Pierwsza ważna zmiana: Ministerstwo Edukacji Narodowej likwiduje wstępną deklarację maturalną. Maturzysta będzie ją składał tylko raz.
Wskażą przedmioty tylko raz i nie będą mogli tego zmienić
Skąd ta zmiana? Chodzi o to – jak podaje „Gazeta Wyborcza” – żeby uniknąć nacisków szkół, które walczą o miejsca w rankingach, na zdających.
Dotychczas – przypomnijmy – było tak, że do 30 września maturzyści deklarowali po raz pierwszy, jakie przedmioty będą zdawać na egzaminie. Po raz drugi potwierdzali to w lutym.
Po zmianie maturzysta będzie to robił tylko raz. Do 7 lutego – zdecydował MEN. I będzie to decyzja ostateczna, bez możliwości zmiany.
Dodajmy, że maturzyści muszą wybrać minimum jeden przedmiot, który będą zdawali na poziomie rozszerzonym. Ale – jeśli tylko chcą – mogą wybrać nawet pięć.
Mniejsze wymagania, bo jest mniej materiału do opanowania
Kolejna zmiana wiąże się z realizowaną w szkołach od 1 września tego roku odchudzoną podstawą programową. A to oznacza, że zmniejszą się wymagania wobec uczniów.
Co to znaczy? Otóż zadania z arkuszy egzaminacyjnych na maturę 2025 r. miały sprawdzać wymagania z podstawy programowej z 2018 r.
Po zmianie wypadnie z nich część zadań. Zastąpią je inne, odpowiadające obowiązującej podstawie programowej, a najwięcej zmian dotyczy języka polskiego.
Krótsza będzie też lista zadań jawnych (68), bo krótsza jest lista lektur obowiązkowych. Na maturze ustnej z polskiego zdający będą losować dwa zadania.
Obowiązkowe 30 procent
I jeszcze jedna, ważna dla maturzystów zmiana. W 2025 roku i w latach następnych maturzyści, żeby zdać egzamin na poziomie rozszerzonym, będą musieli uzyskać minimum 30 proc. możliwych punktów.
Kiedy odbędzie się matura 2025?
Egzamin maturalny rozpocznie się 4 maja i potrwa do 24 maja.
Egzaminy pisemne odbędą się 5-22 maja, a ustne 9-24 maja.
Egzaminy pisemne będę się rozpoczynały o godz. 9 i 14.
Napisz komentarz
Komentarze