Ugrupowanie, które jest zdolne stworzyć skuteczną koalicyjną większość przez najbliższe pięć lat będzie decydować o przyszłości powiatu i jego mieszkańców. Koalicja Obywatelska jest bezwzględnym zwycięzcą wyborów samorządowych w powiecie, uzyskała 27,86% poparcia (5307 głosów) i wprowadziła do Rady Powiatu Lubańskiego sześciu radnych, jednak nie może rządzić sama - 6 mandatów to za mało, dlatego musi zaprosić do współpracy przynajmniej trzech radnych z innych ugrupowań. Idąc kluczem krajowym, naturalnymi koalicjantami KO będzie Trzecia Droga i Lewica. Wygląda na to, że Prawo i Sprawiedliwość, mimo że zdobyło 24,85% poparcia i uzyskało pięć mandantów, nie jest brane w ogóle pod uwagę. W powiatowej rozgrywce pozostają jeszcze trzej radni z KWW Walerego Czarneckiego.
Liczby nie kłamią. W radzie jest 17 miejsc, minimalna większość to 9 mandatów, każdy następny zwiększa komfort w rządzeniu. Wiec, jak może wyglądać rządząca koalicja w powiecie?
Kto wygra, nowy czy stary układ sił?
Jeżeli Koalicja Obywatelska pójdzie kluczem krajowym, to w prosty sposób może stworzyć koalicję KWW Zjednoczeni dla Powiatu Lubańskiego (ludzie Lewicy i z nią sympatyzujący), który uzyskał dwa mandaty i PSL, które uzyskało jeden mandat. Czyli minimalna większość gotowa. Kto w takiej sytuacji zostanie starostą możemy tylko gdybać, bo lokalni politycy KO nie chcą jeszcze zabierać głosu w tej sprawie. Być może na czele powiatu stanie Konrad Rowiński, który uzyskał najlepszy wynik wyborczy. Wieść gminna niesie, że przy tym układzie sił jest jeszcze jeden kandydat na starostę - Zbigniew Zjawin. Jednak to tylko przypuszczenia, bo koalicyjne ustalenia lubią ciszę, a wynik wyborczy nie musi być kluczowy przy wyborze starosty.
W grze pozostaje jeszcze drugi scenariusz, czyli sojusz Koalicji Obywatelskiej z KWW Walerego Czarneckiego. W tym przypadku nie za wiele się zmienia, bo byłaby to kontynuacja przedwyborczej politycznej układanki. Problem jest taki, że lider tego komitetu, czyli dotychczasowy starosta, nie uzyskał społecznego poparcia i z 337 głosami nie zdobył mandatu radnego.
Przyszli koalicjanci mają sporo do ustalenia, od wskazania starosty, zastępcy, przewodniczącego rady po etatowych członków zarządu powiatu.
Koalicja Obywatelska rozdaje karty
Po wyborach ciekawie wygląda układ sił w całym powiecie, bo głosami mieszkańców Koalicja Obywatelska dostała dużą władzę. Ma swojego burmistrza i większość w Radzie Miasta Lubań. Oni rozdają również karty w powiecie. W bliskich kontaktach z KO pozostaje Gmina Siekierczyn i Gmina Lubań. Zbigniew Zjawin z KO, który zrobił drugi najlepszy wynik po Konradzie Rowińskim, był tam zastępcą wójta. Natomiast Aleksandra Chomicz, która została wybrana na Wójta Gminy Lubań pracowała w Gminie Siekierczyn jako podinspektor do spraw wymiaru podatków, opłat i windykacji. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia w Olszynie, gdzie Piotr Borys z PO udzielił poparcia Łukaszowi Lisiowskiemu, jeżeli mieszkańcy go wybiorą to również samorząd Olszyny może dołączyć do "klubu" Koalicji Obywatelskiej.
Sprostowanie
Nasz błąd, nie jest tak jak napisaliśmy. Krzysztof Halicki, Wójt Gminy Platerówka zaprzeczył, że nie jest powiązany z Platformą Obywatelską.
Nieprawdziwe są twierdzenia autora artykułu pt. „Powiat Lubański. Powyborcze scenariusze, kto starostą?”, jakoby „Z Platformą Obywatelską powiązany jest również Krzysztof Halicki, który ponowie został wybrany na wójta Platerówki.” stanowczo oświadczam, iż to stwierdzenie jest oczywiście nieprawdziwe.
Jako wieloletni Wójt Gminy Platerówka dla dobra Gminy i jej mieszkańców mam obowiązek współpracy z różnymi stronnictwami politycznymi cyklicznie rządzącymi w kraju, Województwie Dolnośląskim czy też Powiecie Lubańskim. Nadto stale współpracuję z wójtami i burmistrzami gmin sąsiadujących z Gminą Platerówka. Osoby te pochodzą z różnych stron sceny politycznej. Jednak taka współpraca nie daje dziennikarzom prawa do wysuwania wobec mnie nieprawdziwych twierdzeń o tym, iż rzekomo pozostaje w związkach z Platformą Obywatelską. - Krzysztof Halicki.
Radni Powiatu Lubańskiego wybrani 7 kwietnia:
- Rowiński Konrad Antoni, 1429 głosów, KKW Koalicja Obywatelska
- Zjawin Zbigniew Józef, 740 głosów, KKW Koalicja Obywatelska
- Marek Dorota Maria, 456 głosów, KKW Koalicja Obywatelska
- Kwiatkowski Waldemar Mieczysław, 451 głosów, KKW Koalicja Obywatelska
- Wydra Magdalena Alicja, 257 głosów, KKW Koalicja Obywatelska
- Furmańska Agnieszka Maria, 194 głosy, KKW Koalicja Obywatelska
- Łasica Bartosz, 444 głosy, KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050
- Czuchryta Magdalena Weronika, 419 głosów, KWW Zjednoczeni dla Powiatu Lubańskiego
- Surowiec Jan, 400 głosów, KWW Zjednoczeni dla Powiatu Lubańskiego
- Białoń Halina Józefa, 557 głosów, KWW Walerego Czarneckiego
- Smusz Edward, 393 głosy, KWW Walerego Czarneckiego
- Glazer Kamil Piotr, 374 głosy, KWW Walerego Czarneckiego
- Zembik Wojciech Bolesław, 1055 głosów, KW Prawo i Sprawiedliwość
- Miedziński Jacek Mirosław, 707 głosów, KW Prawo i Sprawiedliwość
- Wilczyńska-Doliba Joanna, 639 głosów, KW Prawo i Sprawiedliwość
- Szmigiel Michał Bernard, 356 głosów, KW Prawo i Sprawiedliwość
- Czerwińska Liliana Agnieszka, 157 głosów, KW Prawo i Sprawiedliwość
Napisz komentarz
Komentarze