Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do pomocy w tej trudnej sytuacji. Ten żywioł przysporzył nam sporo kłopotów, z którymi będziemy zmagać się jeszcze przez jakiś czas. Wspólnie stawiliśmy czoła kryzysowi i teraz przed nami czas odbudowy, podczas którego współdziałanie będzie bardzo ważne. Dlatego właśnie cieszy mnie tak liczne grono ludzi zaangażowanych w pomoc dla poszkodowanych w powodzi – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podczas wczorajszego spotkania obecna była Magdalena Ciszewska – założycielka Fundacji Embrace organizująca warsztaty, kursy, szkolenia oraz wsparcie prawne i psychologiczne, Bartosz Kowalski - firma Kastell, lider rynku w obszarze Smart Cleaning, która dostarcza powodzianom urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń oraz Maciej Klóska – Dyrektor Generalny Pracodawcy RP.
Wielka woda opuściła już Dolny Śląsk, ale teraz przez nami czas ważnych decyzji. Musimy odbudować to co zostało zniszczone, ale także zastanowić się nad rozwiązaniami, żeby taka sytuacja już się nigdy nie wydarzyła. Pamiętamy też o wsparciu dla przedsiębiorców, którym trzeba będzie systemowo pomóc w odbudowie ich firm – mówi Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
W momencie, kiedy woda wkraczała na teren województw Dolnośląskiego i Opolskiego przedsiębiorcy bardzo szybko zorganizowali się na apel Rafała Brzoski. Dziś reprezentuję nie tylko pracodawców RP ale także konfederacje i korporacje biznesowe takie jak Corporate Connection, Lewiatan, BNI i Polską Radę Biznesu. Te organizacje rozpoczęły proces zbiórek finansowych wśród swoich członków i na dziś zebrały kwotę kilkudziesięciu milionów złotych oraz pokaźną pomoc rzeczową – dodaje Maciej Klóska.
Dziękuję marszałkowi za pomoc i wsparcie. Powinniśmy działać wszyscy razem, my skupiamy się na wsparciu psychologicznym – wysłaliśmy specjalistów tam, gdzie byli najbardziej potrzebni, dodatkowo uruchomiliśmy infolinię, internetowe chaty i zorganizowaliśmy zbiórkę pieniężną która przekazana zostanie na potrzeby dzieci. Wkrótce również 250 dzieci z poszkodowanych terenów zostanie wysłanych na specjalne turnusy zielonej szkoły pod pełną opieką psychologiczną – dodaje Magdalena Ciszewska.
Cieszę się, że mogę być częścią tej ogromnej grupy, która niesie pomoc. Przekazujemy sprzęt, który będzie służył do dezynfekcji zalanych powierzchni. Wierzymy, że to pomoże poszkodowanym szybko wrócić do swojego życia sprzed kataklizmu który nas dotknął – mówi Bartosz Kowalski.
Samorząd województwa na bieżąco koordynuje wszelkie działania pomocowe w regionie. Jednocześnie warto jednak przypomnieć, że zależy nam na skutecznym pomaganiu i dlatego prosimy o przywożenie tych rzeczy, które są aktualnie najbardziej potrzebne. Oto krótka lista:
- POTRZEBUJEMY: środki czystości, osuszacze, nagrzewnice, powerbanki, baterie, środki grzybobójcze, środki do dezynfekcji, grzejniki elektryczne i gazowe, myjki ciśnieniowe, wiadra, rękawice gumowe, mopy, worki na śmieci, agregaty, łopaty. Tę listę będziemy aktualizować na bieżąco.
- Zapasy: żywności, wody i ubrań są obecnie bardzo duże i zabezpieczają potrzeby powodzian, dlatego dziękując za dary w tym zakresie, prosimy o ich niedostarczanie.
- Prosimy również, aby artykuły, które są obecnie najpotrzebniejsze przekazywać do HUB-ów pomocy lub na zbiórki do gmin, gdzie pracownicy rozdysponują je bezpośrednio do miejscowości. Nie zawoźmy rzeczy na własną rękę, gdyż to uniemożliwia pracę służbom działającym na miejscu.
Pamiętajmy, że wiele instytucji i NGO prowadzi zbiórki pieniężne - to także dobry sposób, żeby pomóc, bo organizatorzy mogą zakupić dla potrzebujących odpowiedni sprzęt. Prosimy, aby weryfikować zbiórki i wpłacać środki na te sprawdzone. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc i wsparcie dla powodzian.
Napisz komentarz
Komentarze