Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Cisza wyborcza. Kiedy się zaczyna? I co nam grozi za jej złamanie?

Wybory samorządowe 2024 już w niedzielę 7 kwietnia. Ale już w nocy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Oznacza to koniec kampanii i agitacji wyborczej.

Co kilka lat pojawiają się pomysły, żeby znieść w Polsce ciszę wyborczą. Siedem lat temu taką propozycję przedstawiła nawet Państwowa Komisja Wyborcza. Niedawno ponowiła ją, zgłaszając do przygotowywanego projektu zmian w prawie.

Na razie nie nabrało to prawnych kształtów i dlatego przed niedzielnym (7 kwietnia) głosowaniem czeka nas cisza wyborcza.

Cisza wyborcza 2024: katalog zakazanych czynności 

Zacznie obowiązywać równo o północy z piątku 5 kwietnia na sobotę 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania o godz. 21 w niedzielę 7 kwietnia. 

Od północy z piątku na sobotę nie można już prowadzić agitacji wyborczej. To bardzo szerokie pojęcie obejmujące każdą aktywność wyborczą: 

  • rozklejanie plakatów, 
  • roznoszenie ulotek, 
  • emitowanie spotów w mediach tradycyjnych,
  • umieszczenie postów w portalach społecznościowych. 

Złamaniem ciszy wyborczej jest także umieszczanie wyborczych wpisów na forach internetowych.

Kara nawet do miliona złotych

„Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej” – przypomina PKW.

Uczula także: „W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od 500 tysięcy do miliona złotych”.

Dodatkowo – już w dniu głosowania, w lokalu wyborczym zabrania się również m. in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Cisza wyborcza kara

Złamanie tych zasad to wykroczenie. O karze za sondaż już wspomnieliśmy i jest to maksymalna kwota, bo w przypadku innych zachowań konsekwencje finansowe są lżejsze. Możliwa grzywna wynosi od 20 zł do 5 tys. zł.

Komu zgłaszać zauważone wykroczenia? 

Nieświadoma osoba może pomyśleć, że należy zawiadomić np. komisarza wyborczego, ale to błąd. Wykroczenie to wykroczenie i takimi sprawami zajmuje się policja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Celestyna 05.04.2024 18:52
Ludzie! Rodacy! Czyście już tak ogłupieni (niektórzy) że nie widzicie jak się zachowują liderzy PiS i Suwerennej Polski - złodzieje, kombinatorzy, nepoci i innej maści cwaniaki. Nie ma w nich żadnej pokory, żadnego rachunku sumienia (nawet wielkanocnego), żadnej empatii. Przerasta pycha, buta i arogancja. Oni traktujące te swoje złodziejstwa i rozdawnictwo jako cnotę ich rządów. I jeszcze próbują wejść do władz lokalnych aby rozsadzać od środka - pod wytycznymi psychopaty Kurdupla z Żoliborza. Oceńcie takich jak np. Czarnek, Błaszczak, Morawiecki, Ozdoba i kilku innych. Przegnać to towarzystwo na cztery wiatry. Oto słowo pańskie!

On 05.04.2024 15:04
Niech zapanuje już cisza, bo niektórym rozum odbiera.

Rozważny 05.04.2024 13:43
Pamiętajcie, że jeszcze mogą pojawić się paszkwile. Wcześniej już niektórzy dzięki paszkwilom wygrali wybory. Bardzo proszę uważać w Gminie Wiejskiej Lubań - tam są fachowcy, osoby doświadczone, które już parały się paszkwilami w ciszy wyborczej. A tak nawiasem mówiąc to w mieście też co niektórzy zasiedli na stanowisko dzięki paszkwilowi. Bardzo proszę nie wierzcie paszkwilom - to są metody, które nie można zweryfikować "na gorąco", tak więc jak okaże się po wyborach, że to nieprawda to jest już za późno.

Kolo 05.04.2024 17:26
Wójt gminy wiejskiej Lubań przegrała w sądzie za kłamstwa, więc wszystko jest możliwe.

hmm 05.04.2024 11:02
Wreszcie

Zdziwiony 05.04.2024 09:54
A na kartach do głosowania mają być między innymi serduszka. Jak to sie ma redakcjo do słów dodatkowo – już w dniu głosowania, w lokalu wyborczym zabrania się również m. in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama