Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 21:44
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Szkodnik czy słodziak? Szopy pracze dają się we znaki działkowcom

Lubańscy działkowcy zgłaszają, że ich ogrody i uprawy są niszczone przez szopy pracze. Dyskusja w mediach społecznościowych pokazała, że szopy grasują nie tylko w Lubaniu, ale i w całej okolicy. Te śliczne i inteligentne zwierzęta potrafią skraść serce i często spokojnie bytują obok człowieka. Nie zmienia to faktu, że to gatunek obcy, inwazyjny i podlega odłowieniu.
Szkodnik czy słodziak? Szopy pracze dają się we znaki działkowcom

Autor: iStock

PZD Rodzinne Ogrody Działkowe Łużyce w Lubaniu to ponad 11 ha terenów zielonych, na których zlokalizowano ponad 350 ogródków działkowych i 8 miejskich ogrodów. Lubańscy działkowcy z zapałem prowadzą uprawy, a jak wiadomo piękna i obficie owocująca działka wymaga ogromu pracy i determinacji. Ten wysiłek, idzie jednak na marne, kiedy w ogrodach zadomawiają się dzikie zwierzęta. W Lubaniu w okolicach Młynówki zadomowiły się szopy pracze, które choć słodkie, wyrządzają spore szkody. Z dyskusji w mediach społecznościowych wynika, że zwierzęta te nie są rzadkością, także w Leśnej czy Gryfowie, a biorąc pod uwagę fakt, że samica szopa pracza, żyjąca w mieście, potrzebuje minimum 3 hektarów areału, rzeczywiście lubańskie działki mogą być zbyt małe dla tego gatunku.

Szopy pracze to gatunek inwazyjny, obdarzony niezwykle zwinnymi przednimi łapami, umiejętnością wspinania i kopania, więc bardzo trudno go powstrzymać, bądź zniechęcić do nocnych odwiedzin w naszym ogrodzie. To zwierzęta niezwykle inteligentne, badania wykazują, że przechowują w pamięci rozwiązania zadań nawet przez trzy lata. Do tego posiadają dużą zdolność do adaptacji i są wszystkożerne, więc miejskie tereny stanowią dla nich atrakcyjne miejsce bytowania.

Ich obecność  na lubańskich ogrodach działkowych niesie za sobą niszczenie upraw, a działkowcy oczekują konkretnych działań. Dlatego Zarząd PZD ROD Łużyce w Lubaniu zapowiada wniosek do lubańskiego magistratu o odłowienie szopów, a działkowcom radzi, jak zwierzęta odstraszyć. 

Zarząd otrzymał zawiadomienia od działkowców o grasujących na terenie ogrodów działkowych nad rzeką Młynówką szopach praczach, które niszczą uprawy. Na starcie warto zaznaczyć, że szop pracz to zwierzę bardzo inteligentne, które może być ciężkie do powstrzymania. Ssaki te potrafią się wspinać i kopać i nie jest łatwo uchronić nasz ogród przed nimi. Z uwagi na to, że szop pracz je wszystko, zagrożone ich obecnością mogą być np. drzewa owocowe, ale i nie tylko. Pomimo że te zwierzęta potrafią się wspinać, to ogrodzenie działki może pomóc rozwiązać problem. 

Szop pracz zdecydowanie nie lubi amoniaku. Jeżeli zauważyłeś miejsca, przez które przechodzą ssaki, możesz w ich okolicy położyć kilka szmat nasączonych tą substancją. Jeżeli zwierzęta grasują przy drzewach, zalecamy porządnie spryskać rejony, w których najczęściej urzędują. Kolejnym rozwiązaniem, aby pozbyć się szopa pracza, jest przygotowanie roztworu z pieprzem cayenne. Do około 4 litrów wody należy wsypać małą puszkę przyprawy i dobrze ją rozmieszać. Następnie rozpylamy domowej roboty preparat w miejscach, które mogą być narażone na obecność szopa.

Sól Epsom jest uniwersalnym środkiem, który może przydać Ci się w domu, ale także to produkt odstraszający szopy. Zalecamy rozsypać ją przy naszych uprawach w ogrodzie, aby odstraszyć szkodniki zapachem – jest to tani i dobry sposób. Warto dodać, że zarówno w przypadku soli Epsom, jak i preparatu z pieprzem cayenne za każdym razem, gdy spadnie deszcz, powinniśmy ponownie zabezpieczyć nasze uprawy lub rośliny.

W żadnym przypadku prosimy nie zbliżać się do zwierzęcia, gdyż może przenosić różne choroby. 

