało się do domu, to połykało się tzw. kotki baziowe. Ludzie wierzyli, że uchroni to przed bólem gardła.

Zmoczoną palmą kropiono dom i gospodarstwo oraz zwierzęta. Gładzono nią boki krów i koni, a gałązki wkładano im do pysków. Wierzono, że dzięki temu zwierzę będzie zdrowe.

Jednak najważniejsze było zatknięcie palmy za święty obraz wiszący w domu. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Redemptor 24.03.2024 10:41
Umiłowani Siostry i Bracia! Homilia na Wielkanocną zadumę! Krzyż – to centralny symbol chrześcijaństwa. Na pierwszy rzut oka jest on symbolem największej bezradności Mesjasza, który zamiast poddać świat boskiej władzy, został zmiażdżony przez siły zła, umierając w męczarniach. Ten pomazaniec boży, który miał przyjść na ziemię z boskim mieczem sprawiedliwości w ręku, zginął opuszczony przez wszystkich, nawet przez apostołów. Wyzwoliciel i władca poniósł zatem absolutną, nieodwracalną klęskę. Ten krzyż upokorzenia i klęski przerodził się z czasem w krzyż triumfu, zwłaszcza odkąd chrześcijaństwo stało się religią panującą, a Kościół zyskał władzę zwierzchnią nad władcami świeckimi. Odtąd ekspansja chrześcijaństwa dokonywała się nie tyle za pomocą słowa niosącego dobrą nowinę o zbawieniu, ile za pomocą prześladowań i podbojów, mających na celu poszerzanie imperium ich Boga na Ziemi. Wielu ludziom trudno zrozumieć, jak to było możliwe, że chrześcijanom głoszącym ideę zbawienia wszystkich ludzi stosunkowo łatwo przychodziło usprawiedliwianie największych zbrodni dokonywanych w imię Chrystusa. Inaczej mówiąc, jak to się stało, że chrześcijański krzyż przerodził się w miecz. W długiej historii człowieka dla żadnego innego Boga nie przelano tak wielkiego morza krwi i nie popełniono tylu różnych bezeceństw i zbrodni co w imię Chrystusa i jego krzyża. „Ci którzy służą innemu Bogu niż nasz i wyznają inną religię, muszą być wytępieni ogniem i mieczem, a ich miasta zniszczone i spalone” - z natchnienia Ducha Świętego jako nieomylne magisterium Kościoła - papież św. Grzegorz XIII (1572-1585)

Balbina 24.03.2024 10:39
Komitet Wyborczy Walerego Czarneckiego to gwarancja rozwoju ... w laniu wody ... gnuśnienia, lenistwa, nieróbstwa i społecznego pasożytnictwa. Przegnać to towarzystwo w nadchodzących wyborach na cztery wiatry niech już ludzi nie mamią niespełnianymi obietnicami.

promilek 22.03.2024 05:17
tutaj tez pokaza sie traktory zadymiarzy

Eutych 21.03.2024 18:11
KRK powstał 400 lat po śmierci Mesjasza, jako idealny produkt marketingowy szatana.

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama