Pamiętajmy! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy.
W ostatnim czasie lubańscy policjanci przyjęli zgłoszenia usiłowania lub wyłudzenia pieniędzy. Sposób działania sprawców w każdym przypadku był bardzo podobny. Osoba dzwoniąc na numer telefonu stacjonarnego osób starszych podszywała się pod członka rodziny i proponowała odwiedziny. W rozmowie ustalał między innymi numer telefonu komórkowego lub adres zamieszkania ofiary. Po chwili dzwoniła kolejna osoba podająca się za policjanta informując, że policja prowadzi działania w sprawie przestępców podszywających się pod członków rodzin i wyłudzających pieniądze. "Policjant" prosi o wizytę w banku i pomoc w zasadzce na jego nieuczciwych pracowników. Jednocześnie nie pozwala zakończyć rozmowy prowadzonej przez telefon komórkowy. Kiedy potencjalna ofiara przychodzi do banku otrzymuje kolejne instrukcje. Wówczas najczęściej pada hasło, żeby wybrać oszczędności. - opowiada asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowa KPP w Lubaniu.
Lubańscy policjanci na bieżąco prowadzą działania prewencyjne, podczas których informują w jaki sposób działają sprawcy i jak należy postępować, aby nie dać się oszukać, jednak nadal zdarzają się oszustwa na osobach starszych. Niestety w kilku przypadkach pieniądze zostały przekazane oszustom lub też za pomocą Blika przesłane na konkretny numer konta.
Przypominamy!
Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie
Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie
Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji:
- upewnijmy się, czy na pewno osoba, która do nas dzwoni jest członkiem rodziny lub policjantem,
- skontaktujmy się z tą osobą,
- nie podejmujmy pochopnych decyzji
- opowiedzmy o tej sytuacji komuś bliskiemu,
- wymuśmy na rozmówcy, żeby podał swoje imię,
- nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym,
- nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie,
- nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i zgłosmy ten fakt na policję.
W takich sytuacjach niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków. Zwracamy się także z apelem do młodych osób, by informowały swoich rodziców i dziadków, o tym, że są osoby które mogą chcieć wykorzystać ich dobre serce i po prostu oszukać. To może zapobiec oszustwom!
Napisz komentarz
Komentarze