Odłowienie szopa pracza nie jest zbyt trudne, praktycy twierdzą, że zwierzęta chętnie wchodzą do żywołapek, nawet jak nie są głodne, bo silniejsza jest u nich ciekawość. Odławianiem szopów praczy zajmują się fundacje prowadzące szopie azyle. Po wniosku PZD ROD Łużyce w Lubaniu, magistrat pewnie podejmie współpracę z jedną z takich fundacji. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

GP 17.06.2024 18:07
Gończy Polski rozwiązuje problem z Szopami. ;)

kocur 12.06.2024 13:03
Nikt na terenie Lubania nie odławia szopów .A teren Kamiennej Góry ,nie tylko okolice Młynówki.Do nas szopy wchodzą w nocy do ogrodu niszczą ,podchodzą pod drzwi od strony ogrodu .Gdzie to zgłosić , bo nie wiemy.Nic na nie nie działa ani amoniak ,ani pieprz,ani sól emska.Nawet płyny odstraszające nie działają .A najgorsze jest to , że roznoszą różne choroby .

Hebel 10.06.2024 18:15
Podlega odławianiu. Nie podlego bo nikt nie odławia. Sie zadomowiła rodzina szopów. Tych szkodnkków jest mnóstwo, po prostu mnóstwo wszędzie. Zwłaszcza wzdłuż Kwisy. Kocich szkodników tyle nie ma co szopów. A że media społecznościowe bardziej chodzą w Olszynie to tam jest ich niby więcej. Kto oderwie nos od fajfona to jadąc po zmierzchu widzi nłode i stare szopy smyrające to tu to tam nawet jak nie ma problsmu alkoholowego.

kat 10.06.2024 11:21
A kto minusuje nie ma pojęcia co to za szkodnik. Dziwne, że w Klekusiowie je trzymają i wołają o wpłaty na pomoc dla zwierzaków.

Mo 08.06.2024 23:23
Ale szopy są słodkie

Anna 08.06.2024 12:10
Na Księginkach mieliśmy bobry teraz szopy też już są. A może jakaś notka edukacyjna, bo są ludzie, którzy je karmią kocią karmą.

Eustachy 08.06.2024 11:21
Działkowcy to dużo większe szkodniki niż szopy. Te kanalie trują nas regularnie jesienią i wiosną paląc wszystko, co im w ręce wpadnie. Nad wszystkimi działkami unoszą się kłęby dymu, a my i nasze dzieci w mieście to wszystko wdychamy. Niech szopy zrobią porządek z tymi działkami.

Dynek 07.06.2024 23:27
Napiszcie gdzie konkretnie to zgłaszać i do kogo. A nie mydlice oczy amoniakami. Ktoś za to odpowiada. W mieście za to chyba jest odpowiedzialny burmistrz.

Tola 07.06.2024 22:07
Sam jesteś smieciarz

Jachas 07.06.2024 18:23
Bydlaki złodziej sataniści i mordercy każdy szop ta dran szkodnik śmieciarz i inwazyjna kanalia

ppp 08.06.2024 09:07
Potwierdzam , wszystko niszczy , ptaki mniejsze zwierzęta , domowe zwierzęta ptaki , urządzenia elektryczne , pojazdy mechaniczne .

Hera 08.06.2024 10:20
Komentarz zablokowany

Ja 10.06.2024 07:04
Jachas zwierzęta uczą się od ludzi a więc nie winić szopów za ich zachowanie . Co raz więcej ludzi zachowuje się w ten sam sposób, dlatego przyszło nam żyć w silnie niebezpiecznych czasach .

kat 10.06.2024 11:20
To prawda ale nie zmienia to faktu, że szop najpierw do żywołapki a potem jako pożywka dla robaków.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ćwierć mrówki, Mrówka Cała, Złoty Melon, Feel Mint Production, Jasna Sprawa, Boscata ..... tak właśnie robi Juras kasę, kilka firemek, przerzucanie kosztów, jedna firma Owsiaka zleca prace drugiej firmie Owsiaka. Na końcu okazuje się że z każdej wrzuconej złotówki do puszki na cel statutowy idzie tylko 50%, cała reszta do kieszeni Owsiaka i rodziny.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 13:26Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasadyAutor komentarza: wowTreść komentarza: Ale macie problem, typowo polski. Dawać kto chce, ile chce i nawet więcej - można pożyczyć w Providencie czy Bocianie. Wasza sprawa i Wasza wola. Nie mieszajcie poglądów politycznych z tym dawaniem i nie uzależniajcie leczenia od wspierania Owsiaka.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 12:56Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasadyAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Redemptor nie rżnij głupa. Wali mnie to skąd SOR ma sprzęt, całe życie płacę składkę zdrowotną i leczenie mam z tego tytułu a nie dlatego że raz w roku wrzucę kilka złotych do puszki. Ty nie głosowałeś na prezydenta Dudę więc zgodnie z Twoją durnowatą logiką nie skorzystasz z leczenia w szpitalu który dostał dofinansowanie z Funduszu Medycznego. Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy ustanowiony na mocy ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1875 z późn. zm.), który powstał z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 12:53Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasadyAutor komentarza: KorwinistaTreść komentarza: Bredzisz mordeczko mniej pisz i mniej czytaj "rzeczy" w telefonie rusz się i zrob coś dla siebie lub innychData dodania komentarza: 23.01.2025, 12:01Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasady
ReklamaPowiat Lubań
Reklama