Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

ZUS. Nowa emerytura nauczycielska

Więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego. Zmiany wchodzą w życie od 1 września 2024 r.
ZUS. Nowa emerytura nauczycielska

Autor: iStock

Od 1 września 2024 r. wchodzą zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela. Nauczyciele, którzy nie spełnili warunków do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek do 31 grudnia 2008 r., od 1 września będą mogli przejść na tzw. emeryturę stażową. Muszą jednak spełnić kilka warunków. 

Jednym z nich jest rozpoczęcie pracy, jako nauczyciel, wychowawca, inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art.1 Karty Nauczyciela, przed 1 stycznia 1999 r. – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że trzeba także rozwiązać stosunek pracy i udokumentować 30 lat stażu składkowego (bez okresów rolnych), w tym 20 lat faktycznego wykonywania pracy nauczycielskiej świadczonej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. 

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (maj 2024) otrzymało 12 500 osób. 

Przeciętna wypłata - 3 826,59 zł

Wcześniejsze emerytury według rocznika

Nauczyciele będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury etapami. Ważny jest wiek. 

Na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść, począwszy od:

1) ·1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;

2) ·1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;

3) ·1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn – mówi Kowalska-Matis.


Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Prawo do tej emerytury nie ustaje w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. 

Kiedy wniosek o nową emeryturę nauczycielską?

Osoby, które będą uprawnione do nabycia prawa do świadczenia od 1 września 2024 r., 

tj. nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. będą mogli złożyć wniosek najwcześniej 

w sierpniu 2024 r., czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów. W przypadku złożenia wniosku wcześniej (tj. przed 1 sierpnia 2024 r.) zostanie wydana decyzja odmowna. 

Wysokość nowej emerytury

Nowa emerytura nauczycielska obliczona zostanie w wyniku podzielenia zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanych środków zgromadzonych na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku, w którym przechodzi na tę emeryturę. Co ważne, aby mieć prawo do nowej emerytury nauczycielskiej, kwota z wyliczenia musi być nie niższa od minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 1780,96 zł brutto. 

Co ze środkami z II filaru emerytalnego?

W przypadku przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w razie śmierci środki 

z subkonta i OFE są dziedziczone. Natomiast, w przypadku nowej emerytury nauczycielskiej środki 

z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego 

i nie podlegają dziedziczeniu, co oznacza brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej.

W związku z tym kobieta, która jest członkiem OFE, nie nabędzie prawa do emerytury kapitałowej w powszechnym wieku emerytalnym i tym samym nie będzie miała prawa do przeliczenia emerytury w docelowej wysokości – przestrzega Iwona Kowalska-Matis.

Więcej osób będzie miało prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego 

Od 1 września krąg osób uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego poszerza się o pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Do świadczenia kompensacyjnego po spełnieniu wszystkich warunków będą mieć prawo także nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych udzielających dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.

Ważny wiek, staż i rozwiązanie stosunku pracy

Aby nabyć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić łącznie trzy warunki. Pierwszym z nich jest ukończenie określonego wieku, który jest zróżnicowany dla kobiet 

i dla mężczyzn. Do końca 2024 r. kobieta musi ukończyć, co najmniej 55 lat, a mężczyzna 60 lat.

• w latach 2025-2026 wiek ten wynosi 56 lat dla kobiet, 61 lat dla mężczyzn, 

• w latach 2027-2028 wiek wynosi 57 lat dla kobiet, 62 lata dla mężczyzn, 

• w latach 2029-2030 wiek wynosi 58 lat dla kobiet, 63 lata dla mężczyzn, 

• w latach 2031-2032 wiek wynosi 59 lat dla kobiet, 64 lata dla mężczyzn. 

Drugim warunkiem jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Należy udowodnić 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat pracy w zawodzie nauczyciela, wychowawcy, czy innego pracownika pedagogicznego przynajmniej w wymiarze 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć 

w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, np. praca nauczycielska na przykład w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także nauczyciele, wychowawcy inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Ostatni, niezbędny warunek, to rozwiązanie stosunku pracy na swój wniosek lub stosunek wygaśnie 

w określonych okolicznościach np. umowa o pracę wygaśnie z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta. Gdy zatrudnienie odbywa się w kilku miejscach, to muszą zostać rozwiązane wszystkie umowy o pracę, bez względu na ich charakter i wymiar czasu, w jakim są wykonywane. Istotne jest również by po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne nie wykonywać żadnej innej pracy ani nie prowadzić działalności gospodarczej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obiektywny 18.07.2024 17:05
Na eluban wpisy nieprzychylne rządowi i PO są często blokowane. Puszcza się tylko część krytycznych wpisów dla zachowania pozorów obiektywizmu

ALE JAJA 18.07.2024 12:08
Abstrahując od słuszności albo niesłuszności tego rozwiązania to teraz mamy znów ROZDAWNICTWO PLATFUSÓW. A tyle się darli, że za PiS było rozdawnictwo. HIPOKRYZJA PLATFORMIANA. Jest słuszne i uśmiechnięte rozdawnictwo i niesłuszne.

Konkret 18.07.2024 20:31
To nie Platforma rozdaje, to jest kukułcze jajo Czarnka. On to wymyślił w ostatniej chwili. Zresztą nikt nie rozdaje za darmo emerytury. Nauczyciel musi przepracować niemalże 30. "Osoby, które będą uprawnione do nabycia prawa do świadczenia od 1 września 2024 r., tj. nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. będą mogli złożyć wniosek najwcześniej w sierpniu 2024 r., czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów". Rozdawnictwo byłoby, gdyby taki nauczyciel przepracował 5 lat i dali mu emeryturę. Czytaj człowieku ze zrozumieniem.

Pytający 19.07.2024 13:04
A dlaczego emerytura stażowa ma dotyczyć tylko nauczycieli?.

Don_Ricardo 18.07.2024 11:51
Kolejny złodziej-męczennik PiS szykuje się do pierdla. Z tym nie będzie problemów - już nie ma immunitetu. ++++++++++ Prokuratura Okręgowa w Zamościu wydała w środę postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu europosłowi Ryszardowi Czarneckiego. Wezwie go również na przesłuchanie w charakterze podejrzanego - poinformował Rafał Kawalec, rzecznik prokuratury. Skierowane zostanie do niego wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego, Jeżeli się nie stawi - zawita do niego ABW.

szef 18.07.2024 19:15
Chodzi o to by tacy napaleńcy jak Don_Ricardo mieli pożywkę. Normalnie każdy wie, że wszystkie te ataki nielegalnych bodnarowców z prokuratury to ataki polityczne. No po to właśnie przejmowano nielegalnie prokuraturę krajową. Spokojnie, przyjdzie czas kiedy wymierzy się sprawiedliwość. Tusk zwieje wtedy do swojej niemieckiej ojczyzny pod skrzydła Mutter Ursuli, ale ***zy którzy mu wierzyli, wysługiwali się i łamali prawo nie wygrzebią się do końca życia z pudła. Zwykli ***zy którzy uwierzyli w nieśmiertelność Tuska

emeryt 18.07.2024 11:16
faktycznie akurat ci co sie narobili w zyciu! wcześniejsza emerytura to należy się tym którzy poprzez swoja prace długoletnią lub niespieczoną mają lub mogą mieć uszczerbki na zdrowiu ....i nie mówie tu o" zdartym " gardle.

Abc 18.07.2024 20:33
Mogłeś iść uczyć dzieci, też byś się nie narobił tylko leżał i brał wielkie pieniądze.

emeryt 19.07.2024 00:14
gdyby nie moja praca to nauczyciel nie miałby co do garnka włożyć

Abc 19.07.2024 10:39
Nauczyciel nie zeruje na twojej pracy. Ma swoją, za którą mu płacą. Może nie tak godziwie, jak tobie, ale zawsze. Ponadto ma drugą połówkę, która też pracuje i zarabia. Gdyby nie nauczyciel, to teraz byłbyś analfabetą i nie wypisywał, ze dzięki tobie nauczyciel ma co jeść. Może to byłoby i lepiej.

Rea 18.07.2024 10:55
Tylko zapomniano dodać, że wcześniejsza emerytura dla nauczycieli będzie niekorzystna kwotowo. Na dodatek pobrana kwota do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego jest odliczana od całości. Tą kwestię wyjaśniała ekspertka z ZUSu. I takie to dobrodziejstwo. Ale odtrąbiono, jakie to dobrodziejstwo spotka nauczycieli.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama