Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Nowe świadczenia już dostępne dla powodzian

Sejm zakończył wczoraj prace nad specustawą powodziową, dzięki której poszkodowani zyskają dostęp do konkretnych rozwiązań zapewniających wsparcie finansowe. O szczegółach odpowiedzieli dziś podczas briefingu prasowego Krzysztof Paszyk - Minister Rozwoju i Technologii, Paweł Gancarz - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rafał Dutkiewicz - Prezes Zarządu Pracodawców RP oraz Mariusz Filipek - Z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Autor: UMWD

Mamy propozycje świadczenia które będzie wymagało wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam przedsiębiorca bez względu na skalę i formę prowadzonej działalności złoży wniosek i proste oświadczenie które uruchomi całą procedurę. W kolejnym kroku ZUS dokona wstępnej weryfikacji i rozpocznie się proces. To umożliwi odbudowę wielu firm i wielu podmiotów poszkodowanych przez powódź – wyjaśnia Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. 

Dostępne będą dwie możliwości wyliczenia oczekiwanej pomocy. Pierwsza z nich zakłada świadczenie 16 tysięcy złotych pomnożone przez liczbę ubezpieczonych pracowników firmy. Druga forma wyliczenia wsparcia będzie korzystniejsza dla osób samozatrudnionych zakłada 75% średniomiesięcznego przychodu za ubiegły rok. Pieniądze mają być wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku.

Dziękuję ministrowi za obecność i aktywność tu na Dolnym Śląsku. W imieniu poszkodowanych i przedsiębiorców dziękuję za wsparcie i przenoszenie naszych spraw na poziom ogólnopolski. Korzystając z okazji apeluję i proszę wszystkich którzy zastanawiają się czy przyjeżdżać na Dolny Śląsk – nie odwołujcie swoich rezerwacji, przyjeżdżajcie. To forma wsparcia i solidarności która naprawdę nam pomoże – dodaje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dodatkowo, decyzją ministra oraz rzecznika przedsiębiorców, powołany zostanie specjalny pełnomocnik, którego zadaniem będzie pomoc w przygotowaniach do rozliczania dostępnych świadczeń, a także wyjaśnianiu jakie są dostępne dla przedsiębiorców możliwości wsparcia. Na Dolnym Śląsku będzie nim Łukasz Osiński. – Od wielu lat działam w instytucjach gospodarczych i organizacjach, dzięki którym bliskie mi są problemy przedsiębiorców. W 2010 roku, jeszcze jako pracownik urzędu marszałkowskiego wspierałem przedsiębiorców i powodzian, także mam doświadczenie w tym zakresie – mówi Łukasz Osiński.

Powołujemy pełnomocnika który będzie spajał podmioty które mają problemy z procedurami programów pomocowych. Jego zadaniem będzie koordynowanie i wyjaśnianie wszystkich spraw ważnych dla przedsiębiorców. Biuro rzecznika uruchomiło także wsparcie prawne o które będzie można się ubiegać również z pośrednictwem pełnomocnika – mówi Mariusz Filipek, Z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Pracodawcy RP mocno włączyli się w pomoc powodzianom. Zebraliśmy 25 milionów złotych w gotówce i pomoc rzeczową o łącznej wartości ponad 100 milionów. Dziś mówimy jak dodatkowo zamierzamy pomagać instytucjonalnie. W imieniu Pracodawców RP chciałbym bardzo podziękować polskiemu rządowi i wszystkim zaangażowanym w pomoc. Trzymamy kciuki za Dolny Śląsk – dodaje Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xawier 03.10.2024 19:09
Okazuje się że większą mocą od Pana ich Boga niby Wszechmogącego i wew Trójcy i Wszystkich Świętych razem wziętych wykazał się zbiornik retencyjny Racibórz Dolny. I chwała mu na wysokościach!

d 03.10.2024 09:40
narazie to papier goni papier, a pieniądze w oddalającej się perspektywie . Z resztą i tak tego jak kot napłakał

eRnestyna 02.10.2024 18:51
Z dwojga złego to już lepsza powódź niż wojna - jaka się toczy na Ziemi Świętej. Tylko że Liban sam sobie winien. Trzeba było nie dopuścić Hezbollahu do władzy? Nie udostępniać baz Hamasowi. Przyponem, że wojnę w Libanie wywołali "palestyńscy" uchodźcy. W cudzysłowie, bo "palestyńczyk" to pojęcie sztuczne, stworzone przez Arafata, trudno było bowiem argumentować, że Araby potrzebują więcej miejsca do życia. Trauma wojenna przy realizowaniu PRAWA SZARIATU? To ma być żart? A mieszkanie w otoczeniu terrorystów nie szkodziło im na psychikę? Nie mieli traumy? Prawo Szariatu nie dba o ofiary bo oznacza delektowanie się cierpieniem ofiar. Tylko od inwencji twórczej psychopatów zależy rodzaj kar. Tak samo było w przypadku rzezi WOŁYŃSKIEJ! Dlatego wojna zastępcza na Ukrainie to pośrednio walka z Prawem Szariatu. Zdejmować te szmaty z kobiet to zobaczymy jak długo będą bezpieczne. Przywracamy GODNOŚĆ BRACIOM MUZUŁMANOM. Wystarczy poniżania mężczyzn z duszą. Religijni ignoranci w islamie udowadniają że FACET POCHODZI OD MAŁPY A KOBIETĘ STWORZYŁ bóg czyli ALLACH.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama