Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:26
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Co z ta wodą? Rozmawialiśmy z burmistrz Świeradowa-Zdroju

Mamy suszę hydrologiczną - to fakt, ale problemy z zaopatrzeniem w wodę Świeradowa-Zdroju wynikają przede wszystkim z ekspresowej rozbudowy kurortu, bez inwestycji w infrastrukturę. Tego lata brak wody w mieście odstrasza turystów, a lokalni przedsiębiorcy załamują ręce. Zapytaliśmy burmistrz Świeradowa-Zdroju, jak zamierza sobie z tym poradzić.
Co z ta wodą? Rozmawialiśmy z burmistrz Świeradowa-Zdroju

Problemy z zaopatrzeniem w wodę w Świeradowie-Zdroju to stary problem, jednak dotychczas nie występował w takiej skali. Jak mówią sami mieszkańcy - zdarzało się, że wody nie było godzinę, dwie, ale nie przez cały dzień.

Sytuacja jest trudna, do awarii dochodzi susza, na ujęciach wody jest bardzo mało, zdajemy sobie sprawę, że jest to ogromne utrudnienie dla naszych mieszkańców i gości, staramy się robić co w naszej mocy, aby zapewnić Państwu wodę, jednak nie mamy wpływu na brak wody spowodowany suszą. Dostarczamy wodę i pitną, i tą do celów socjalno-bytowych tam gdzie jest taka potrzeba. - informowała wczoraj mieszkańców Edyta Wilczacka, burmistrz Świeradowa-Zdroju .

Brak wody to dramat dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów, bo kto chce spędzać wakacje bez prysznica. Choć tu trzeba dodać, że duże hotele wybudowane po 2018 roku są wyposażone w zbiorniki, które zapewniają im ciągłość dostaw wody. Zbiorniki są napełniane nocą ze świeradowskiej sieci wodociągowej - to duży plus dla dużych, ale mieszkańcy, czy małe pensjonaty nie mają już takich możliwości i to oni w największym stopniu ponoszą konsekwencje "wysychającego miasta".

Brak wody to nie tylko wynik suszy hydrologicznej, ale też wieloletnie zaniechania w rozbudowie infrastruktury, a także jej słaba kondycja, co potwierdzają nagminne awarie i prace naprawcze na świeradowskiej sieci wodociągowej. 

Zasoby wodne Świeradowa-Zdroju oparte są na wodach powierzchniowych, więc susza hydrologiczna w połączeniu z intensywną rozbudowa miasta, a tym samym dużo większym zapotrzebowaniem, bez nowych ujęć lub zbiorników doprowadziło do bardzo trudnej sytuacji.

Fakt jest taki, że wody po prostu jest za mało i trzeba coś zrobić natychmiast. Wczoraj w świeradowskim magistracie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, po którym Edyta Wilczacka, burmistrz Świeradowa-Zdroju poprosiła mieszkańców o oszczędne gospodarowanie wodą i ostrzegła, że mieszkańcy wykorzystujący wodę do celów innych jak bytowe, czyli choćby do podlewania trawnika, będą karani.

Po ogłoszeniu tego zarządzenia od razu pojawiły się pytania, czy zakazem objęte zostaną również liczne budowy, które prowadzone są na terenie miasta.

Zgadzam się z tym i uważam, że ten temat w mieście został przez lata zaniedbany. Budowy, które powstają i które mają już złożone pozwolenie na budowę mają wydane warunki, w których mają zapewnioną dostawę wody. Przez lata nie zadbano o to, by powstały nowe zbiorniki do gromadzenia wody, czy nowe ujęcia. Były robione odwierty, ale temat był traktowany po macoszemu. Teraz trzeba to potraktować bardzo poważnie. To zadanie na całą kadencję. Musimy zadbać o to, żebyśmy mieli zbiorniki, w których będziemy mogli gromadzić wodę, przepompownie, stacje podnoszenia, może zrobić też inne ujęcia - ze względu na naszą sytuację to może być najbardziej pewne rozwiązanie problemu. Trzeba będzie przeznaczyć ogromne środki, aby realizować dobrą gospodarkę wodną, bo przeraża mnie, że są wydane pozwolenia na następne budynki, które mają powstać w Świeradowie-Zdroju. - odpowiedziała burmistrz.

Poprzedni burmistrz przy istniejących ujęciach wody wykonał cztery nowe odwierty. Niestety na dwóch z nich powyżej Bronka Czecha w wodzie jest radioaktywny radon. Dwa kolejne odwierty wykonano na ujęciu Wrzos, jednak obecnie nie pracują z pełną mocą. 

Chcę byśmy wzięli kredyt na zrobienie tam dokumentacji i dwóch nowych zbiorników z przepompownią, tak by ich możliwości zostały w pełni wykorzystane. - mówi burmistrz.

Gdyby nie susza można by powiedzieć, że Edyta Wilczacka, która burmistrzem Świeradowa -Zdroju jest zaledwie parę miesięcy została rzucona na głęboką wodę. Jak sama mówi, z wodą doświadczenie ma (była dyrektorem Zarządu Zlewni we Lwówku Śląskim w PGW Wody Polskie), ale dotychczas zmagała się z powodziami, a z suszą walczy po raz pierwszy.

Podejmowane działania prowadzone są na kilku płaszczyznach. Pierwszą i najważniejszą jest zapewnienie mieszkańcom wody tu i teraz, co jak się okazuje wcale nie jest łatwe. 

Wczoraj kiedy usuwaliśmy awarię, pojawiła się kolejna awaria w cieku, więc woda po prostu nam całkowicie zeszła z jednego ujęcia. Dzisiaj nadal usuwamy awarię i zanim poziom wody będzie zadowalający to też potrwa. Niestety jeżeli dalej nie będzie padać to weekend też będzie trudny. - powiedziała nam wczoraj Edyta Wilczacka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
olo 25.07.2024 16:29
Proponuję "zaciągać" wodę z KWISY - przecież taka czysta górska !!!!

Besserwisser 25.07.2024 16:25
Postawić nad Kwisą ZUW i uzdatniać z niej wodę. Przy nim zbiorniki buforowe na wodę i pompownię. Nie ma za co dziękować.

HUGO 25.07.2024 11:22
Budujcie dalej i betonujcie. Gratuluje, miasto dla turystów. Podobno budujecie żeby były podatki a kasa miała spływać do ratusza i z kranów miało złoto płynąć a tej kasy nie ma. To po co to było budować, źle było 10-15 lat temu?

Sancho 25.07.2024 09:28
A czemu zawsze mieszkańcy mają ponosić kary za brak myślenia urzędników? Kiedy w końcu zaczną karać tych, którzy podejmują błędne decyzje?

Janusz 25.07.2024 14:36
W tym chorym kraju chyba nigdy te bezmyślne działania urzędników nie będą karane

olo 25.07.2024 16:22
Dlatemu że takich sobie wybraliście !!

😁 25.07.2024 09:01
Warto wspomnieć że Radny Szumlas z innymi radnymi zatrzymali tą szaleńczą deweloperke popierając odebranie Rolandowi prawa do samodzielnej sprzedaży nieruchomości. Inaczej mogło by być jeszcze gorzej z brakiem wody gdybypowstałojeszcze kilka hoteli.

Lotto 25.07.2024 16:53
P.radny to jełop, gdzie był jak studnię trzeba było kopać wiele lat temu

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama