Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 19 kwietnia 2025 23:06
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Prawo jazdy dla 17-latka. Tak zmienią się przepisy o kierowcach

17-latek będzie mógł prowadzić samochód – wynika z nowelizacji przepisów przedstawionych przez Ministerstwo Infrastruktury.

Dyskusja na ten temat właśnie nabrała realnych kształtów. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt zmian w prawie dotyczącym kierowców. Według zapisów znowelizowanej ustawy – w Polsce zostanie obniżona granica wieku, od którego można prowadzić pojazdy. Obecnie jest to 18 lat, ma być – 17.

Okres próbny: zero alkoholu podczas każdej kontroli

Młodzi kierowcy mają być pod szczególnym nadzorem. Okres próbny dla 18-latków ma wynosić dwa lata, a dla 17-latków trzy lata.

Dodatkowo ci młodsi przez pierwsze pół roku mają prowadzić auta wyłącznie w obecności starszej osoby, która ma co najmniej 25 lat i posiada prawo jazdy od pięciu lat.

To nie koniec, bo w okresie próbnym młody kierowca nie może zostać złapany z nawet najmniejszą ilością alkoholu w organizmie. Podczas kontroli alkomat zawsze ma wskazywać 0.

Nie jest to ostatnie ograniczenie, bo nastolatek nie będzie mógł jeździć za szybko. Nie będzie mógł przekroczyć 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i maksymalnie 100 km/h na dwujezdniowych drogach ekspresowych.

I jeszcze jedno – młodzi nie mogą zostać taksówkarzami ani jeździć na aplikacje.

Plus szkolenie. Nauka bezpiecznej jazdy

To jeszcze nie wszystko. Zgodnie z nowymi przepisami konieczne będzie szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Jest ich w Polsce kilkadziesiąt. To specjalne obiekty, gdzie kierowcy mogą trenować wychodzenie z poślizgu i inne niebezpieczne sytuacje na drodze jak wtargniecie na jezdnię zwierzęcia.

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym po upływie 4 miesięcy od dnia rozpoczęcia okresu próbnego, ale nie później niż przed upływem 12 miesięcy do dnia jego zakończenia. Po odbyciu szkolenia kierowca będzie zobowiązany przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem okresu próbnego – wskazuje projekt nowelizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

67' 18.01.2025 08:57
Zamiast podwyższać woek to o I będą obniżać!!! Porażka!!! Mało zabitych przez młodzieżówkę, trzeba statystyki zwiększyć!!!!! Co za ***e!!!!!!

Naw-Rocky zawsze Dziewica 18.01.2025 11:25
Proszę o poradę. Czy osiągnięcie wieku emerytalnego byłby tym właściwym, aby rozpocząć kurs na prawko?

Eustachy 17.01.2025 12:38
Za mało ludzi ginie na drogach to trzeba zmienić przepisy żeby dzieci mogły kierować i to jeszcze w czasach gdzie jakiś gruz bmw z silnikiem 200 koni kosztuje tyle co dziecko na komunię dostaje. Będzie się działo...

Zybi 17.01.2025 10:36
Nareszcie będę mógł odwozić ojca z imprezy alkoholowej - ma uprawnienia i będę pod jego opieką, ha,ha,ha..

Jan 17.01.2025 10:29
Albo ma uprawnienia , albo uprawnienia fikcyjne. To tak jakby posiadać uprawnienia na przewozy autobusami ale bez pasażerów, spotykać się z dziewczyną - ale wyłącznie w obecności rodzica , .... . Zdanie egzaminu na Prawo Jazdy przecież jest jednoznaczne z pełnymi kwalifikacjami i umiejętnościami . Jak to u Nas. Damy Wam coś , coś z czego i tak nie będziecie mogli korzystać .

Jędrek* 17.01.2025 10:09
Kierunek i tendencja właściwa. Ciekawym jednak, jak będzie się to działo.... praktycznie ? Kto nad tym, co pięknie zapisano w dokumencie, będzie czuwał? Młodość nie zawsze idzie wraz z rozwagą . Temperament zwycięża jakże często. A istniejąca powiatowa infrastruktura drogowa, oraz 30 000 policyjnych wakatów w Polsce, to nie w kij dmuchał ;( Pozdrawiam zaglądających.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: fluderTreść komentarza: Ten większy też bezmózgowie kompletne i mieszka tam w pobliżu ....Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:38Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: Barba_papaTreść komentarza: No w imię jakich racji maskujecie numer rejestracyjny kretyna (czy może kretynki) która takim parkowaniem udowadnia czyli potwierdza diagnozę braku mózgowia w części zdrowego rozsądku?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Przy klatce Pl. Lompy 3 na chodniku jest klapa studzienki TP z dziura +-5 cm, dalej się wykrusza. Czy ktoś może zrobić z tym porządek, zanim ktoś nogę skręci. Żeby było śmieszniej, latarni tam nie ma, zero oświetlenia.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:32Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowaneAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Faktycznie ten remont staje się uciążliwy, dobrze, że (chyba) nie ma tutaj ludzi z dużymi niepełnosprawnościami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby ktoś miał wyjechać z bloku wózkiem inwalidzkim, chociaż matki z wózkami dziecięcymi też mają pewnie duży problem. Poczekamy, to się może doczekamy chodników i latarniData dodania komentarza: 19.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowane
ReklamaPowiat Lubań
Reklama