Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:29
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Daniel albinos z Wielkiego Lubańskiego Lasu

Od pewnego czasu w Wielkim Lubańskim Lesie oraz okolicznych miejscowościach można zauważyć białego daniela. Zwierzę jest obyte z ludźmi i nie ucieka, gdy ktoś się zatrzymuje by je sfotografować.
Daniel albinos z Wielkiego Lubańskiego Lasu

Autor: Lubomir Leszczyński/Szymon Guga

W mediach społecznościowych od kilku miesięcy pojawiają się zdjęcia tego niezwykłego zwierzęcia. Wiosną mieszkańcy Platerówki udostępniali fotografie daniela, który spacerował w pobliżu pizzerii w centrum miejscowości nie przejmując się obecnością ludzi.

Na początku listopada do redakcji napisał pan Szymon, przesyłając zdjęcie daniela, którego spotkał o poranku w Wielkim Lubańskim Lesie.

Zdjęcie: Szymon Guga

Kilka dni temu daniela albinosa w towarzystwie drugiego daniela udało się sfotografować Lubomirowi Leszczyńskiemu, nadleśniczemu Nadleśnictwa Świeradów.

Zdjęcie: Lubomir Leszczyński

Nie zdziwiłbym się, gdyby to był ten sam daniel widywany wcześniej w Platerówce. Zauważyłem go jadąc z Przylesia w kierunku Lubania. Zwierzęta stały przy drodze i niespecjalnie przejmowały się moją obecnością. Albinosy to rzadkość, jednak u danieli zdarzają się częściej niż u innych gatunków – usłyszeliśmy od nadleśniczego.

Albinizm to niezwykle rzadkie zjawisko, które u ssaków występuje raz na około 100 tysięcy urodzeń. W Polsce najczęściej obserwuje się go u danieli, choć wciąż są to wyjątkowe przypadki. Zjawisko to wynika z mutacji genetycznej prowadzącej do braku tyrozynazy – enzymu kluczowego w procesie wytwarzania melaniny, barwnika odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie skóry, sierści i tęczówki.

Już w XVIII wieku zauważono, że albinizm może być cechą dziedziczną, jednak dopiero współczesna nauka wyjaśniła mechanizm jego powstawania. Warto podkreślić, że albinizm może przybierać różne formy. Nie zawsze oznacza on całkowity brak pigmentu – w niektórych przypadkach biel obejmuje jedynie wybrane fragmenty ciała, a w innych utrata barwy dotyczy pigmentów niezwiązanych z melaniną, co odróżnia tę formę od klasycznego albinizmu.

Spotkanie zwierzęcia z albinizmem w naturalnym środowisku to rzadkość, która zawsze budzi zainteresowanie, zarówno wśród naukowców, jak i obserwatorów przyrody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xyz 19.11.2024 20:59
Gdzie w naszych stronach leży Przylesie?

Anna 19.11.2024 20:20
Jakie słodkie :)

Paweł 19.11.2024 18:02
Żeby tylko jakiś myśliwy go nie zastrzelił, myląc go z dzikiem.

Ramtamtam 19.11.2024 16:52
Charlie , bierz go do swojej hodowli.

Rysiek 19.11.2024 16:33
Ładny chyba znam jego rodzinę i pochodzenie. Jego ojciec to piękny biały duży daniel z pięknym porożem , mam foto w komórce. Fotka z zeszłego roku pasł się przy torach kolejowych w Nawojowie Łużyckim a najprawdopodobniej uciekł z hodowli w okolicach Nowogrodzca. Pewnie dla tego nie boi się ludzi. Jest nie tykalny ponieważ żaden myśliwy nie odważy się go zastrzelić ponieważ ściągnie na siebie i całą swoją rodzinę śmierć lub inne nieszczęścia.

Mieszkaniec lubania 19.11.2024 13:06
Oby tylko to pięknie zwierze nie natrafiło na zagorzałego myśliwego

Blisko natury 19.11.2024 18:39
Mieszkańcu Lubania, przez myśliwych to te zwierzęta zostały wpuszczone, dlatego można je podziwiać.

www 21.11.2024 16:34
tak szczególnie za gorzałego...

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama