Zgodnie z uchwałą antysmogową, w województwie dolnośląskim od 1 lipca 2024 roku obowiązuje zakaz użytkowania pozaklasowych źródeł ciepła. Instalacje grzewcze muszą spełniać normę PN-EN 303-5:2012. Tzw. „kopciuchy”, piece na paliwo stałe niespełniające co najmniej 3 klasy, musiały być wyłączone z użytkowania.
Uchwała obejmuje wszystkich: mieszkańców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, właścicieli budynków jedno- i wielorodzinnych, samorządy lokalne, podmioty gospodarcze, jeśli posiadają w użytkowaniu instalacje zasilane węglem lub drewnem (kotły, piece, kominki itd.) o mocy poniżej 1 MW.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego zobowiązał gminy - w tym Lubań - do przeprowadzania kontroli przestrzegania uchwały. Będzie je przeprowadzała lubańska Straż Miejska w lokalach wytypowanych na podstawie deklaracji złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Jeżeli kontrola SM wykaże, że piec nie spełnia wymogów, użytkownik może zostać ukarany 500-złotowym mandatem. Może się też zdarzyć, że strażnicy będą musieli skierować sprawę do sądu.
Kontroli MUSI się poddać każdy, do kogo SM zapuka. Utrudnianie jest karalne.
Jeśli ktoś wymienił piec, ale nie zaktualizował deklaracji — powinien zrobić to jak najprędzej.
Jeśli ktoś wciąż nie wymienił pieca, choć powinien to zrobić do 1 lipca, może skorzystać z dofinansowania.
- Program Czyste Powietrze
Skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program przewiduje dofinansowania na:
- źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż,
- instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- mikro instalację fotowoltaiczną,
- ocieplenie przegród budowlanych,
- stolarkę drzwiową i okienną,
- dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).
Wysokość dofinansowania zależy od dochodów. Nabór wniosków prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Informacje oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku można uzyskać w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu „Czyste Powietrze”, mieszczącym się w budynku Urzędu Miasta w Lubaniu przy ul. Mickiewicza 6.
- Miejski program dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania opartych na paliwie stałym
W przyszłym roku zostanie uruchomiony nabór do kolejnej edycji miejskiego programu, który obejmie dofinansowanie wymiany źródeł ciepła opartych na paliwie stałym w lokalach mieszkalnych budynków wielorodzinnych na terenie Lubania.
(SM/UM/ŁCR)
Napisz komentarz
Komentarze