Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 30 kwietnia 2025 07:52
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Akwarium morskie – pierwsze kroki

Akwaria morskie wyróżniają się pięknymi kolorami, bogactwem życia i różnorodnością. Już przy pierwszym spotkaniu z takim zbiornikiem, człowiek ulega jego niesamowitemu urokowi. W dzisiejszych czasach każdy może stworzyć morski kawałek podwodnego świata u siebie w domu. Nie trzeba mieć niesamowitej wiedzy i grubego portfela. Dzięki dostępności sprzętu, produktów, gatunków i innych środków do hodowli jest to możliwe nawet w przypadku prawdziwego naturszczyka.
  • 30.08.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Akwarium morskie – pierwsze kroki

Akwarium morskie

Założenie akwarium morskiego wymaga nieco więcej wiedzy, zastosowania odpowiedniego zbiornika i dodatkowych akcesoriów. To zdecydowanie odmienne warunki bytowe niż te, które spotykamy w akwariach słodkowodnych. Warto więc znaleźć doświadczoną osobę mentora, która pomoże nam w wielu problematycznych kwestiach. Akwarium morskie w domu powinno być odpowiednio i przemyślanie umiejscowione. Należy ustawiać je w bezpiecznym, mało uczęszczanym miejscu, aby nie stwarzało niebezpieczeństwa. Trzeba je postawić w znacznej odległości od okna, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia lub nagrzania.

Rodzaje akwarium morskiego

Rodzaje akwarium słonowodnego, które możemy wyróżnić to takie z samymi rybami, czyli najprostsze w utrzymaniu, ale i najmniej efektowne. Innym typem jest akwarium morskie z koralowcami miękkimi i rogowymi – akwarium z koralowcami bez szkieletu wapiennego, zwykle bez ryb. Akwarium z koralowcami twardymi, które wymagają bardzo dużego zbiornika i idealnych parametrów wody. Najbardziej wymagającym akwarium morskim jest akwarium z koralowcami niefotosyntetyzującymi, w którym koralowce wymagają karmienia. Nie jest polecane dla początkujących.

Niezbędny sprzęt do akwarium morskiego

Jeśli chodzi o sam zbiornik, to w przypadku akwarium morskiego najlepiej zdecydować się na akwarium niskie i szersze niż wyższe i węższe ze względu na problem rozproszenia światła w wodzie. Niezbędny będzie filtr RO, czyli odwrócona osmoza. Filtr RO potrzebny jest do przygotowania wody na podmiany i dolewki, nie do filtrowania jej w akwarium. Odpieniacz z kolei usuwa zbędną materię organiczną z wody. Mniej wydajne odpieniacze napędzane są pompką powietrzną i kostką z drewna lipowego, bardziej wydajne z pompą z wirnikiem igiełkowym. Pompki cyrkulacyjne nie powinny doprowadzać do powstania martwych stref ze stojącą wodą. Podstawą w tworzeniu morskiego biotopu jest żywa skała. Wraz z odpieniaczem pełni rolę systemu filtracyjnego w akwarium morskim. Powinno być jej ok 20% objętości akwarium, aby filtracja była skuteczna. W kwestii oświetlenia wymagana jest świetlówka dzienna i aktyniczna (niebieska). Ilość światła zależy od rozmiaru akwarium i zwierząt jakie planujemy tam wpuścić.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama