Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 22 grudnia 2024 19:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historyczny witacz z Lubania wróci na swoje miejsce? Jest plan jego renowacji

Losy ceramicznego witacza z napisem LUBAŃ, który niegdyś witał kierowców na rogatkach miasta, przez lata pozostawały niepewne. W 2020 roku, po wskazaniu jego lokalizacji przez Janusza Skowrońskiego, ówczesny burmistrz Arkadiusz Słowiński zapowiadał, że witacz zostanie zabezpieczony i przechowany w suchym miejscu. Niestety, te plany nie wyszły poza sferę deklaracji.

Autor: Lubań Razem

Dopiero obecne władze miasta podjęły konkretne działania. Sześciopalczasty witacz w kształcie łapy z napisem LUBAŃ został podniesiony przez pracowników ZGiUK w Lubaniu i zabezpieczony.

Podziękowania dla burmistrza Grzegorza Wieczorka oraz miejskich służb wyraził Janusz Skowroński, który od lat przypominał o losach witacza:

Pierwszy raz od ponad 30 lat publicznie dziękuję urzędującemu burmistrzowi Lubania za szybką reakcję w tej sprawie. Brawo Grzegorz Wieczorek, brawo ZGIUK Lubań! Witacz już nie leży w rowie.

Dziś wiemy, że miasto zamierza pójść krok dalej. Zapytaliśmy w magistracie o dalsze plany wobec tej historycznej wizytówki Lubania.

Witacz będzie odnowiony i wróci na swoje miejsce. Na razie został zabezpieczony i musimy się zorientować kto może go naprawić. – poinformował Arkadiusz Lipin, rzecznik prasowy Miasta.

Witacz, uznawany już za zabytek, był jednym z dwóch bliźniaczych znaków wytworzonych w jednej z bolesławieckich pracowni ceramicznych. W latach swojej świetności witały one kierowców na rogatkach miasta – od strony Zgorzelca i Jeleniej Góry.

Charakterystyczny kształt przypominający sześciopalczastą łapę od lat budził mieszane uczucia wśród mieszkańców. Jedni widzieli w nim ciekawy symbol, inni krytykowali jego nietypową formę. Jeśli witacz doczeka się odrestaurowania i ponownego wyeksponowania, pozostaje pytanie: czy zostanie przyjęty jako nostalgiczny symbol dawnych lat, czy ponownie wzbudzi mieszane emocje mieszkańców?

Archiwalne zdjęcie witacza znajdziecie w linku niżej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lubaniak 22.12.2024 15:45
Lubań na bazalcie stoi, a więc witacz powinien być z bazaltu. Ten po naprawie powinien stanąć jako pamiątka przy lubańskim muzeum.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama