Czym jest zdolność kredytowa
Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu nam kredytu, chce wiedzieć, czy będziemy w stanie go spłacić. Stąd też decyduje się na sprawdzanie zdolności kredytowej. Czynność ta ma nie jest czystą formalnością. Bank musi mieć pewność, że poradzimy sobie z takim zobowiązaniem.
Bank dąży do ograniczenia ryzyka. Zabiega o to, by mieć pewność, że pożyczone pieniądze zostaną mu zwrócone wraz z odsetkami i opłatami okołokredytowymi. Ponadto chce się upewnić, że raty kredytu będziemy spłacać regularnie. Dlatego w oczach banku musimy być finansowo wiarygodni, a nasze zachowania zakupowe nie powinny budzić zarzutów analityków. Jeśli z sukcesem przejdziemy taką weryfikację, bank udzieli nam pozytywnej decyzji. Pamiętajmy jednak, że zaproponowana przez bank suma pożyczki nie musi być tożsama z tą, o którą wnioskujemy.
Kiedy potrzebujemy zdolności kredytowej
Chyba najczęściej mówi się o zdolności kredytowej w kontekście kredytu hipotecznego. To stosunkowo duże zobowiązanie, jak również spore obciążenie dla budżetu domowego. Dlatego banki upewniają się, czy nasze zarobki oraz nasza sytuacja życiowa pozwolą na płynne spłacanie tego wieloletniego długu. Ale to nie jedyna pożyczka, która wymaga od nas wykazania rzeczonej zdolności.
Za każdym razem, kiedy będziemy ubiegać się np. o leasing czy kredyt samochodowy, bank również zechce sprawdzić naszą zdolność. Również studenci starający się o kredyt studencki, czy też wszyscy ci, którzy zechcą posiadać kartę kredytową, limit odnawialny na koncie czy kredyt odnawialny na koncie osobistym, muszą poddać się sprawdzeniu zdolności kredytowej. Także w przypadku zakupów ratalnych spotkamy się z badaniem naszej kondycji finansowej.
Jak przebiega sprawdzanie zdolności kredytowej
Sprawdzanie zdolności kredytowej to wbrew pozorom dosyć skomplikowany proces. Składa się on z dwóch etapów, a mianowicie analizy ilościowej oraz jakościowej. W ramach analizy ilościowej bank sprawdzi, jakie są twoje dochody, miesięczne koszty utrzymania, a także obecny stan zadłużenia. A zatem bank będzie chciał uzyskać od ciebie informacje na temat twojego stosunku do pracy oraz uzyskiwanych w jej ramach zarobków. Będzie chciał wiedzieć, ile wydajesz na utrzymanie, jak również zapozna się z twoimi obecnymi zadłużeniami, jeśli takie posiadasz.
Bank nie opiera swoich badań wyłącznie na liczbach. Dąży on do jak najlepszego poznania sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Dlatego liczą się nie tylko twoje zarobki, lecz także twój wiek, liczba osób na utrzymaniu, rodzaj wykonywanej pracy oraz wykształcenie. Do tego bank sprawdzi, na ile skrupulatnie spłacałeś raty dotychczasowych zobowiązań. W tym celu najprawdopodobniej skorzysta z raportu BIK.
Zdolność kredytową możesz sprawdzić samodzielnie
Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową, nie musisz od razu iść do banku. Internet pełen jest różnego rodzaju pomocy w tym zakresie. Przymierzający się do zaciągnięcia kredytu internauci dość często sięgają po kalkulatory zdolności kredytowej. Te - mniej lub bardziej rozbudowane analizatory - pozwalają na orientacyjną ocenę zdolności, jak również pokażą nam przykładowe symulacje przebiegu okresu kredytowania.
Dzięki nim poznamy oferty wybranych banków, jak również wysokość rat oraz całkowitą sumę kredytu dla wybranych ofert. Warto pamiętać, że zazwyczaj będą to orientacyjne wyliczenia, które nie gwarantują jeszcze pozytywnej decyzji banku. Po bardziej dokładne informacje i wyliczenia warto udać się do doświadczonego doradcy albo do banku.