Uroczystość poprowadził wiceprzewodniczący Rady Powiatowej Lewicy w Lubaniu Andrzej Drozdowicz. Wśród uczestników wydarzenia była m.in. Przewodnicząca Lewicy w Lubaniu i Rady Powiatu Lubańskiego Magdalena Czuchryta, Radny Rady Miejskiej w Olszynie Sebastian Stycharz oraz były Starosta Lubański Lucjan Żełabowski, a także związkowcy z OPZZ.
Dzisiaj świętujemy podwójnie, ponieważ to właśnie polska Lewica wprowadziła równo 20 lat temu nasz kraj do Unii Europejskiej, a więc dwa solidne fundamenty. Z jednej strony ten sprzed 135 lat którego celem była walka oprawa pracownicze, drugi sprzed 20 który zintegrował nas ze wspólnotą europejską – mówi szefowa Rady Powiatowej Lewicy w Lubaniu Magdalena Czuchryta.
Każdego roku, 1 maja politycy i działacze polskiej Lewicy przypominają o wywalczonych przez robotników i związkowców podstawowych prawach pracowniczych. Zwracają przy tej okazji uwagę, że prawa te nie są dane raz na zawsze i wciąż jest wiele do zrobienia. Krótszy dzień pracy, pełne wynagrodzenie podczas zwolnienia lekarskiego, dłuższy urlop wypoczynkowy, wzmocnienie kompetencji PIP, ograniczenie zatrudnienia śmieciowego czy powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem, to tylko niektóre postulaty, które poprawią warunki pracy w naszym kraju.
1 Maja, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie nazywany jest Świętem Pracy. To międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 r. Miało uczcić wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Wówczas odbywały się tam protesty w ramach ogólnokrajowej kampanii domagającej się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, które zostały krwawo stłumione przez Policję.
Napisz komentarz
Komentarze