Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Inwestorzy w Świeradowie-Zdroju sprytnie omijają prawo?

Coraz więcej i częściej mówi się o problemie nadmiernej ekspansji zabudowy apartamentowcami krajobrazowo bezcennych terenów Gór Izerskich. Temat ten od dłuższego czasu drąży świeradowskie stowarzyszenie Flins, które uruchomiło zrzutkę, by sprawdzić, czy deweloperzy sprytnie nie omijają prawa nieodwracalnie niszcząc krajobraz.
Inwestorzy w Świeradowie-Zdroju sprytnie omijają prawo?

Autor: iStock

Piękne miejsca przyciągają turystów, a ci inwestorów. Problem w tym, że dla tych ostatnich piękno krajobrazu jest sprawą drugorzędną, a liczy się jedynie zysk, dlatego dla jego osiągnięcia bez skrupułów sprytnie omijają prawo. Sprawą zajęło się Stowarzyszenie Flins ze Świeradowa-Zdroju, które uruchomiło zrzutkę na ekspertyzę prawną w tym temacie. Potrzeba 7500 zł, a połowę już zebrano.

Na widelec bierzemy największe inwestycje w Świeradowie, przy projektowaniu których nie tworzy się weryfikowalnej oceny odziaływania na środowisko. Czy na pewno słusznie, zgodnie z prawem? Są duże wątpliwości które rozwiać może wyłącznie pogłębiona ekspertyza prawna. - piszą w mediach społecznościowych członkowie stowarzyszenia.

Górska przełęcz pomiędzy Świeradowem - Zdrojem a Czerniawą zwana lokalnie „TEWA”, to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w okolicy. Obszar jest szczególnie cenny przyrodniczo i krajobrazowo. Tutaj siedliska mają chronione ptaki (co potwierdza RDOŚ), tutaj znajdują się źródła wody mineralnej (dane urzędu górniczego). Tutaj też panuje wyjątkowy mikroklimat. To wszystko może zostać zniszczone, ponieważ na tym obszarze planowana jest budowa ogromnych apartamentowców. Ludzka chciwość i brak poszanowania dla środowiska naturalnego każą deweloperom wyrywać w ziemi, za pomocą dynamitu, dziury na podziemne parkingi i budować sześciokondygnacyjne budynki zasłaniające piękne krajobrazy. Wyjątkowe panoramy, które dziś dostępne są dla wszystkich, mają być zarezerwowane dla klientów przeskalowanych obiektów, agresywnie wgryzających się w górskie zbocza. 

Mamy uzasadnione podejrzenia, że wielkie inwestycje mogące potencjalnie lub rzeczywiście zagrażać środowisku, buduje się w naszym mieście bez oceny oddziaływania na środowisko, sprytnie omijając przepisy. Dlatego chcemy zebrać pieniądze na ekspertyzę prawną i wsparcie merytoryczne, dokonane przez specjalistów w zakresie prawa ochrony środowiska. Pomoc w sprawie i 70% upust za usługi prawnicze zadeklarowała nam jedna z najlepszych kancelarii prawniczych w Polsce w kwestii ochrony środowiska.

Jeśli nasze podejrzenia się potwierdzą, na podstawie ekspertyzy będziemy mogli zawalczyć o podważenie pozwoleń na budowę  na TEWIE oraz o zmiany w planowanym zagospodarowaniu terenu, a przede wszystkim o dostęp do weryfikowalnych danych na temat wpływu wielkich inwestycji na środowisko w którym żyjemy. Postaramy się o udział mieszkańców Gór Izerskich w postępowaniu, jeśli będziemy podejrzewać, że zaprezentowane informacje są nieobiektywne.

Nasze stowarzyszenie jest ambasadorem turystycznego rozwoju naszego regionu, ale chcemy by rozwój ten odbywał się w sposób mądry i planowy, w długofalowym interesie lokalnych społeczności. 

Dziś Świeradów stoi na granicy przeinwestowania, co jest konsekwencją złych planów przestrzennych uchwalanych w ostatniej dekadzie. Nieuchronnym skutkiem przeinwestowania będzie, już odczuwalny spadek jakości życia mieszkańców, a docelowo także utrata atrakcyjności turystycznej. Już dziś liczba miejsc noclegowych na jednego mieszkańca w Świeradowie przekracza ilość Zakopanego czy wielu znanych turystycznych destynacji alpejskich. Deweloperzy budując, liczą ogromne zyski, a skutki dla miasta i jego mieszkańców, nie są brane pod uwagę.

Ekspertyza prawna, może nie tylko uchronić TEWĘ przed całkowitą degradacją, ale także przymusić prawnie innych dużych inwestorów w przyszłości, do tworzenia weryfikowalnych ocen oddziaływania na środowisko. Tym samym, przyczyni się do uwzględniania naszych największych walorów jak krajobraz, przyroda czy źródła wody leczniczej w planach inwestycyjnych deweloperów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Magda 15.05.2024 07:18
Co roku jestem w Świeradowie to w porównaniu do Karpacza i Szklarskiej najdroższa miejscowość dla turysty ,obiad o 30 , 40 % droższy niż w Karpaczu .

FedericoFallini% 14.05.2024 11:51
Świeradów przeinwestowany??? Taż tam nanic kasy ni ma, na nic! A pokierować tymi inweściurami nie można? Ta kanalizy i oczyszczalni nie potrzebują? Potrzebują! To niech budują! Niech na tym zarabiają, ale niech budują!!

ZEW 14.05.2024 10:46
Jezeli mieszkancy i burmistrz sie na to zgadzaja to niech buduja jak oszpeca miasto i góry nikt nie przyjedzie.

A teraz Mieszkańcy 13.05.2024 22:40
A ja musiałem zostać. Choć dla mieszkańców w Świeradowie klimatu sprzyjającego nie ma. Wszystko tylko dla deweloperów. Na szczęście zaczynają upadać, bo apartamenty już się nie sprzedają. Za dużo ich.

Bywalec 13.05.2024 15:25
Przerażająca jest w Świeradowie patodewelatoperka w postaci prostopadłościennych bloków mieszkalnych wrytych na skarpie u podnóża Świeradowca.

Bywalec 13.05.2024 15:04
Przerażająca jest w Świeradowie patodewelatoperka w postaci prostopadłościennych bloków mieszkalnych wyrytych na skarpie u podnóża Świeradowca

~mieszkanka~ 14.05.2024 08:24
U podnóża Świeradowca nie ma żadnych bloków!!!

Bywalec 13.05.2024 15:00
Przerażająca jest w Świeradowie patodewelatoperka w postaci prostopadłościennych bloków mieszkalnych wyrytych na skarpie u podnóża Świeradowca.

hugo 13.05.2024 13:41
ja musiałem się wyprowadzić ze Świeradowa, ciężko było już tam żyć no i nie było gdzie mieszkać, nic nie jest budowane dla mieszkańców. tylko dla turystów

~mieszkanka~ 14.05.2024 16:09
A gdzieś tam.. to mieszkać juz było gdzie? W całej Polsce deficyt mieszkaniowy z zasobów miasta. Ludzie sobie radzą , biorą kredyty i kupują mieszkania albo wynajmują. Tak samo jest wszędzie nie tylko w Świeradowie ale w całej Polsce i za granicą również.

hugo 15.05.2024 09:45
chciałem wziąć kredyt i kupić ale co i gdzie i nie za miliony

KIBIC 13.05.2024 12:06
tak jak cała banda pisiorów

Masakra 14.05.2024 06:14
Pralnia Tuska nadaje wystarczy was w świeradowie brudnej kasy w pensjonaty i hotele dość

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama