W sercu Lubania na maszcie zawisła dziś górnołużycka flaga. W ten sposób miasto uczciło Dzień Górnych Łużyc obchodzony 21 sierpnia. Upamiętnia zawiązanie górnołużyckiego Związku Sześciu Miast, który w 1346 roku połączył przymierzem sześć grodów: Lubań (Lauban), Budziszyn (Bautzen), Zgorzelec (Görlitz), Lubawę (Löbau), Kamieniec (Kamenz) oraz czeską wówczas Żytawę (Zittau).
W samo południe niebiesko-żółtą flagę na maszt wciągnął burmistrz Grzegorz Wieczorek, a kolorowe balony i chorągiewki w górnołużyckich barwach zwracały uwagę młodszych i starszych lubanian. Burmistrz zapowiedział, że Dzień Górnych Łużyc na stałe zagości w kalendarzu miejskich wydarzeń. Dyrektor Muzeum Regionalnego dr Łukasz Tekiela przedstawił tło historyczne oraz nawiązał do współczesnych aspektów łączących mieszkańców Górnych Łużyc.
Chcemy po prostu zaznaczyć, że poza tożsamością polską, poza tożsamością dolnośląską, możemy mieć w niczym niekolidującą tożsamość górnołużycką – mówił dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju Arkadiusz Lipin. - Tożsamość górnołużycka nie jest dla Polaków oczywistością. Skoro jednak w latach dziewięćdziesiątych reaktywowaliśmy Związek Sześciu Miast, skoro w Lubaniu, gdzie się nie ruszyć mamy słowo „łużyckie” w różnych nazwach, choćby ledwie sto metrów stąd jest Łużycki Bank Spółdzielczy, to naprawdę warto używać tej nazwy i z dumą mówić jestem Górnołużyczaninem – tłumaczył Lipin.
Mamy nadzieję, że z roku na rok coraz mniej osób będzie zdziwionych, widząc niebiesko-żółte barwy. Będą się wszak pojawiać w naszym mieście nie tylko z okazji Dnia Górnych Łużyc.
Napisz komentarz
Komentarze