Można powiedzieć, że im dłużej się żyje, tym jest się szczęśliwszym. Tę opinię potwierdza badanie poziomu szczęśliwości.
Na to nakłada się raport GUS-u, z którego wynika, że wydłuża się życie Polek i Polaków w zdrowiu.
Dłużej żyjemy w zdrowiu
Według raportu GUS kobiety w Polsce „trwają w zdrowiu” średnio do 64,6 roku życia. W przypadku mężczyzn to 61,3 rok. To wzrost odpowiednio o 0,9 i 1,2 roku.
„Wydłużenie trwania życia w zdrowiu jest jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. Jeżeli oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem" – analizują statystycy.
I chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że utrzymywanie się w dobrym zdrowiu może być przyczyną poczucia szczęśliwości.
Grupa 55 plus wysoko winduje nas w rankingu
Przyjrzyjmy się kolejnemu badaniu. Tym razem chodzi o Happiness Index, w którym poczucie szczęścia Polaków sięgnęło średnio 67 pkt. w 100-punktowej skali. Może się to komuś wydać dziwne, jeżeli pomyśli się o ciągłym narzekaniu, co wręcz może uchodzić za nasz sport narodowy. Ale wyniki nie kłamią. A wysoką pozycję w rankingu zawdzięczamy seniorom.
Badanie wykazało bowiem, że najszczęśliwsze są osoby starsze. Ich Happiness Index wyniósł średnio prawie 71 punktów dla grupy wiekowej 55 plus. Dla porównania w grupie 8-24 lata są to 58 punkty.
Co daje Polakom najwięcej szczęścia?
Największym źródłem szczęścia jest dla Polaków są – po pierwsze – zdrowie (48 proc.). Na drugim miejscu – rodzina i relacje z bliskimi (46 proc.), wreszcie miłość i dzieci (po 31 proc.).
„Pieniądze (16 proc.) znalazły się dopiero na siódmym miejscu zestawienia. Zapytani mieli możliwość wskazania trzech najważniejszych dla nich obszarów” – podkreślają autorzy raportu.
Dla osób w wieku 18-34 lata najczęściej źródłem szczęścia w życiu jest miłość.
Napisz komentarz
Komentarze