Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 13:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Uprzejmie donoszę, że mój były mąż… Skarbówki mają co robić

Ludzie listy piszą, a w nich chętnie donoszą na swoich znajomych, sąsiadów, rodzinę. Skarbówki są nimi zasypywane. Wakacje temu służą, bo pola do obserwacji nie brakuje.

Potwierdzają to statystyki. W ubiegłym roku do skarbówek napłynęło aż 46 tys. donosów, albo – jak nazywają to pracownicy skarbówek – „zgłoszenia sygnalne”. W tym roku jest podobnie.

Donosy napływają falami

Anonimy napływają okresowo. Pierwszy mamy za sobą – czas pierwszych komunii. Rodziny się spotykają, obserwują, wyciągają wnioski. Mniej lub bardziej bliskie prawdy. I dają upust swoim emocjom w listach do izb skarbowych. 

Kolejny sezon na listy mamy teraz – to wakacje. Ktoś wyjeżdża na drogi, egzotyczny wypoczynek do dalekich krajów. Z miejsca pojawia się pytanie: ciekawe, skąd on na to ma. 

Zadanie poszukania odpowiedzi „zleca się” więc skarbówce (Bo kto lepiej prześwietli ofiarę donosu?). Anonimowo rzecz jasna. 

Kolejny gorący okres nadejdzie za kilka miesięcy. To Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie. Czas rodzinnych zjazdów. To istny raj dla obserwatorów życia innych. Popłynie więc kolejna obfita porcja donosów. 

Kto na kogo donosi?

Według ustaleń izb skarbowych, często to bliscy – rodzina lub znajomi – donoszą na siebie. Część zgłoszeń jest uzasadnionych, a za częścią kryje się ludzka zawiść. 

– Moment, kiedy takich pism wpływa do nas najwięcej, zależy od regionu. Generalnie zauważamy ich więcej w okolicach świąt, ale na Podhalu ten moment przypada na okres ferii, wakacji i długich weekendów – powiedziała „Faktowi” Magda KObos z IAS w Krakowie. 

Donosy do skarbówek mają jedną wspólną cechę: piszą je osoby, które znamy. Jak ustalił „Fakt”, najczęściej donoszą:

  • kontrahenci na przedsiębiorców,
  • klienci sklepów na właścicieli (sprzedawców),
  • pracownicy na pracodawców
  • członkowie rodziny na innych członków rodziny

O czym ludzie piszą w donosach? 

Na temat: „Wynajmu nieruchomości, prowadzenia firmy na czarno, zatrudniania pracowników bez umowy, braku kasy fiskalnej, sprzedaży towarów bez paragonu, faktury albo rachunku” – czytamy w gazecie.

Dlaczego to robimy?

  • Z poczucia sprawiedliwości,
  • z zazdrości,
  • bo jest to łatwe, bezpłatne i anonimowe, bo autora listu chroni tajemnica skarbowa. 

Tysiące listów do sprawdzenia

W 2023 roku do skarbówek nadeszło 46 tysięcy donosów. Wszystkie zostały prześwietlone, bo urzędnicy musza je weryfikować. W tym może być podobnie. 

Dla porównania. W ubiegłym roku – jak podał „Fakt” – do Izby Administracji Skarbowej w Łodzi trafiło 3442 donosów. Do czerwca tego roku było ich już 1871 zgłoszeń. 

Jak widać – Polacy trzymają poziom.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kaczelnik KC PiS 29.07.2024 05:02
Płotek się czepiają a na przekręty za grube miliony sposobu nie ma. Piję tu choćby do najbogatszej krawcowej kraju. Tu skarbówka się nie p**********a?

Anna 28.07.2024 12:18
Wstyd!

Gargamello 28.07.2024 11:33
A ja uprzejmie donoszę na głupotę rzymsko katolickich nawiedzeńców. Wstyd i hańba! Pomylili obrazy ...To jest " Uczta Bogów," a nie " Ostatnia Wieczerza " 🥶 ale ze Polski Episkopat pomylił " Ucztę Bogów" ( z Olimpu) z "Ostatnią Wieczerzą" , to już WSTYD ‼️ Taka informacja dla wszystkich przewrażliwionych nieuków, patoholików i kato-zjebów ciężko obrażonych sceną z Otwarcia Igrzysk. Niech zerkną na obraz "Le festin des dieux" (Uczta Bogów), Jan Harmensz van Bijlert (ok 1635 roku). To ten obraz zainspirował twórców cudownego widowiska w Paryżu i Francuzi szeroko o tym piszą. No ale nasi patoholicy z porąbanymi wyznawcami-Amerykanami na czele zrobili ***burzę kompromitując siebie ich i nasz kraj.

Taka praktyczna ciekawostka 28.07.2024 10:17
W Polsce jest to dziwne, a w De norma i popularność i duma, że podatki płacą. Skąd te żale, skoro wiadomo, że Niemcy rządzą Dolnym Śląskiem? A wzorców dla Dolnego Śląska pojechał szukać i ściągać sam dyrektor bolesławieckiego szpitala wraz z marszałkowską świtą do Bawarii. Mamy stać się drugą Bawarią, a być może połączą administracyjnie Dolny Śląsk z Bawarią, co by na dobre wyszło. Może i my podatków będziemy uczyć się od Bawarczyków.

lubaniak 27.07.2024 14:32
Donosicielstwo jest obrzydliwe...

Feli 27.07.2024 10:25
A Zdzisiu poszedł i pod********ł:) Ale czemu? Bo władza bez tego nie działa.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama