Dzikie wysypisko na starej gliniance w Olszynie to temat znany mieszkańcom od kilku lat. W 2019 roku informowana była o tym INTERWENCJA Polsatu, jednak stacja nie podjęła tematu. Na pewno od tego czasu cyklicznie pojawiają się w tym miejscu różne śmieci - od beczek po olejach po betonowe elementy, które później znikają, a teren działki cały czas przechodzi rekultywację.
W 2023 roku o tym procederze został poinformowany WIOŚ, a ten zgodnie ze ścieżką prawną poinformował burmistrza Olszyny. Sprawa została szybko wyjaśniona. Zgłoszenie do WIOŚ wpłynęło 18 maja 2023 roku, natomiast Burmistrz już 24 maja odpowiedział, że "ujawnione na działce odpady mieszane zostały porzucone przez osoby trzecie oraz że zostały one uprzątnięte", co potwierdzono zdjęciami. Niestety już wiosną 2024 roku kolejny raz na olszyńskiej gliniance pojawiły się poinwestycyjne odpady. I tym razem powiadomiono WIOŚ (5.03.2024r.), a opisaliśmy sytuację w artykule: Olszyna. Nielegalne śmieci w cieniu inwestycji?
Dziś otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu obszerną odpowiedź w sprawie olszyńskiego dzikiego wysypiska. WIOŚ potwierdził zdarzenie z 2023 roku, wypowiedział się też na temat zdarzenia z marca tego roku.
Odpady nagromadzone w marcu na olszyńskiej gliniance o przemysłowym i niebezpiecznym charakterze pozostały jedynie na zdjęciach, bo w międzyczasie zajęła się nimi Gmina Olszyna. Jednak inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej nie zlekceważyli zgłoszeń i przeprowadzili rozpoznanie w terenie, włącznie z obserwacją działki prowadzoną z wykorzystaniem drona. Inspektorzy nie stwierdzili gromadzenia odpadów bezpośrednio na gruncie, ale w części działki dostrzegli rozplantowaną ziemię, a na jej obrzeżach odpady betonowe. Stwierdzono też, że w środku działki tworzy się schodząca w dół skarpa, w miejscu gdzie wcześniej były nagromadzone odpady. Te ustalenia pozwoliły wysnuć podejrzenie o zakopanie odpadów, a WIOŚ prowadzi dalsze ustalenia.
W związku z powyższymi ustaleniami, w tym podejrzeniem nielegalnego zagospodarowania odpadów poprzez ich zakopanie, inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu prowadzą dalsze czynności wyjaśniające. Ponadto Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wystąpił do Burmistrza Olszyny o przekazanie wszelkich informacji o zgłoszeniach dotyczących zwożenia i zakopywania odpadów na nieruchomości oraz podejmowanych działaniach własnych. Tutejszy organ wystąpił także do Starosty Lubańskiego o udzielenie informacji nt. podmiotu władającego przedmiotową działką oraz jej stanu formalnoprawnego w zakresie posiadanych zezwoleń na gospodarowanie odpadami. Zaplanowano kolejne działania na powyższym terenie z wykorzystaniem georadaru i poborem próbek. - poinformował Rafał Czupryna, p.o. Zastępcy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze