Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 05:32
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Czy można latać dronem bez licencji?

Latanie dronem bez licencji było czymś normalnym jeszcze do 2021 roku. W końcu do tego czasu drony przeważnie uważane było za kolejne zabawki. Nagle jednak zmieniono podejście do tego urządzenia i zaczęto zmieniać przepisy z nim związane. Konieczne jest teraz posiadanie uprawnień. Tylko czy potrzebne jest to nam zawsze? W jakich sytuacjach nie potrzebujemy licencji, by móc uruchomić dron? Dowiedzmy się, czy można latać dronem bez licencji. Sprawdźmy, jak zdobyć licencję i ile będzie ona nas kosztować.
  • 23.09.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy można latać dronem bez licencji?

Drony nie są pierwszymi urządzeniami, które przez dłuższy czas nie posiadały żadnych przepisów. Wcześniej taki sam problem dotyczył elektrycznych hulajnóg, które finalnie doczekały się własnego kodeksu drogowego. Zmiany w przepisach pod kątem dronów powstały we Francji, gdyż drony doprowadzały do kilku całkiem niebezpiecznych sytuacji. Na bazie francuskiej dyrektywy opierały się inne państwa, które zdecydowały na pewne zmiany. W Polsce tego typu modyfikacje prawa i licencje na drony weszły w 2021 roku. 

Licencja na drona. Czym ona jest?

Licencja na drona to nic innego jak dokument poświadczający o naszej umiejętnej obsłudze tych latających gadżetów. Bez licencji nie możemy korzystać z dronów w celach komercyjnych. Dlatego też wszyscy fotografowie, filmowcy i inni, którym dron jest potrzebny do pracy, obowiązkowo muszą mieć zrobioną licencję. Za ten dokument i jego weryfikację odpowiedzialny jest Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Kiedy należy zarejestrować drona?

Istnieje kilka wytycznych, dla których nie jest lub jest obowiązkowe rejestrowanie drona w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jeśli nasz dron nie posiada kamerki i jest bardziej zabawką dla dzieci, możemy z niego korzystać bez uprawnień. W przypadku drona z kamerką, lecz masą poniżej 250 g, sam dron powinien zostać zarejestrowany, lecz my nie potrzebujemy do niego licencji (chyba że to cele zarobkowe). W przypadku bardziej rozbudowanych dronów, o wadze powyżej 250 g może być od nas wymagany również specjalny certyfikat.

Czy można latać dronem bez licencji?

Jak zauważyliśmy wcześniej, są różne uprawnienia w zależności od rodzaju dronów. Wynika z tego, że w celach hobbystycznych przy wadze sprzętu do 250 g możemy latać bez licencji... lecz też nie zawsze. Musimy pilnować wymogów dotyczących przestrzeni lotniczej oraz terenów zastrzeżonych. Obszary zastrzeżone objęte są ustawą i za loty na tych terenach może czekać nas odpowiedzialność karna. W przypadku dronów zarobkowych masa urządzenia nie jest ważna. Zawsze należy posiadać ważną licencję. 

Jak zarejestrować drona?

Nawet jeśli nie potrzebujemy licencji na zabawę dronem, wciąż konieczne jest jego zarejestrowanie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Tylko jak to zrobić? Na szczęście powstały już specjalne regulacje dotyczącej rejestracji dronów. Oczywiście wyjątkiem od tej reguły jest dron bez pozwolenia posiadający mniej niż 250 gramów, który nie posiada kamerki. On jest zwolniony z rejestracji. 

Rejestracja drona nie jest taka ciężka, jak mogłaby się wydawać. Wystarczy wprowadzić numer naszego urządzenia w specjalnej, bezpłatnej bazie. Jeśli posiadamy bardziej rozbudowane i cięższe modele, konieczne będzie jeszcze poświadczenie w postaci licencji. Przy rejestrowaniu drona możemy również wykupić do niego OC, co może być przydatne w momencie, w którym dron jest naszym narzędziem pracy. 

Jak korzystać z drona zgodnie z przepisami?

Drony dostępne w sklepach są przystosowane do obecnie obowiązujących przepisów. Wynika z nich, że nie możemy drona tracić z zasięgu wzroku, czyli nie może być w odległości wyższej niż 120 metrów od najbliższego punktu na ziemi. Dodatkowo powinniśmy zachować bezpieczną odległość od innych ludzi (30 metrów). Przy mocniejszych maszynach taki dystans zwiększony jest do 150 metrów. Drony nie mogą być używane w strefach zabronionych, którymi są: 

  • porty morskie,

  • muzea,

  • lotniska,

  • banki,

  • kopalnie, 

  • linie telekomunikacyjne,

  • ujęcia wody,

  • linie energetyczne,

  • wodociągi,

  • zapory i śluzy wodne,

  • oczyszczalnie ścieków,

  • rurociągi paliwowe.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama