Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 24 grudnia 2024 04:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Polak przeskoczył Chińczyków najszybszą na świecie pamięcią kwantową

Polak stworzył najszybszą pamięć kwantową na Ziemi! – napisał w serwisie X Maciej Kawecki. Stoi za tym młody fizyk dr. hab. Michał Parniak.

„Niezwykle miło mi przekazać, że fizyk dr hab. Michał Parniak wraz z zespołem stworzył do dziś nie pokonaną przez żaden ośrodek akademicki na Ziemi, najszybszą pamięć kwantową znaną ludzkości!” – czytamy w poście Macieja Kaweckiego na X.

Pamięć trzy razy szybsza od chińskiej

Michał Parniak, gdy zabierał się za te badania, miał nieco ponad 20 lat. Był 2016 rok i młody fizyk robił doktorat. Razem z zespołem rozpoczął prace nad pamięcią kwantową.

W tym samym czasie tym samym zajmowali się Chińczycy. Oni jednak na badania nad podobną technologią dysponowali olbrzymimi pieniędzmi. 

Polski zespół opublikował wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie „Nature Communications”. I wtedy okazało się, że jak podaje national-geographic.pl  stworzona przez Polaków pamięć kwantowa jest trzy razy szybsza od chińskiej i została najszybszą na świecie. 

Przez ostatnie osiem lat Michał Parniak razem ze swoim zespołem rozwijał pamięć kwantową. Efekty tej pracy – jak podkreśla Maciej Kawecki – nadal przewyższają osiągnięcia innych naukowców.

Co to jest?

Oddajmy głos Maciejowi Kaweckiemu. 

„Mówiąc najprościej – czytamy na X  – przygotowano chmurę atomów w próżni, które absorbują światło, a więc fotony. Pamięć jest w stanie zapamiętać oraz przetworzyć rekordową ilość fotonów.

Stworzono więc swego rodzaju procesor kwantowy, który jest przydatny chociażby w komunikacji kwantowej. Do dziś żaden ośrodek naukowy na świecie nie pokonał rekordu Polaków” – podkreśla autor wpisu. 

I dodaje: „Swoim rozwiązaniem dowiedli również, że chmura zimnych atomów może, w bardzo wydajny sposób przechowywać i przetwarzać informacje ze światła”.

Bezpieczne przesyłanie danych

To przełomowe rozwiązanie jest przydatne w dziedzinie komunikacji kwantowej. A to przyszłość, jeśli chodzi o bezpieczne przesyłanie danych.

– Myślę, że nieunikniony (…) jest internet używający urządzeń w pełni optycznych i optymalnych kwantowo, który przez to będzie dużo szybszy i również będzie zużywał mniej energii – national-geographic.pl. cytuje opinię Michała Parniaka z 2022 r

– Mam nadzieję, że zobaczymy też niezwykle łatwe konwersje między różnymi falami (optycznymi, radiowymi), co da nam jeszcze większą wszechobecność internetu – podkreśla młody fizyk. – Technologie kwantowe pozwolą nam też uzyskać bezpieczeństwo tam, gdzie tego najbardziej potrzebujmy.

Technologia opracowana przez polski zespół może być też stosowana w astrofizyce.

Dr hab. Michał Parniak jest kierownikiem grupy w Centrum Kwantowych Technologii Optycznych QOT i adiunktem w Zakładzie Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Frycu 05.09.2024 17:44
Polak wymyślił tylko nasz naród jest za głupi żeby na tym zarobić , zarobią Chińczycy i wszyscy inni . my będziemy dalej się kłócić z Wodzem narodu i Bankierem z Torunia .

xyz 05.09.2024 13:47
"Centrum Kwantowych Technologii Optycznych QOT i adiunktem w Zakładzie Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki". A ten instytut to ma gdzieś swoja siedzibę, czy jest ściśle tajna? Czy może artykuł ma nie zawierać lookowania produktu;)? Fakt, że żaden problem, aby sobie to wygooglować, ale skoro jest się redakcją informacyjną, to warto podać wszystkie ważne dane do artykułu. To świadczy o rzetelności dziennikarskiej. No chyba, że to rzetelność pod znakiem "kopiuj, wklej"...

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama