Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 22:01
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nowe świadczenia już dostępne dla powodzian

Sejm zakończył wczoraj prace nad specustawą powodziową, dzięki której poszkodowani zyskają dostęp do konkretnych rozwiązań zapewniających wsparcie finansowe. O szczegółach odpowiedzieli dziś podczas briefingu prasowego Krzysztof Paszyk - Minister Rozwoju i Technologii, Paweł Gancarz - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rafał Dutkiewicz - Prezes Zarządu Pracodawców RP oraz Mariusz Filipek - Z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Nowe świadczenia już dostępne dla powodzian

Autor: UMWD

Mamy propozycje świadczenia które będzie wymagało wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam przedsiębiorca bez względu na skalę i formę prowadzonej działalności złoży wniosek i proste oświadczenie które uruchomi całą procedurę. W kolejnym kroku ZUS dokona wstępnej weryfikacji i rozpocznie się proces. To umożliwi odbudowę wielu firm i wielu podmiotów poszkodowanych przez powódź – wyjaśnia Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. 

Dostępne będą dwie możliwości wyliczenia oczekiwanej pomocy. Pierwsza z nich zakłada świadczenie 16 tysięcy złotych pomnożone przez liczbę ubezpieczonych pracowników firmy. Druga forma wyliczenia wsparcia będzie korzystniejsza dla osób samozatrudnionych zakłada 75% średniomiesięcznego przychodu za ubiegły rok. Pieniądze mają być wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku.

Dziękuję ministrowi za obecność i aktywność tu na Dolnym Śląsku. W imieniu poszkodowanych i przedsiębiorców dziękuję za wsparcie i przenoszenie naszych spraw na poziom ogólnopolski. Korzystając z okazji apeluję i proszę wszystkich którzy zastanawiają się czy przyjeżdżać na Dolny Śląsk – nie odwołujcie swoich rezerwacji, przyjeżdżajcie. To forma wsparcia i solidarności która naprawdę nam pomoże – dodaje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dodatkowo, decyzją ministra oraz rzecznika przedsiębiorców, powołany zostanie specjalny pełnomocnik, którego zadaniem będzie pomoc w przygotowaniach do rozliczania dostępnych świadczeń, a także wyjaśnianiu jakie są dostępne dla przedsiębiorców możliwości wsparcia. Na Dolnym Śląsku będzie nim Łukasz Osiński. – Od wielu lat działam w instytucjach gospodarczych i organizacjach, dzięki którym bliskie mi są problemy przedsiębiorców. W 2010 roku, jeszcze jako pracownik urzędu marszałkowskiego wspierałem przedsiębiorców i powodzian, także mam doświadczenie w tym zakresie – mówi Łukasz Osiński.

Powołujemy pełnomocnika który będzie spajał podmioty które mają problemy z procedurami programów pomocowych. Jego zadaniem będzie koordynowanie i wyjaśnianie wszystkich spraw ważnych dla przedsiębiorców. Biuro rzecznika uruchomiło także wsparcie prawne o które będzie można się ubiegać również z pośrednictwem pełnomocnika – mówi Mariusz Filipek, Z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Pracodawcy RP mocno włączyli się w pomoc powodzianom. Zebraliśmy 25 milionów złotych w gotówce i pomoc rzeczową o łącznej wartości ponad 100 milionów. Dziś mówimy jak dodatkowo zamierzamy pomagać instytucjonalnie. W imieniu Pracodawców RP chciałbym bardzo podziękować polskiemu rządowi i wszystkim zaangażowanym w pomoc. Trzymamy kciuki za Dolny Śląsk – dodaje Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xawier 03.10.2024 19:09
Okazuje się że większą mocą od Pana ich Boga niby Wszechmogącego i wew Trójcy i Wszystkich Świętych razem wziętych wykazał się zbiornik retencyjny Racibórz Dolny. I chwała mu na wysokościach!

d 03.10.2024 09:40
narazie to papier goni papier, a pieniądze w oddalającej się perspektywie . Z resztą i tak tego jak kot napłakał

eRnestyna 02.10.2024 18:51
Z dwojga złego to już lepsza powódź niż wojna - jaka się toczy na Ziemi Świętej. Tylko że Liban sam sobie winien. Trzeba było nie dopuścić Hezbollahu do władzy? Nie udostępniać baz Hamasowi. Przyponem, że wojnę w Libanie wywołali "palestyńscy" uchodźcy. W cudzysłowie, bo "palestyńczyk" to pojęcie sztuczne, stworzone przez Arafata, trudno było bowiem argumentować, że Araby potrzebują więcej miejsca do życia. Trauma wojenna przy realizowaniu PRAWA SZARIATU? To ma być żart? A mieszkanie w otoczeniu terrorystów nie szkodziło im na psychikę? Nie mieli traumy? Prawo Szariatu nie dba o ofiary bo oznacza delektowanie się cierpieniem ofiar. Tylko od inwencji twórczej psychopatów zależy rodzaj kar. Tak samo było w przypadku rzezi WOŁYŃSKIEJ! Dlatego wojna zastępcza na Ukrainie to pośrednio walka z Prawem Szariatu. Zdejmować te szmaty z kobiet to zobaczymy jak długo będą bezpieczne. Przywracamy GODNOŚĆ BRACIOM MUZUŁMANOM. Wystarczy poniżania mężczyzn z duszą. Religijni ignoranci w islamie udowadniają że FACET POCHODZI OD MAŁPY A KOBIETĘ STWORZYŁ bóg czyli ALLACH.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama